Veda

Voyager 1 agentúry NASA posiela späť záhadné údaje mimo našej slnečnej sústavy

Voyager 1 od NASA 45 rokov po svojom štarte pokračuje vo svojej ceste za hranice našej slnečnej sústavy. Teraz však obrovská kozmická loď posiela späť podivné údaje, ktoré prekvapujú jej inžinierov.

NASA povedal v stredu že zatiaľ čo sonda stále správne funguje, jej vyjadrenie polohy a údaje z riadiaceho systému – skrátene AACS – nezodpovedajú pohybom a orientácii kozmickej lode, čo naznačuje, že loď nesúvisí s jej umiestnením v priestore.

AACS je pre Voyager nevyhnutný na odosielanie údajov NASA o medzihviezdnej atmosfére okolo neho, pretože udržuje anténu plavidla nasmerovanú na našu planétu.

„Takéto tajomstvo je v tejto fáze misie Voyager rovnocenné,“ povedala Suzanne Doddová, projektová manažérka pre Voyager 1 a 2 v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA, povedal v a Vyhlásenie,

„Obe kozmické lode majú približne 45 rokov, čo je oveľa viac, ako plánovači misií odhadovali.“

Inžinier pracuje na anténe Voyager s vysokým ziskom v tvare taniera, 9. júla 1976. (NASA/JPL-Caltech)

Dvojča sondy Voyager 1, sonda Voyager 2, sa správa normálne, uviedla NASA.

spustený v roku 1977 Voyager 1 je v prevádzke už dlhší čas a naďalej posiela informácie o svojej ceste späť na Zem, aby preskúmal vonkajšie planéty našej slnečnej sústavy. Priekopnícke plavidlo opustilo našu slnečnú sústavu a V roku 2012 vstúpil do medzihviezdneho priestoru, Teraz je vzdialený 14,5 miliardy míľ od Zeme, čo z neho robí najvzdialenejší objekt vyrobený človekom.

NASA uviedla, že z toho, čo vedia jej inžinieri povedať, AACS Voyageru 1 posiela náhodne generované údaje, ktoré „neodrážajú to, čo sa skutočne deje na palube“.

Ale aj keď systémové údaje naznačujú niečo iné, zdá sa, že anténa kozmickej lode je správne nastavená – prijíma a vykonáva príkazy z NASA a odosiela údaje späť na Zem. Uviedla, že problém systému zatiaľ nespustil starnúcu kozmickú loď do „bezpečného režimu“, počas ktorého vykonáva iba nevyhnutné operácie.

READ  Sonda NASA obiehajúca okolo Mesiaca poskytuje obraz „vianočnej hviezdy“

„Kým lepšie nepochopíme podstatu problému, tím nemôže predpovedať, ako dlho to umožní vesmírnej lodi zbierať a prenášať vedecké údaje,“ uviedla NASA.

Dodd a jeho tím dúfajú, že zistia, čo núti robotického posla zo Zeme posielať zbytočné údaje.

„Pre inžiniersky tím sú obrovské výzvy,“ povedal Dodd.

Hlavná vec: Voyageru trvá 20 hodín a 33 minút, kým dosiahne súčasný medzihviezdny priestor, takže spiatočná správa medzi vesmírnou agentúrou a Voyagerom trvá dva dni.

„Myslím si však, že ak existuje spôsob, ako vyriešiť tento problém s AACS, náš tím ho nájde,“ povedal Dodd.

Tento článok je pôvodne z . bol publikovaný business Insider,

Viac od Business Insider:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close