Zábava

Vládne súdne spory lámu v Európe rekordy, booster shot vyzýva na prehodnotenie

Infekcie koronavírusom prekonali v stredu v niektorých častiach Európy rekordy, čím sa kontinent opäť stal epicentrom epidémie, ktorá spustila nové prekážky pohybu a prinútila zdravotníkov prehodnotiť scenár posilňovacej vakcíny.

Slovensko, Česká republika a Maďarsko zaznamenali nové vrcholy denných epidémií, keďže zima zachvátila Európu a ľudia sa tesne pred Vianocami schádzali v uzavretých priestoroch, čo poskytuje dokonalú živnú pôdu pre COVID-19.

Za dva roky, odkedy bola prvýkrát identifikovaná v strednej Číne, choroba zasiahla svet, postihla viac ako 258 miliónov ľudí a zabila 5,4 milióna.

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC), agentúra verejného zdravia Európskej únie, odporučilo preočkovanie, predovšetkým pre osoby staršie ako 40 rokov, ako významnú zmenu v porovnaní s predchádzajúcimi usmerneniami a pre starších ľudí, aby zvážili dodatočné dávky. . Slabí ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom.

„Dôkazy z Izraela a Spojeného kráľovstva ukazujú výrazné zvýšenie ochrany pred infekciou a vážnymi chorobami po podaní posilňovacej dávky pre všetky vekové skupiny v krátkodobom horizonte,“ uviedlo ECDC v stredajšom vyhlásení.

Mnohé krajiny EÚ už začali dávať posilňovacie dávky svojim obyvateľom, ale používajú rôzne kritériá na stanovenie priorít a rôzne intervaly medzi prvými dávkami a preočkovaniami.

Prezidentka ECDC Andrea Ammonová uviedla, že posilňovače posilňujú imunitu proti infekciám spôsobeným oslabeným imunitným systémom a „obmedzujú šírenie choroby a zabraňujú ďalšej hospitalizácii a úmrtiam“.

Krajinám s nízkymi hladinami vakcín odporučil, aby urýchlili ich zavádzanie, a varoval pred ďalšími rizikami úmrtí a hospitalizácií v Európe v decembri a januári, ak sa nezavedú odporúčané opatrenia.

Prezident Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tetros Adanom Capreius uznal, že Európa je opäť v centre epidémie a varoval pred „falošným pocitom bezpečia“, ktorý vakcíny poskytujú.

„Žiadna krajina nie je mimo lesa,“ povedal novinárom a dodal, že na budúcotýždňovom stretnutí Svetovej obchodnej organizácie sa dosiahne konsenzus o výnimke IP pre vakcínu, ktorú už podporuje viac ako 100 krajín.

Predstavitelia vlády a zdravotníctva uviedli, že Švédsko postupne začne uvoľňovať posilňovače pre všetkých dospelých. Posilňovacie injekcie vakcíny MRNA sa podávajú ľuďom vo veku 65 rokov alebo starším, ktorí majú možnosť rozšíriť vakcínu na ďalšie skupiny.

„Čelíme neistej zime,“ povedala ministerka zdravotníctva Lena Hollengrenová na tlačovej konferencii. „Ak sa necítite dobre, môžete prispieť tým, že zostanete doma alebo ešte nie ste očkovaní a vezmete si to, keď vás to povzbudí.“

READ  ESĽP sa vyhýba rozsudku spojenému s diskriminačným zákonom v slovenskom jazyku

Slovensko oznámilo najvyššie denné prípady v stredu krátko pred zasadnutím vlády, čím uznalo krátkodobú výluku na zmiernenie najrýchlejšie rastúcej epidémie na svete.

Susedné Rakúsko už tento týždeň uzatvorilo svoju populáciu najmenej na 10 dní, je prvou krajinou, ktorá takéto obmedzenia opätovne zaviedla. Celá populácia by mala byť zaočkovaná od 1. februára, čo je na pohoršenie mnohých v krajine, kde je veľká skepsa voči vládnemu mandátu ovplyvňujúcemu slobodu jednotlivca.

Česká republika zaznamenala najvyšší denný počet nakazených, pričom prípady prvýkrát prekročili 25 000 a spôsobili ďalší stres v nemocniciach. Vláda počíta so zavedením povinného očkovania pre osoby staršie ako 60 rokov a pre určité povolania, ako sú zdravotníci.

V Maďarsku je denne hlásených 12 637 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Vláda premiéra Victora Orbana, ktorý je proti ďalšiemu zablokovaniu zo strachu z udusenia ekonomiky, spustila tento týždeň očkovaciu kampaň, ktorá poskytuje zábery bez predbežnej registrácie.

Myšlienka povinného očkovania však vyvolala medzi Maďarmi obavy.

„Nariadenie vakcíny je náročná úloha, pretože môže vážne obmedziť ľudí vrátane zarábania na živobytie, takže si myslím, že takéto rozhodnutie by sa malo robiť veľmi opatrne,“ povedala Zsuzsanna Koszoru.

Francúzsko vo štvrtok oznámi nové opatrenia na kontrolu COVID, pretože miera infekcie v celej krajine stúpa. Hovorca vlády Gabriel Attal uviedol, že sa chce vyhnúť veľkým prekážkam vo verejnom živote, posilniť pravidlá sociálneho vylúčenia a urýchliť svoju propagačnú kampaň.

Očakáva sa, že Taliansko obmedzí prístup do určitých vnútorných priestorov pre tých, ktorí neboli očkovaní. Holandská vláda oznámi nové opatrenia v piatok.

Po padajúcej opone za éry Angely Merkelovej mnohé nemecké regióny už začali zaviesť prísnejšie pravidlá uprostred najhoršieho povstania COVID v krajine, vrátane požiadaviek, aby očkovaní ľudia preukázali negatívny test na účasť na podujatiach v interiéri.

READ  Tragická nehoda na Prístavnom moste: Slovenská herecká legenda neprežila

Odchádzajúci minister zdravotníctva Jens Spann v pondelok povedal, že do konca zimy bude takmer každý v Nemecku „zaočkovaný, zachránený alebo zomrie“.

Prvýkrát zverejnené: existuje

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close