Zábava

Víkend: Komunizmus sa vracia, štátna hranica s Rakúskom sa uzatvára

Strávte víkend na turistike v Nízkych Tatrách, ale najprv si prečítajte najnovšie kultúrne a cestovateľské príbehy.

veľkosť písma:A|A+

V tohtotýždňovom zhrnutí píšeme o zahraničnom filme natočenom v Bratislave, spomenieme si na zosnulého speváka Miroslava Žbirku a okúpeme sa v znečistených slovenských riekach.cestovanie

Výstup na Bolutnicu pred poludním

Výstup na horu Polutnica v Nízkych Tatrách sa môže zdať ako nenáročná záležitosť, keďže túra má len päť kilometrov, no v skutočnosti ide o náročnú cestu vzhľadom na takmer tisíc metrové prevýšenie.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Túru na tento skalnatý, zalesnený vrch v nadmorskej výške 1 548 metrov môžu ľudia začať v obci Liptovský Ján.

V skutočnosti sa Polutnika skladá z dvoch vrcholov – Predná Polutnika na severe a vyššia Chatna Polutnika na juhu. Kým z prvého vrcholu uvidíte priehradu Liptovská Mara a Liptovskú kotlinu, ten druhý vás prekvapí nádherným výhľadom na Nízke Tatry od Soboku až po ďalší vrchol Vegi Bok.

Ak sa pýtate, čo je Poludnica, tu je vysvetlenie: Poludnica je bájna bytosť, ktorá chráni svätosť poludnia. Táto hodina bola pre duchov považovaná za posvätnú a nikto by v nej nemal pracovať.

Tu je video z výletu, ktoré vám pomôže.

Múzeá: Slovensko má veľa múzeí, no prieskum ukázal, že väčšina Slovákov sa im minulé leto vyhýbala.

Kamene: Nový Stolberstein, na Slovensku známy ako Kamene zmiznutých, umiestnili minulý víkend v Banskej Bystrici na počesť rodiny Vanko, ktorá počas druhej svetovej vojny ukrývala Židov.

READ  Google Stadia je teraz k dispozícii v ôsmich ďalších európskych krajinách

Film

Vo filme vystupovalo ministerstvo kultúry

Medzinárodný štáb sa začiatkom tohto týždňa rozhodol nakrúcať mimo starobylej budovy v Bratislave, v ktorej sídli ministerstvo kultúry. výkon Na motívy poviedky Arthura Millera.

výkon Opisovaná ako celovečerná historická dráma odohrávajúca sa v 30. rokoch 20. storočia. Rozpráva príbeh Harolda Maya, amerického Žida a talentovaného tanečníka. Počas turné po starom kontinente Harold a jeho jazzová kapela zistili, že majú hrať pre Adolfa Hitlera v Nemecku. Čelia dileme, či sa rozhodnú poprieť vlastnú identitu alebo odhaliť svoje presvedčenie za cenu prenasledovania, vypočúvania a straty slobody.

Exteriér historického bratislavského domu vo filme slúži ako obchod hlavného protagonistu. Budúci mesiac bude štáb nakrúcať aj na ďalších miestach v okolí Bratislavy, vrátane Slovenského národného divadla, Primaciálneho paláca či Retudy.

rozhovor: Španielska ilustrátorka Elena Otriozola, ktorá vyhrala tohtoročnú Grand Prix Bienále ilustrácií Bratislava, hovorí pre The Slovak Spectator o svojej tvorbe a inšpirácii.


sústrasť

Zomrel chlapec z ulice

„Správa o mojej smrti je pravdivá, McGee by to povedal, keby bol nažive,“ zverejnil umelcov manažér na sociálnej sieti speváčky.

Vo veku 69 rokov zomrel 10. novembra jeden z najpopulárnejších slovenských spevákov Miroslav ‚Meky‘ Žbirka.

