Veda

Vrahové asteroidy číhajú okolo nás – nový cloudový nástroj by ich mohol pomôcť odhaliť

V našej slnečnej sústave je príliš veľa asteroidov na sledovanie a mnohé ďalšie ešte nie sú objavené.

Cloudová astrodynamická platforma na objavovanie a sledovanie asteroidov

Prieskum a sledovanie asteroidov je rozhodujúce pre planetárnu obranu proti ničivým dopadom asteroidov. Podrobné astronomické údaje, ktoré sú s tým spojené, sú tiež užitočné na poskytovanie nových poznatkov pre astronómov. V tejto úlohe pomáha nový algoritmus s názvom THOR, ktorý teraz dokázal, že je schopný nájsť asteroidy. Funguje na cloudovej astrodynamickej platforme Asteroid Institute na identifikáciu a sledovanie asteroidov.

Trajektórie asteroidov ADAM a THOR.  predstaviť si

Vizualizácia trajektórie asteroidov objavených ADAMom a THORom cez Slnečnú sústavu. kredit: B612 Asteroid Institute/University of Washington DiRAC Institute/OpenSpace Project

Nový algoritmus vyvinutý spoločnosťou[{“ attribute=““>University of Washington researchers to discover asteroids in the solar system has proved its mettle. The first candidate asteroids identified by the algorithm — known as Tracklet-less Heliocentric Orbit Recovery, or THOR — have been confirmed by the International Astronomical Union’s Minor Planet Center.

The Asteroid Institute, a program of B612 Foundation, has been running THOR on its cloud-based astrodynamics platform — Asteroid Discovery Analysis and Mapping, or ADAM — to identify and track asteroids. With confirmation of these new asteroids by the Minor Planet Center and their addition to its registry, researchers using the Asteroid Institute’s resources can submit thousands of additional new discoveries.

„Komplexná mapa slnečnej sústavy poskytuje astronómom dôležité poznatky pre vedu aj obranu planét,“ povedal Matthew Holman, dynamika a špecialista na vyhľadávacie algoritmy v Centre pre astrofyziku. Bývalý riaditeľ Harvard & Smithsonian a Minor Planet Center. „Algoritmy bez stopy, ako je THOR, rozširujú typy súborov údajov, ktoré môžu astronómovia použiť na zostavenie takejto mapy.“

THOR bol spoluvytvorený Mario Juric, docentom astronómie UW a riaditeľom UW. INŠTITÚT DIRACa Joachim Moyens, postgraduálny študent UW v astronómii. On a jeho kolegovia z UW odhalili Thora v článku publikovanom minulý rok astronomický časopis, Kombinuje body svetla na rôznych oblohách, ktoré zodpovedajú dráham asteroidov. Na rozdiel od súčasných najmodernejších kódov, THOR nevyžaduje ďalekohľad na pozorovanie oblohy v určitom vzore, aby boli asteroidy objaviteľné.


Asteroid Institute ADAM STK Vizualizácia

Platforma ADAM Asteroid Institute je výpočtové systémy s otvoreným zdrojom ktorý riadi rozsiahle astrodynamické algoritmy využívajúce Google Cloud, najmä škálovateľné výpočtové a úložné možnosti v Google Compute Engine, Google Cloud Storage a Google Kubernetes Engine.

„Práca Asteroid Institute je dôležitá, pretože astronómovia dosahujú limity, ktoré sú zistiteľné súčasnými technikami a ďalekohľadmi,“ povedal Jurik, ktorý je tiež vedúcim pracovníkom v oblasti dátovej vedy v UW. kresťanský inštitút, „Náš tím je potešený, že spolupracuje s Asteroid Institute na umožnení mapovania slnečnej sústavy pomocou Google Cloud.“


Dráha asteroidu.

Výskumníci teraz môžu začať systematicky skúmať veľké súbory údajov, ktoré boli predtým na prieskum asteroidov nepoužiteľné. THOR rozpoznáva asteroidy a čo je najdôležitejšie, vypočítava ich obežné dráhy dostatočne dobre na to, aby ich identifikovalo ako sledované asteroidy Centrom malých planét.

Moeyens preskúmal 30-dňové okno obrázkov zo zdrojového katalógu NOIRLab, kolekciu takmer 68 miliárd pozorovaní uskutočnených teleskopmi National Optical Astronomy Observatory v rokoch 2012 až 2019, a poslal množstvo objavov do Centra malých planét pre oficiálne malé predstavená úvodná podskupina. Rozpoznanie a overenie. Teraz, keď bola technika výpočtového vyhľadávania overená, očakáva sa, že budú nasledovať tisíce nových objavov z katalógov a iných súborov údajov.


Asteroidy v našej slnečnej sústave.

„Objav a sledovanie asteroidov je rozhodujúce pre pochopenie našej slnečnej sústavy, umožnenie vývoja vesmíru a ochranu našej planéty pred dopadmi asteroidov,“ povedal Ed Lu, výkonný riaditeľ Asteroid Institute. „Keďže THOR beží na ADAM, každý ďalekohľad so zbierkou sa teraz môže stať vyhľadávacím teleskopom asteroidov. Využívame silu masívnych výpočtov, aby sme umožnili viac objavov nielen z existujúcich ďalekohľadov, ale aj z oblohy. Historické snímky asteroidov sa tiež používajú na nájsť a sledovať asteroidy, ktoré predtým zostali nepovšimnuté, pretože nikdy neboli pre objavy asteroidov.

Referencia: „Thor: Algorithm for Cadence-Independent Asteroid Discovery“ od Joachima Moyensa, Mario Zurich, Jess Ford, Dino Bektsevi, Andrew J. Connolly, Siegfried Egl, Eljko Ivczyk, R. Lynn Jones, J. od Bryce Kalmback a Hayden Smotherman, 15. septembra 2021, astronomický časopis,
DOI: 10.3847/1538-3881/ac042b

Nadácia B612 nedávno oznámila dodatočné 2,3 milióna dolárov vo forme darov pre vedenie na podporu tohto úsilia.

Spoločné úsilie Google Cloud, B612’s Asteroid Institute a DiRAC Institute University of Washington túto prácu umožňuje.

READ  Vývoj skafandra pre zaostávanie Artemis Moonwalk - vesmírny let teraz

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close