hospodárstvo

Vláda bude rokovať o pôžičke z Rozvojovej banky Rady Európy

Rámcová pôžička je určená na financovanie výdavkov zo štátneho rozpočtu v zdravotníctve alebo v oblasti podpory mikropodnikov.

Vládny kabinet sa bude tento týždeň vo štvrtok stretávať druhýkrát, aby napríklad rozhodol, či si Slovensko požičia pôžičku vo výške 300 miliónov EUR od Rozvojovej banky Rady Európy (RB RE).

Sú určené na financovanie výdavkov zo štátneho rozpočtu na zmiernenie negatívnych dôsledkov pandémie vyplývajúcej z nového koronavírusu. Vyplýva to z návrhu na uzavretie rámcovej dohody o pôžičke medzi Slovenskou republikou a RB RE, o ktorej má vláda rozhodnúť vo štvrtok.

Rámcová pôžička je určená na financovanie výdavkov štátneho rozpočtu v zdravotníctve, v oblasti podpory mikropodnikov, malých a stredných podnikov na pokrytie platieb alebo čiastočného krytia platov, ale tiež financovať oblasť podpory pre spoločnosti poskytujúce verejné služby.

Úver bude možné čerpať najmenej v dvoch tranžiach, pričom prvá tranža nesmie prekročiť 70% schválenej rámcovej pôžičky. Úver bude možné vybrať najneskôr do 31. decembra 2021.

Hraničná kontrola

Vláda tiež vo štvrtok rozhodne, že hliadky policajnej hliadky (PZ) môžu do konca roku 2021 prostredníctvom hraničnej kontroly posilniť do konca roku 2021 až 200 profesionálnych vojakov. Vyplýva to z navrhovaných opatrení na vykonávanie hraničných kontrol. a policajné kontroly v pohraničných oblastiach vnútorných hraníc Slovenskej republiky.

„Kariérni vojaci budú vyčlenení na nevyhnutný čas as cieľom eliminovať potenciálne hrozby súvisiace s preletmi nelegálnych lietadiel cez vonkajšiu hranicu, nelegálnym prekročením vonkajších hraníc Slovenska a nepovoleným sekundárnym pohybom do cez slovenskú vnútornú hranicu, “uviedol dokument. Musia pôsobiť hlavne na slovenských hraniciach s Ukrajinou.

Plánuje sa umožniť spotrebiteľom podzemných vôd vyplácať zálohové platby až po zrušení krízy. Platí to aj pre znečisťovateľov, ktorí vypúšťajú odpadové vody do povrchových vôd nad definované množstvo. Vláda prerokuje tento návrh na workshope Ministerstva životného prostredia vo štvrtok.

#SpajaNasZodpovednost
Vaša podpora v týchto mimoriadne ťažkých časoch nám pomôže prekonať a zabezpečiť pandémiu
distribúcia nezávislého obsahu.

Môžete nás podporiť sumou od 0,99 €. Ďakujeme Vám

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close