Veda

Vesmírny teleskop Jamesa Webba zachytil galaxie podobné Mliečnej dráhe v ranom vesmíre

NASA Vesmírny ďalekohľad james Webb Priniesol tovar znova. Snímky zverejnené vesmírnou agentúrou ukazujú niektoré Najstaršie galaxie s priečkou, aké boli kedy objavené, Galaxie majú takzvané hviezdne priečky – dlhé pásy hviezd, ktoré siahajú od stredov galaxií k ich vonkajším diskom, ako sú napríklad disky v Mliečnej dráhe. Dve zo šiestich sú z obdobia, keď mal vesmír len 3,4 miliardy rokov, čo je štvrtina jeho súčasného veku.

Prvá snímka jednej z galaxií, EGS-23305 Hubblov vesmírny teleskop Rozlíšenie však nebolo dostatočne vysoké na to, aby astronómovia rozoznali jeho špirálovitý tvar a výrazné hviezdne priečky. Tieto jemné detaily sú jasne viditeľné na obrázku s vysokým rozlíšením, ktorý vytvára web. Štruktúra druhej galaxie, EGS-24268, je tiež jasne viditeľná.

Obe galaxie s priečkou sú staré asi 11 miliárd rokov, vďaka čomu sú staršie ako všetky predtým objavené galaxie a našli sa v údajoch zhromaždených Webbom. Vedecký prieskum včasného vydania kozmickej evolúcie (CERS).

V údajoch sa našli aj ďalšie štyri galaxie s priečkou spred 8 miliárd rokov.

„Pozrel som sa na tieto čísla a povedal som: Všetko ostatné zahodíme!“ uviedol spoluautor štúdie Profesor Sharda JogiTexaská univerzita v Austine.

„Na snímke JWST sa práve objavili pruhy, ktoré sú sotva viditeľné v údajoch z Hubbleovho teleskopu, čo ukazuje obrovskú silu JWST na vizualizáciu základnej štruktúry v galaxiách.“

Hviezdne priečky hrajú ústrednú úlohu vo vývoji galaxií transportom plynu z vonkajších oblastí do stredu. Tento plyn potom kondenzuje do nových hviezd rýchlosťou 10 až 100-krát rýchlejšou ako zvyšok galaxie. Môže tiež pomôcť podporiť rast supermasívnych čiernych dier nachádzajúcich sa v centrách galaxií.

Detekcia galaxií s priečkou tak skoro vo vesmíre tiež spochybňuje súčasné teórie vývoja galaxií. Tím teraz plánuje otestovať rôzne modely galaktickej evolúcie, aby vysvetlil svoje nové zistenia.

READ  Predtým skrytá slnečná škvrna odhaľuje obrovskú slnečnú erupciu triedy X

„Tento objav skorých barov znamená, že modely vývoja galaxií majú teraz novú cestu, cez ktorú bary urýchlili produkciu nových hviezd v ranom veku,“ povedal Jogi.

Prečítajte si viac o vesmíre:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close