Ekonomika

Vodík Toyota Mirai novej generácie dostal prvé cenovky

Toyota Mirai 2. generácia začne výrobu budúci mesiac. Japonci zároveň tvrdia, že novinka bude lacnejšia a ponúkne vyšší dojazd alebo viac priestoru ako súčasný model.

Prvá generácia modelu Toyota Mirai, poháňaná motorom palivové články vodík je na trhu od roku 2015. Odvtedy sa do októbra minulého roka predalo okolo 10 000 kusov. S úplne novým modelom Miraio postaveným na novej platforme TNGA (pohon zadnej nápravy) má však Toyota oveľa ambicióznejšie plány.

Svedčí o tom ohlásená výrobná kapacita 30 000 kusov ročne. Japonská automobilka preto očakáva výrazne vyšší dopyt. Je to spôsobené aj o 30% vyšším rozsahom (ktorý ešte nebol homologizovaný) v porovnaní s prvým modelom. To by malo znamenať dojazd asi 650 km podľa cyklu EPA. A to je vzhľadom na súčasnú vodíkovú infraštruktúru skutočne užitočné.

Nový Mirai má až 3 tanky na vodíkktoré majú spolu väčší objem ako prvá generácia Mirai. Zároveň sa novinka zväčšila aj z hľadiska veľkosti. Má „rozmery“ 4 975 x 1 885 x 1 470 x 2 920 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor), zatiaľ čo 1. generácia ponúka 4 890 x 1 815 x 1 535 x 2 780 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor).

Po rozmerovej stránke je novinka bližšie Tesla Model S, pričom súčasný model je bližšie Tesla Model 3. Veľmi dôležitou informáciou je, že Toyota Mirai 2 ponúkne 5 sedadiel, čo v prípade „pôvodného“ modelu nebolo samozrejmosťou.

Nemecké ceny

Je dosť atypické, že sme skôr ako základné parametre spoznali prvé cenovky a výbavu nového vozidla. Toyota zatiaľ neposkytlo viac špecifikácií svojej novinky. Prejdime teda k základnej výbave a cenám.

V štandardnom modeli Toyota Mirai 2 zahŕňajú 19 ″ disky z ľahkej zliatiny, zvukový systém JBL so 14 reproduktormi, multimediálny systém s navigáciou a 12,3-palcový displej podporujúci Apple CarPlay a Android Auto, „Smart-Key-System“, LED svetlomety, elektricky nastaviteľné a vyhrievané predné sedadlá alebo najnovšie generácia systému Toyota Safety Sense.

READ  IKEA ide do srdca Slovenska. Otvára dva nové výdajné miesta

cena základná verzia v Nemecku začína na 63 900 EUR (vrátane 19% DPH). Lepšie vybavené varianty budú stáť 66 900 € (Executive), resp. 73 900 € (pre pokročilých).

Zdroj: Toyota

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Súboj technológií: Batérie vs. vodík – Tesla Model 3 vs. Toyota Mirai
Ultraľahký automobil na vodíkové batérie za 15 000 EUR od Nemeckého leteckého a kozmického strediska
Slovensko pripravuje vodíkový autobus. Predstaví ju v Dubaji

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close