Svet

Vírus oneskoruje zlúčeniny na hraničnom prechode s Juhoafrickou republikou The Guardian Nigeria News

Pracovníci v zdravotníctve používajúci osobné ochranné prostriedky (OOP) navštevujú pacienta 11. januára 2021 vo vzdelávacej nemocnici Stevea Pica v Pretórii na provizórnom oddelení venovanom liečbe potenciálnych pacientov s koronovým vírusom Govt-19. (Foto: Bill Magaco / AFP)

Wallace Musontiva, zimbabwiansky vodič nákladných vozidiel, vstúpil tento týždeň na svojom vozidle do susednej Južnej Afriky, keď sa tisíce ľudí ponáhľali k hranici, aby unikli novým operačným obmedzeniam Zimbabwe.

Povstanie zachvátilo imigračných úradníkov na hraničnom priechode v Beatbridge, druhom najrušnejšom vstupnom prístave v Juhoafrickej republike, kde bola vôľa uväznená nahnevaných ľudí.

„Situácia je veľmi, veľmi napätá,“ uviedol Musondiva a dodal, že úradníci sú dychtiví vrátiť sa na cestu po tom, čo konečne schvália jeho testy na prítomnosť koronového vírusu a ďalšie doklady týkajúce sa infekcie.

„Hranica ide veľmi pomaly, slnko je veľmi horúce,“ sťažoval sa.

Aktívni cestujúci sa vrhli s batožinou a naskočili do taxíkov minivanov zaparkovaných so prskajúcimi grilovacími stojanmi, ktoré počas cesty predávali kuracie krídla.

Korónový vírus má zložitý pozemný hraničný priechod v Južnej Afrike, kde nákladné vozidlá môžu niekedy čakať dni, kým sa dostanú do spomalených návykov.

„Dokumentácia spôsobila meškanie na hranici,“ vysvetlil juhoafrický vodič Singhi Sangis (44), ktorý je na križovatke medzi Botswanou, Malawi, Zambiou a Zimbabwe takmer desať rokov.

Negatívne certifikáty Govt-19 často vypršia pred ich príchodom a vodiči sú nútení platiť za ďalšie testovanie na ceste.

„Nemyslím si, že môžem platiť na každej hranici,“ povedal Changis. „Je to skutočný boj.“

Riziko „superperpera“
V Beatbridge sa vodiči nákladných vozidiel pridali k radom cestujúcich čakajúcich na rýchlu detekciu výterov z nosa poskytnutých juhoafrickou vládou.

Zdravotníci uviedli, že mali ťažkosti s pokračovaním druhej výluky v Zimbabwe začiatkom tohto týždňa.

READ  Koronavírus v Českej republike: Počet prípadov oproti minulému týždňu prudko poklesol

Línie križovatiek sa šíria cez jediný most cez rieku Limpopo, ktorý tieto dve krajiny prirodzene oddeľuje.

Cestujúci a nákladné vozidlá sa zhromaždili s malými priechodmi na stretnutie komunity cez úzky kus betónu.

Zimbabwe znovu zaviedlo prevádzkové obmedzenia, aby zabránil nárastu potvrdených prípadov korónových vírusov, ktoré od začiatku novembra stúpli na viac ako 18 000.

Sestra Musequa však uviedla, že niektorí Zimbabwčania sa vírusom nakazili na ceste do Južnej Afriky.

„V Zimbabwe uviedli, že túto stránku testovali negatívne … mali pozitívny test, pretože na moste boli viac ako štyri dni,“ uviedol pre agentúru AFP.

V priebehu štyroch dní tohto týždňa odhalili prístavní úradníci Beatrice viac ako 100 prípadov Covit-19, čo vyvolalo obavy zo zdravotných dôsledkov meškania hraníc.

Juhoafrická republika už zažila najhoršie prepuknutie korónového vírusu na kontinente a postupný nárast udalostí vedúcich k novému vypuknutiu vírusu.

S viac ako 1,17 milióna infekcií a 31 800 úmrtiami zaznamenanými v krajine bolo tento týždeň niekoľkokrát hlásených nevídaných 20 000 zvláštnych prípadov iba za 24 hodín.

Vládni predstavitelia provincie vo štvrtok označili tento týždeň reakciu na hranici Beatrice za „potenciálneho rasistu“ a vyzvali na izoláciu príjmu.

„Nemôžeme sledovať všetkých,“ uviedla hovorkyňa provinčnej vlády Diliwali Muwa s tým, že úrady nemôžu izolovať cestujúcich.

„Je to teraz v ich rukách … Nemôžete čakať, že ľudia pôjdu do chaty (hotela), keď majú svoj vlastný dom.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close