Ekonomika

Volkswagen predstavil elektrické SUV ID.4 s dojazdom 520 km

Dnes sa nám konečne predstavil Volkswagen ID.4. Kompaktné elektrické SUV sa dostane na prvé trhy koncom tohto roka. Spočiatku budú k dispozícii 2 drahšie verzie z limitovanej edície „1ST“. Čo ponúkne nová značka VW?

Nemecký interiér elektrické auto vďaka krátkym previsom karosérie a rázvoru náprav 2,77 metra je rovnako priestranný a vzdušný ako v konvenčnom SUV inej veľkostnej kategórie. Batožinový priestor má základný objem 543 litrov a sklopením zadných operadiel sa dá zväčšiť na 1 575 litrov (pri zaťažení po strop). S originálnym ťažným zariadením môže elektrické SUV ťahať príves s hmotnosťou 1 000 kilogramov (brzdený príves so sklonom 12 percent).

Vzdialené aktualizácie

Zákazníci môžu využiť výhody novej elektronickej platformy prostredníctvom služby Online Remote Update – softvér centrálnych riadiacich jednotiek je možné aktualizovať prostredníctvom mobilnej dátovej siete. Dátový súbor sa prenesie do automobilu a nainštaluje sa po jazde. Je k dispozícii už pri nasledujúcom štarte. Týmto spôsobom je možné neustále vylepšovať mnoho funkcií.

Pohonná jednotka

Hneď pred zadnou nápravou má Volkswagen Elektromotor ID.4, ktorý poháňa zadné kolesá cez redukčný prevod. Jedná sa o synchrónny striedavý elektrický motor s permanentným budením. V oboch úvodných modeloch výkon dosahuje 150 kW (204 k) a maximálny krútiaci moment je 310 Nm. Vďaka tomu ID.4 akceleruje z pokoja na rýchlosť 100 km / h za 8,5 sekundy, maximálna rýchlosť je pre efektívne využitie energie obmedzená na 160 km / h. V roku 2021 sa modelová rada ID.4 rozšíri o špičkovú verziu s pohonom všetkých kolies s dvoma elektromotormi a vyšším výkonom.

Batéria a nabíjanie

Pre modely s uvedením ID.4 1ST na trh je zdrojom energie 77 kWh sieťová batéria. Váži 493 kilogramov a umožňuje dojazd až 520 km. Články sú temperované podlahovou doskou s integrovanými kanálmi pre kvapalinu. Volkswagen zaručuje, že batéria si uchová najmenej 70 percent svojej pôvodnej kapacity aj po ôsmich rokoch alebo 160 000 km.

READ  Ukrajina v 1. štvrťroku 2021 znižuje dovoz zemného plynu o 83%

Volkswagen ID.4 podporuje max. nabíjací výkon 125 kW, zatiaľ čo verzie so 77 kWh batériou dostanú dojazd 320 km (WLTP) počas 30 minút nabíjania.

Na rýchlej DC nabíjacej stanici je možné Volkswagen ID.4 so 77 kWh batériou nabiť ďalších 320 km (WLTP) za približne 30 minút, s maximálnym podporovaným výkonom 125 kW.

Najskôr „limit“ – 27 000 ks

Oba úvodné modely sú obmedzené na celkový počet 27 000 výtlačkov. Keď sa vypredajú, začne sa predaj predkonfigurovaných modelov. Kombinujú najobľúbenejšie prvky príplatkovej výbavy do balíkov (balíkov). Vďaka tomu je ponuka ešte jasnejšia a špecializovaný závod v Zwickau môže vyrábať automobily rýchlejšie a dodávať ich skôr.

Ceny a vybavenie

Volkswagen ID.4 1ST jazdí na 20-palcových kolesách s dizajnom „Drammen“, atraktivitu zvyšuje dizajnová sada Exterieur-Style-Paket a zatmavené okná v zadnej časti kabíny. Predné sedadlá a multifunkčný volant sú vyhrievané, farbu okolitého osvetlenia v kabíne je možné nastaviť v 30 odtieňoch. Pedále z nehrdzavejúcej ocele majú dizajn Play & Pause a znak „1ST„. Cúvacia kamera pomáha vodičovi pri parkovaní. Komfort dopĺňa dvojzónová automatická klimatizácia Climatronic a vyhrievané čelné sklo. Navigačný systém Discover Pro a 4 USB konektory sú štandardom, rovnako ako dôležité asistenčné systémy – Front Assist, adaptívny tempomat ACC „stop & go“ a Lane Assist. Štandardným prvkom je tiež tepelné čerpadlo, ktoré vysoko efektívnym spôsobom ohrieva a chladí kabínu posádky, ako aj ťažné zariadenie.

Slovenské ceny zatiaľ nie sú známe. Našli sme však ceny na iných trhoch, napríklad v Holandsku – 49 950 EUR (vrátane DPH) a USA – 43 995 USD (bez DPH).

Ešte bohatšia výbava má špičkový model Volkswagen ID.4 1ST Max. Exteriér sú adaptívne svetlomety LED Matrix, 3D zadné LED svetlá a 21-palcové kolesá z ľahkej zliatiny „Narvik“. Veľké kolesá nielen opticky zvyšujú športový charakter vozidla, ale spolu s progresívnym riadením a adaptívnymi tlmičmi DCC mu dávajú športovejšie jazdné vlastnosti. Lišta medzi svetlometmi a vonkajšími kľučkami dverí je osvetlená.

READ  Auto spájajúce dva svety. Testovali sme najpredávanejší model na svete

K štandardným funkciám patria elektricky nastaviteľné predné sedadlá, panoramatické strešné okno, akusticky tlmiace zasklenie kabíny, 3-zónová klimatizácia Climatronic a elektricky ovládané dvere batožinového priestoru „Easy Open & Close“. Aj v oblasti riadiacich, konektívnych a asistenčných systémov ID.4 1ST Max vyniká. Má štandardný head-up displej s rozšírenou realitou, centrálny displej s uhlopriečkou 30,5 cm (12 palcov), rozhranie pre mobilný telefón Comfort, ako aj asistenčné systémy Travel Assist, Side Assist a Emergency Assist. V Holandsku bude model stáť 59 950 eur.

Zhrnutie známych špecifikácií

ID.4 1ST a ID.4 1ST Max
Maximálny výkon 150 kW (204 k)
Maximálny krútiaci moment 310 Nm
Čistá kapacita batérie 77 kWh
Maximálna rýchlosť 160 km / h
Zrýchlenie 0 – 100 km / h 8,5 s
Šoférovať až 520 km
Dĺžka 4,584 mm
Šírka 1,852 mm
Výška 1 612 mm
Rázvor náprav 2,766 mm
Súčiniteľ aerodynamického odporu 0,28
Objem batožinového priestoru 543 l

Zdroj: tlačová správa (VW)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW porovnáva elektro-SUV ID.4 s Tesla Model Y. Vrátane cien a dojazdu
Volkswagen ID.3: Test rýchlosti nabíjania a jazdy pri 90 a 130 km / h
Páčila sa šéfovi Tesly jazda na VW ID.3? Odpoveď zverejnil šéf koncernu VW

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close