Vlhová zdolala Schiffovú v prvom slalome sezóny Svetového pohára

Levy – Pre Petru Valhovú bol sobotňajší tréning perfektný, keď v prvom slalome Svetového pohára v tejto sezóne porazila Michaela Schiffera.

Slovenský celkový šampión trénoval tri týždne vo fínskom Laponsku a bol pripravený na prvé preteky vo svojej silnej disciplíne, s výnimkou paralelného podujatia minulý týždeň v Rakúsku.

Triky fungovali.

Vlhová zaznamenala najrýchlejší čas v oboch jazdách. Pred Schiffrinovým štíhlym náskokom 0,11 najprv stratil náskok niekoľkých stotín, ale keďže táto dvojica pokračovala vo svojej dominancii na každoročnom podujatí vo fínskom Laponsku, na konci svojej poslednej jazdy vyhrali o 31.

Lena Tour.84 zaostáva za nemeckou lyžiarkou v druhej etape kariéry, tretia skončila takmer deväť rokov po víťazstve na mestskom podujatí v Moskve.

Od víťazstva celkovej šampiónky Tiny Mayovej v roku 2014 nezvíťazili v tradičnom úvodnom slalome sezóny žiadni iní lyžiari ako Valhowa alebo Schiffer. Schiffrinová aj Vlová teraz vyhrali po štyrikrát.

„Rád tu lyžujem na takomto svahu a je to pre mňa špeciálne,“ povedal Valhowa, ktorý tu minulý rok vyhral dva slalomy cez víkend.

Pre Valhovú ide o 21. úspech v kariére a prvýkrát v tejto sezóne nahradí Livia Mahoneyho po spolupráci s jeho švajčiarskym trénerom Maurom Pinim.

Magoni trénoval Vlhovú päť rokov a pomohol Taliansku stať sa prvým celkovým majstrom Slovenska, ale v rozhovore pre talianske noviny bol nútený odísť kvôli mylným predstavám o Vlhovej lyžiarskom štýle.

„Cítim sa taká šťastná a slobodná. To je všetko,“ povedala Vlová o spolupráci s Pinim. „Nezmením sa, ak zmením trénera. Som stále rovnaká. Dnes je pre mňa a môj tím úžasný deň.“

Wolhova dostal svojho štvrtého soba, cenu za víťazstvo v pretekoch, a povedal, že mu dá meno Michael.

„Je to neuveriteľné. Je tu, je to láska môjho života.“

Schiffrin si na svoj pokus musel počkať aspoň deň, keďže sa potýkal s problémami s bolesťami chrbta, ktoré mu v posledných týždňoch brzdili tréning. V súčasnosti je zo 45 víťazstiev v slalome americká švédska legenda Ingemar Steinmark jednou z najmenších vo veľkom slalome. Ďalší slalom je na programe v nedeľu.

Trojnásobný celkový šampión Američan prehru zľutoval.

„Myslím si, že bolo jasné, že Petra mala lepšie lyžovanie a lepšiu konzistenciu,“ povedal úspech v odvetví. Schiffrin, ktorý hľadá 71, povedal.

„Je ľahké začať s chamtivosťou. Myslím si, že si to naozaj musíte zaslúžiť, aby ste vyhrali preteky. Dnes som skončil druhý, ale nevyhral som.“

Schiffrinová sa opäť dostala na čelo celkového poradia. Po troch pretekoch má na konte 180 bodov, Slovinka Andreja Sloker 168 a Valhová 160 bodov.

„Je to veľmi úspešný deň, najmä keď sa pozriem na posledné tri alebo štyri týždne,“ povedal Schiffrin. „Mal som dobré lyžovanie a niektoré úseky určite neboli dokonalé, ale stále dobré. Vždy je skvelé začať sezónu etapou, takže je to úžasné.“

Sloker, ktorý minulý týždeň vyhral spoločné podujatie, zaostal na štvrtom mieste o 1,12, za ním nasledovala Anna Sven Larson, ktorá na piatom mieste zaostala o stotinu. Švédsko sa vrátilo po zranení kolena, aby sa zúčastnilo svojich prvých pretekov Svetového pohára po 21 mesiacoch.

Rakúšanka Katrina Lionsbergerová bola šiesta so stratou 1,28 bodu. Lionsbergerová vyhrala v minulej sezóne so Schiffrinovou a Vlovou titul Svetového pohára v slalome a o pár týždňov neskôr získala titul majstra sveta v disciplíne.

___

Copyright 2021 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah nesmie byť publikovaný, vysielaný, prepisovaný alebo redistribuovaný bez povolenia.