Svet

Vo Windhoeku v Namíbii sa začína plenárne zhromaždenie IMBISA.

Regionálne biskupské združenie Južnej Afriky (IMBISA) sa zišlo vo Windhoeku v Namíbii na XIII. plenárnej konferencii: „Spoločné budovanie – prehodnotenie angažovanosti Cirkvi s mládežou v regióne IMBISA vo svetle exhortácie pápeža Františka. , Christus Vivid.“

Vatikánske správy.

Otvárací ceremoniál IMBISA, ktorý sa konal v hoteli Windhoek Safari, sa začal spevom národných hymien Namíbie a Africkej únie (AU).

Arcibiskup Liborius Ndumkuti Nashenda OMI, arcibiskup z Windhoeku v Namíbii, privítal biskupskú delegáciu na záverečnom ceremoniáli. Arcibiskup tiež osobitne privítal mládež z krajín regiónu IMBISA. IMBISA zahŕňa synody Angoly, Botswany, Lesotha, Mozambiku, Namíbie, Svätého Tomáša a Princovho ostrova, Južnej Afriky, Svazijska a Zimbabwe.

Bratstvo biskupov

Vo svojom uvítacom príhovore arcibiskup Nashenda hovoril o ceste Cirkvi od posledného stretnutia IMBISA v roku 1995 v Namíbii.

Súčasný prezident IMBISA, arcibiskup Lucio Andrice Muandula z diecézy Xai-Xai v Mozambiku, oficiálne otvoril záver a privítal bratstvo biskupov regionálnej skupiny menovaných v posledných troch rokoch.

Arcibiskup Peter Brian Wells, apoštolský nuncius pre Južnú Afriku, Botswanu, Lesotho, Namíbiu a Eswatini, odovzdal srdečné pozdravy Jeho Svätosti pápeža Františka všetkým delegátom XIII. pléna IMBISA. Spomenul aj výzvu pápeža k synodalite.

Srdečné privítanie v Nambii

Na otváracom ceremoniáli sa zúčastnili aj civilné orgány Namíbie. Vo svojom prejave viceprezident krajiny Dr. Nangolo Mbumba poďakoval katolíckej cirkvi za podporu počas oslobodzovacieho boja. Zaželal biskupom príjemný pobyt v Namíbijskej republike.

Zástupca Svätej stolice Dikastéria pre podporu integrálneho ľudského rozvoja, Konferencia katolíckych biskupov Spojených štátov amerických (USCCB), Sympózium biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru (SECAM) a ďalší dostali čas, aby predniesli vyhlásenia o jednote zhromaždení biskupi.

Cirkev oslobodená od staroby

Podľa Dr. Jamesa Nyaa, jedného z prezentujúcich na plenárnom zasadnutí IMBISA, biskupi IMBISA znovu navštívia posynodálnu exhortáciu pápeža Františka pre mládež a celý Boží ľud – „Christ Vivid“. Tento dokument je výsledkom poslednej riadnej biskupskej synody na tému „Mládež, viera a rozlišovanie povolania“, ktorá sa konala vo Vatikáne v októbri 2018.

READ  Pri streľbe v Kábule zahynulo najmenej 17 ľudí: správy, juhoázijské správy a najlepšie správy

Dr Niao hovorí, že je dobré venovať pozornosť, keď pápež František hovorí o mládeži Cirkvi: „Prosme Pána, aby oslobodil Cirkev od tých, ktorí ju starajú, a od tých, ktorí ju obmedzujú v minulosti. na chrbte alebo ju držať v polohe,“ píše pápež František v Christus Vivit.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close