svet

Von der Leyen odporučil koordinovaným spôsobom ukončiť koronavírusové opatrenia

Krajiny Európskej únie by mali začať s postupným odstraňovaním obmedzení pre koronavírusy, pretože to vývoj ochorenia umožňuje.

Pri tom by štáty mali využiť svoju konkrétnu situáciu a koordinovať svoje kroky s ostatnými.

Oznámil to dnes predseda Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorý predstavil spoločný rámec pre stratégiu Únie na postupný návrat do normálneho života.

Komisia nestanovila časový harmonogram a zdôraznila, že zrušenie obmedzení je podmienené spomalením šírenia choroby. Ďalším kľúčovým kritériom budú aj dostatočná voľná kapacita nemocníc a možnosť monitorovať priebeh choroby.

Núdzová výmena

Štáty potom môžu podľa EK začať vydávať obmedzenia, pričom medzi jednotlivými krokmi zostane dostatok času na vyhodnotenie dopadu prepustenia.

Podľa Bruselu by krajiny mali postupne nahradiť núdzové situácie, ktoré v súčasnosti vo väčšine krajín existujú, cielenými opatreniami. Mali by zahŕňať okrem najširších možných testov aj sledovanie pohybu infikovaných ľudí pomocou mobilných aplikácií.

Pred mesiacom Komisia kritizovala postupné uzatváranie krajín EÚ a zdôraznila, že toto obmedzenie by nemalo ohroziť fungovanie jednotného trhu EÚ.

Komisia sa chce vyhnúť nekoordinovanému postupu

Európska únia sa teraz chce vyhnúť opakovaniu podobného nekoordinovaného prístupu, ktorý by podľa jej názoru mohol mať „negatívny vplyv na všetky členské štáty“ a „vyvolať politické napätie“.

„Je mimoriadne dôležité, aby (krajiny) informovali Komisiu a ostatné štáty o zrušení obmedzení, aby to neviedlo k nezamýšľaným dôsledkom,“ vyhlásil von der Leyen. Koordinácia má zabrániť napríklad ľuďom z jednej krajiny v nakupovaní v susednom štáte, ktorý predtým otvoril určitý druh podnikania.

Podľa Komisie je ďalšou podmienkou návratu do normálneho života intenzívne úsilie o vývoj vakcíny proti koronavírusu. Podľa von der Leyena usporiada EK 4. mája videokonferenciu darcov s cieľom financovať vývoj tejto vakcíny.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close