Veda

Voyager 1 agentúry NASA posiela späť záhadné údaje mimo našej slnečnej sústavy

Voyager 1 od NASA 45 rokov po svojom štarte pokračuje vo svojej ceste za hranice našej slnečnej sústavy. Teraz však obrovská kozmická loď posiela späť podivné údaje, ktoré prekvapujú jej inžinierov.

NASA povedal v stredu že zatiaľ čo sonda stále správne funguje, jej vyjadrenie polohy a údaje z riadiaceho systému – skrátene AACS – nezodpovedajú pohybom a orientácii kozmickej lode, čo naznačuje, že loď nesúvisí s jej umiestnením v priestore.

AACS je pre Voyager nevyhnutný na odosielanie údajov NASA o medzihviezdnej atmosfére okolo neho, pretože udržuje anténu plavidla nasmerovanú na našu planétu.

„Takéto tajomstvo je v tejto fáze misie Voyager rovnocenné,“ povedala Suzanne Doddová, projektová manažérka pre Voyager 1 a 2 v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA, povedal v a Vyhlásenie,

„Obe kozmické lode majú približne 45 rokov, čo je oveľa viac, ako plánovači misií odhadovali.“

Inžinier pracuje na anténe Voyager s vysokým ziskom v tvare taniera, 9. júla 1976. (NASA/JPL-Caltech)

Dvojča sondy Voyager 1, sonda Voyager 2, sa správa normálne, uviedla NASA.

spustený v roku 1977 Voyager 1 je v prevádzke už dlhší čas a naďalej posiela informácie o svojej ceste späť na Zem, aby preskúmal vonkajšie planéty našej slnečnej sústavy. Priekopnícke plavidlo opustilo našu slnečnú sústavu a V roku 2012 vstúpil do medzihviezdneho priestoru, Teraz je vzdialený 14,5 miliardy míľ od Zeme, čo z neho robí najvzdialenejší objekt vyrobený človekom.

NASA uviedla, že z toho, čo vedia jej inžinieri povedať, AACS Voyageru 1 posiela náhodne generované údaje, ktoré „neodrážajú to, čo sa skutočne deje na palube“.

Ale aj keď systémové údaje naznačujú niečo iné, zdá sa, že anténa kozmickej lode je správne nastavená – prijíma a vykonáva príkazy z NASA a odosiela údaje späť na Zem. Uviedla, že problém systému zatiaľ nespustil starnúcu kozmickú loď do „bezpečného režimu“, počas ktorého vykonáva iba nevyhnutné operácie.

READ  Počet prípadov COVID-19 je v Maine stále vysoký

„Kým lepšie nepochopíme podstatu problému, tím nemôže predpovedať, ako dlho to umožní vesmírnej lodi zbierať a prenášať vedecké údaje,“ uviedla NASA.

Dodd a jeho tím dúfajú, že zistia, čo núti robotického posla zo Zeme posielať zbytočné údaje.

„Pre inžiniersky tím sú obrovské výzvy,“ povedal Dodd.

Hlavná vec: Voyageru trvá 20 hodín a 33 minút, kým dosiahne súčasný medzihviezdny priestor, takže spiatočná správa medzi vesmírnou agentúrou a Voyagerom trvá dva dni.

„Myslím si však, že ak existuje spôsob, ako vyriešiť tento problém s AACS, náš tím ho nájde,“ povedal Dodd.

Tento článok je pôvodne z . bol publikovaný business Insider,

Viac od Business Insider:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close