Technológie

Vláda SR schválila nasadenie jednotiek NATO – EURACTIV.com

Viac ako 2000 vojakov NATO posilní obranu Slovenska, zhodla sa v stredu vláda, hoci je ešte potrebné potvrdenie parlamentu.

Tento krok je súčasťou širšieho úsilia o zlepšenie obranných spôsobilostí NATO vo východnom regióne.

Prápor Enhanced Forward Reserve (EFP) mal pozostávať zo 600 vojakov z Českej republiky, 200 Holanďanov, 100 Poliakov, 400 Američanov a 700 Nemcov. Sily EFP vznikli po ruskej anexii Krymu a sú už prítomné v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku.

Po ruskej invázii na Ukrajinu sa transatlantická aliancia dohodla na vytvorení mnohonárodných bojových skupín EFP na východnom krídle NATO vrátane Rumunska, Bulharska, Maďarska a Slovenska.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas svojej utorkovej návštevy Lotyšska a bojovej skupiny vedenej Kanadou zopakoval podporu NATO pre východné členské štáty. Stoltenberg ubezpečil, že NATO bude chrániť „každý centimeter svojich členov“.

Slováci dlho neboli za umiestnenie jednotiek NATO vo svojej krajine a podpora členstva Slovenska bola nízka. Nálada sa však zmenila po vojne Ruska proti Ukrajine.

Podľa nedávneho prieskumu si 61 % ľudí myslí, že členstvo v NATO je dobrá vec, kým 45 % tomu verilo pred inváziou. Slovensko bolo historicky do značnej miery protiamerické a proruské.

„Domnievam sa, že súčasná realita, ktorú vytvorila agresia Ruska voči suverénnemu štátu, je dostatočným dôvodom na zmenu tradičného slovenského zmätku v pohľade verejnosti na zahraničie,“ povedal minister obrany Jaroslav Nag (OĽaNO).

„Úprimne dúfam, že návrh na posilnenie obrany nášho územia spojeneckými silami bude mať v parlamente jednoznačnú podporu,“ dodal.

READ  Vybrať si Xbox Series X, alebo Xbox Series S konzolu?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close