Nenáročná legenda sa narodila 21. októbra 1952 v Bratislave Slovákovi Simonovi Šbirkovi a Angličanke Ruth Gale, ktorí sa zoznámili v Londýne v roku 1943. Predtým, ako sa stal sólovým spevákom, bol členom populárnej kapely. Modus. Jeden z najväčších hitov kapely Úsmev (Úsmev).

Žbirka ako sólový interpret nahral nekonečný zoznam hitov V slepých uličkách (In the Dead-End Streets) a za svoje albumy získal niekoľko ocenení Chlapec z ulice (chlapec z ulice). V roku 2012 nahral tento dlhoročný obdivovateľ The Beatles Miro Album v slávnom Abbey Road Studios v Londýne.

Mnoho ľudí mu vzdáva hold na internete. Jednou z nich bola ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá napísala, že Žbirka „priniesol vánok anglickej hudby aj v čase uzavretých hraníc“. Povedal, že Žbirka bol anglický gentleman s krásnym bratislavským prízvukom.

READ  Brutálna premena vojvodkyne Kate: Takéto vlasy ešte nemala!

Maliari: Vo veku 86 rokov zomrel 8. novembra akademický maliar Miroslav Cibar. Ilustrátor a maliar Joseph Chesnock je známy svojimi ilustráciami. Traja vyšetrovatelia Séria kníh, zomrela 6. novembra. Má 85 rokov.


Bratislava

Osud šľachtického záhradníctva Csáky

Šľachtické záhradníctvo Csáky, ukryté medzi rodinnými domami v bratislavskom Privosi, zanedbané pionierskymi lesmi, čaká svoj nový osud.

Po tom, čo bratislavský magistrát v máji upustil od plánov nahradiť staré skleníky obecnými nájomnými bytmi, začala mimovládna organizácia National Trust of Slovakia organizovať dobrovoľníkov na upratovanie areálu pred diskusiami o jeho novej budúcnosti.

Csákyho záhradné centrum je posledné na území dnešného Slovenska, ale bude záhradným centrom aj v budúcnosti?

foto: V novembri sa v bratislavských galériách koná podujatie Mesiac fotografie. Prečítajte si, ktoré výstavy medzinárodných a slovenských fotografov stoja za návštevu.

festival: The Deň nezávislosti V Bratislave potrvá do 17. novembra. Diváci sa môžu tešiť na špeciálny prejav Víkend uzavretých hraníc v dňoch 13. – 14. novembra. Dňa 13.00 bude premávať 3-krát (11:00, 13:00, 15:00) prehliadka autobusu 29 od mosta SNP do Devínskej Novej Vsi, štátna hranica bude uzavretá v Devínskej Novej Vsi (cyklostesta do Rakúska). ) dňa 14. Na prekročenie hranice budú ľudia potrebovať špeciálne cestovné povolenie, ktoré môžu dostať v nedeľu pri moste.

Dobročinnosť: Medzinárodný klub žien Bratislava spustil vianočnú zbierku.Charitatívny vianočný stromček„Pomoc deťom v detských domovoch a krízových centrách a ďalším v núdzi.


Víkendové čítanie

Návykové ryby v znečistených slovenských riekach

Ryby s nezvyčajným správaním plávajú v riekach krajiny. Nehľadajú potravu ani chovných párov. Stali sa závislými od drog, ktoré dnes s vyčistenou vodou tečú do kanalizácie a slovenských riek s intenzitou závislosti ľudí.

Na druhej strane, kraby majú tendenciu viac útočiť a loviť korisť, pretože berú antidepresíva. Pilulky zamerané na liečbu smútku odstraňujú ich bodnutie.

READ  Recenzia filmu: „Jungle Cruise“ - katolícka recenzia

Spolu so ženským močom sa do riek dostávajú aj antikoncepčné prostriedky, ktoré ohrozujú celý druh rýb.


To je zatiaľ všetko. Budúci piatok sa vrátim s ďalšou verziou. Maj pekný víkend! – Peter

Máte nejaké tipy? Petra môžete zastihnúť na [email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close