Hlavné správy

Viktor Orbán sľubuje, že Maďarsko v januári uzná členstvo Fínska a Švédska v NATO

Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že jeho krajina schváli členstvo Švédska a Fínska v NATO v januári 2023 – na začiatku nasledujúcej parlamentnej schôdze.

Sľub zaznel na stretnutí predsedov vlád Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska v slovenských Košiciach.

„O NATO vám môžem povedať, že vláda už rozhodla. Fínsku aj Švédsku sme už potvrdili, že Maďarsko podporuje členstvo týchto dvoch krajín v NATO a na prvej schôdzi budúceho roka parlament povedzme. Je to na programe,“ povedal. Ostatní traja premiéri tlačili na Maďarov, aby v procese pokračovali.

„Chcem zdôrazniť, že Švédi a Fíni ani na minútu neprišli o členstvo kvôli Maďarsku a Maďarsko im určite poskytne potrebnú podporu. Po vláde bude aj parlament,“ povedal Orbán.

Keďže maďarská opozičná väčšina v parlamente podporuje členstvo dvoch severských krajín v NATO – Orbánova vláda má dvojtretinovú väčšinu – očakáva sa, že toto opatrenie rýchlo prejde, keď sa konečne dostane na diskusiu.

Stretnutie V4 sa konalo v čase, keď sa na regionálnych zhromaždeniach objavili zlomové línie o prístupe Maďarska k vojne na Ukrajine, ktorý jej partneri považujú za príliš zmierlivý voči Rusku.

Odloženie referenda o NATO zo strany Maďarska tiež podnietilo špekulácie, že Budapešť túto tému využíva na ovplyvňovanie EÚ. Miliardová finančná pomoc bola zmrazená do Maďarska kvôli obavám, že Orbán dohliadal na systematickú eróziu demokratických noriem a umožnil rozsiahle zneužívanie eurofondov.

Hoci lídri Vyšehradskej štvorky uznali značné rozdiely v tom, ako pomôcť Ukrajine a potrestať Rusko za jej inváziu, uviedli, že spoločné záujmy, ako je zaistenie energetickej bezpečnosti, zastavenie nelegálneho prisťahovalectva a posilnenie bezpečnosti hraníc, sú základom ďalšej spolupráce V4 v budúcnosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close