šport

Víkend: Americkí basketbalisti bodujú na Slovensku

Možné vianočné darčeky, túra, dobré herné príbehy a ďalšie. Ponorte sa do čítania zhrnutia tohto týždňa.

Veľkosť písma:A|A+

Tento týždeň píšeme o amerických basketbalistoch na Slovensku, novej knihe Národnej galérie a nenáročnej túre.Skôr než prejdeme k tohtotýždňovému okrúhlemu stolu, tu sú dve pripomienky:


Cestovanie

Pešia turistika na Kekku

Nie každé dobrodružstvo musí začínať napínavým spôsobom Túra na 440 metrovú horu Kečka nad Bralcami V rtiavnických vrchoch.

Ľudia často začínajú svoju prechádzku za mestom Hliník nad Hronom, na ceste vedúcej do kúpeľného mesta Sklené Teplice, kde sú osadené informačné tabule o prírodných rezerváciách Bralce a Szaboova skala. Trek vás prevedie zeleným chodníkom cez džungľu, potom vystúpi na strmý kopec a zavedie vás do iného sveta.

Niektorí ho prirovnávajú k známemu národnému parku Slovenský raj. Vzhľadom na kamenné lomy v dávnej minulosti tu môžu turisti preskúmať skalné veže, malé kamenné moria, neprístupné jaskyne a skalný tunel. Mnoho schodov, rebríkov a reťazí robí cestu Kečkou ešte vzrušujúcejšou. Odtiaľto vedie jednosmerná cesta do prérie Janova Luca a potom späť do rezervácie Brawls a parkoviska.

Loop Hike trvá asi dve hodiny, ale pre tých odvážnejších sa môžete vydať na túru z Schlene Deplis do Kekky a po ceste navštíviť hrad Deplica, známy aj ako Púštny hrad. Turisti pôjdu po žltej a potom prejdú na zelenú.

Ďalšie správy o cestovaní

Chôdza: Výstup na Konské Hlawi v Malých Karpatoch.

Sneh: Ľadovec katedrály Santiago de Compostela sa nachádza v Hornom Thadrase.

Fotografie: Miroslav Čillo fotí región Turik, ktorý niektorí nazývajú Slovenské Toskánsko, bez ohľadu na ročné obdobie a čas. Pozrite si pár jeho fotiek.

READ  Wesley do Comba vo finále Open de Wendy

Niť

Slovensko očami umelcov

Nové vydanie Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie (SNG) na viac ako 400 stranách predstavuje príbeh Slovenska, vyrozprávaný viac ako sto rokov – rôznymi umelcami.

Obrazom nabitá kniha okrem brožúr poskytuje aj príležitosť pre 145 umelcov zamyslieť sa nad tým, ako vidia Slovensko vo svojich dielach.

Umelecké diela boli vybrané na základe ich nadčasovej kvality a tematickej rôznorodosti. Kniha vychádza v slovenskom a anglickom jazyku, je usporiadaná do poeticky ladených kapitol, no diela zbierok SNG sú nejednotné, neobjektívne a vyberané podľa kontextu.


Bratislava

Bratislavská fontána ožije

Schátraná podzemná mechanická sála najväčšej fontány na Družbe v Bratislave na Námestí Slobody nemá funkčné osvetlenie ani klimatizáciu.

Ikonická fontána však od svojho otvorenia v roku 1980 prešla prvou rekonštrukciou v hodnote 2 milióny eur. Podobne ako rozkvitnutý lipový kvet ho navrhli Virgil Dropa a Juraj Hlavika. Truspa, ktorá symbolizuje mier medzi národmi, bola zatvorená v roku 2007.

Po jej obnove by sa však život mal vrátiť nielen do fontány, ale aj na námestie.

V skratke:


Šport

„Malé“ americké basketbalové hviezdy na Slovensku

Basketbalista Kyle Castlin začal sezónu výborne. Američan patrí medzi najlepších hráčov slovenskej najlepšej ligy. Tento rok pribudlo do slovenského klubu viac ako dvadsať amerických hráčov.

Americkí vojaci totiž na Slovensko prichádzajú už od roku 1993. „Konkurencia medzi americkými hráčmi je obrovská,“ povedal basketbalový novinár Tomáš Prokop. USA produkuje veľa hráčov, ale len tí najlepší sa dostanú do NBA alebo iných najvyšších líg, dodal. Niektorí teda končia na Slovensku, čo je rovnako užitočné pre kluby a amerických hráčov. Stávajú sa miestnymi hviezdami aj v malých basketbalových mestách.

READ  Ponzi bude čeliť Rinderneckovi vo finále francúzskeho Istanbulu

„Túto ligu mám veľmi rád. Je to súťaživé a je to dobre známe, “povedal Die Walker, jeden z najtalentovanejších centier ligy. „Ľudia sú dobrí a skutočne podporujú tím,“ povedal.

Mnohí Američania sú držiteľmi slovenských pasov a v minulosti reprezentovali Slovensko. Jedným z nich je Andre Jones, jeho druhý domov na Slovensku.

Ďalšie športové novinky:

Aj tento víkend bude venovaný hre na čítanie.


Víkendové čítanie

Marion Xhosa sa stáva Sieniou slávy

Marián Hosa, slovenský pravák na dôchodku, má hokej nasiaknutý krvou už od malička. Jeho otec bol hokejista a neskôr tréner. O tom, že z jeho syna Marion vyrastie hokejista, niet pochýb.

Na strednej škole bol jedným z vojakov, ktorých skauti navštevovali. Keď Jaroslav Walter prestúpil vtedy 17-ročného Hosu z dorastu do A-tímu Tughla Trenzin, mnohí boli možno prekvapení a vnímali to ako ‚bezpečnostné opatrenie‘. Bolo to naopak. Zažiaril v športe.

Svojou rýchlosťou, výbušnosťou a kreativitou sa Xhosa pripojil k svojmu tímu, aby vyhral Vynikajúci Slovenský pohár a potom odišiel do zahraničia, kde počas svojej úspešnej kariéry, počnúc rokom 1998 v Ottawe, hral za mnohé tímy. Trvalo mu viac ako desať rokov, kým sa mu to podarilo. Stanley Cup s Chicagom Blackhawks je prvý, no nie posledný.

Prečítajte si celý profil slovenského hráča, ktorý bol začiatkom mesiaca uvedený do Hokejovej siene slávy po tom, čo v NHL odohral vyše 1300 zápasov, napísal hokejový novinár Stanislav Bencott po roku čakania navyše kvôli Kovitovi.


To je zatiaľ všetko. Zostaňte zdraví a buďte v bezpečí. Šťastný víkend! – Peter

mate nejake tipy? Petra môžete zastihnúť na [email protected]

READ  Futbal a hokej na Slovensku vydávajú poplach: Posledné rozhodnutie vlády ich pobúrilo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close