VIDEO Saganov kolega spôsobil hromadný náraz: Z pódia ho zrazil nebezpečný manéver

Nemec Pascal Ackermann

SCHOTEN – Austrálsky cyklista Caleb Ewan triumfoval na 108. klasike Scheldeprijs. Jazdec stajne Lotto-Soudal zvíťazil na trati dlhej 173 km so štartom a cieľom v meste Schoten. Druhé miesto obsadil Talian Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie) a tretí bol Francúz Bryan Coquard (B&B Hotels-Vital Concept KTM).

Nemec Pascal Ackermann pôvodne skončil na druhom mieste, ale traťová porota ho po tom, čo nakoniec spôsobil hromadný pád, preradila na nižšiu pozíciu. Vodič stajne Bora-Hansgrohe prudko vybočil zo svojej stopy, keď chcel obísť pretekára pred sebou, zároveň však poslal Nóra Augusta Jensena (Riwal) na zem a ďalší cez neho spadli.

Flámska klasika sa tradične koná na úplne rovnej trase, a preto každoročne láka hlavne čistokrvných šprintérov. Organizátori si tento rok ponechali rovnaký profil, aj keď museli meniť trasy na poslednú chvíľu. Holandské úrady kvôli pandémii koronavírusov zakázali, aby sa akcia konala na ich území, a 108. ročník sa konal v Belgicku. Súťažiaci absolvovali desať okruhov s dĺžkou 17,3 km po meste Schoten.

Na štarte nechýbali ani rýchlostné hviezdy Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), Caleb Ewan (Lotto Soudal), Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), Alexander Kristoff a Jasper Philippsen (UAE Team Emirates), ako aj Mark Cavendish. Britský jazdec Bahrain McLaren unikol krátko po štarte spolu s ďalšími siedmimi jazdcami a čoskoro si vytvoril malý náskok. Krátko po štarte padol Casper Pedersen (Sunweb), víťaz nedávneho podujatia Paris-Tours, ktorý z pretekov odstúpil. Po treťom kole skončil aj jeho menovec a víťaz Gent-Wevelgem Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

Únik bol iba asi minútu po piatom kole a pelotón ho stále znižoval, tri kolá pred koncom to bolo iba 36 sekúnd. Situácia viedla k očakávanému hromadnému záveru. Pelotón osem kilometrov pred koncom pohltil posledných jazdcov z úniku. Nakoniec sa niekoľko favoritov tlačilo dopredu, Ewan sa rozhodol pre dlhý špurt a slávil jasné víťazstvo nad pôvodne druhým Ackermannom.

Výsledky 108. ročníka Scheldeprijs (Schoten – Schoten, 173 km):
1. Caleb Ewan (Aus./Lotto Soudal) 3:34:38 ​​h, 2. Niccolo Bonifazio (Tal./Total Direct Energie), 3. Bryan Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 4. Tim Merlier (Belg./Alpecin-Fenix), 5. Jasper Philipsen (Belg./SAE Team Emirates), 6. Amaury Capiot (Belg./Sport Vlaanderen-Baloise), 7. Arvid de Kleijn (Hol./Riwal), 8. Sam Bennett (IRL / Deceuninck-Quickstep), 9. Itamar Einhorn (Izrael / Izrael Start-Up Nation), 10. Romain Cardis (Fr. / Total Direct Energy), všetky v rovnakom čase

Značky: Scheldeprijs Caleb Ewan Pascal Ackermann