Svet

Vražda učiteľa vo Francúzsku: Polícia zadržala aj moslimského kazateľa – Svet – Správy

Policajti na mieste, kde si muž podrezal hrdlo priamo na ulici stredoškolskému učiteľovi histórie, ktorý nedávno ukázal karikatúry proroka Mohameda vo svojej triede v Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža.

Autor: ,

Francúzska polícia v sobotu zadržala kazateľa z mesta Pantin, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti parížskej metropolitnej oblasti. Zadržiava ho desiaty podozrivý z prípadu vraždy učiteľa dejepisu, ku ktorej došlo v piatok v meste Conflans-Sainte-Honorine.

Podľa sobotnej televízie TF1 je medzi zadržanými niekoľko osôb z okolia útočníka, ktorým bol 18-ročný mladík čečenského pôvodu narodený v roku 2002 v Moskve.

Útok na učiteľa Samuela Patyho spôsobil vo Francúzsku veľké pobúrenie.

V piatok večer, ale aj v sobotu ráno sa pred budovou školy zhromaždili študenti a ich rodičia, aby si uctili pamiatku zavraždeného.

Hashtag #jesuisprof sa na sociálnych sieťach objavil na znak solidarity.

Vražda učiteľa je od začiatku roku 2020 piatym teroristickým útokom vo Francúzsku.

Prvý sa uskutočnil 3. januára vo Villejuif; druhá 4. apríla v Romans-sur-Isere; tretí 27. apríla v Colombes a dejiskom štvrtého 25. septembra bolo bývalé sídlo redakcie satirických novín Charlie Hebdo, ktoré svojho času zverejňovalo kontroverzné karikatúry proroka Mohameda a stalo sa terčom teroristického velenia v januári 2015. Dvanásť členov reakcie bolo zabitých vrátane kľúčových karikaturistov.

Redakčná správa Charlie Hebdo vyjadrila zdesenie a pobúrenie nad „prípadom učiteľa zavraždeného náboženskými fanatikmi pri výkone svojej profesie“.

Prezident Emmanuel Macron označil vraždu učiteľa Patyho za „atentát“ a „islamistický teroristický útok“. Z mnohých ďalších politikov ju odsúdil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer v sobotu oznámil, že jeho kolegovia a študenti si 2. novembra spomenú na pamiatku zavraždeného učiteľa v minútovej tichosti. Elyzejský palác v sobotu informoval o štátnom smútočnom akte na počesť učiteľa Patyho.

READ  Donald Trump: Som imúnny voči Covid-19

Minister Blanquer uviedol, že „sloboda prejavu nie je okrajovou témou, naopak, je v centre pozornosti“.

Dodal, že učitelia „majú právo zverejňovať“ v rámci vyučovania karikatúry proroka Mohameda. Zdôraznil, že hodnoty, na ktorých bola založená Francúzska republika, „sloboda, rovnosť a bratstvo, sú veľmi špecifické a musia byť prenesené na deti“.

V sobotu po stretnutí so zástupcami učiteľov francúzsky premiér Jean Castex pevne vyhlásil, že „učitelia v našich školách budú aj naďalej prebúdzať kritického ducha občanov republiky a oslobodzujú ich od totality a temnoty. s nimi. “

Televízia BFM v sobotu informovala, že francúzsky senát začne od pondelka diskutovať o návrhu zákona o sekularizme, aby do ústavy zahrnul klauzulu, že legislatíva republiky má prednosť pred akýmkoľvek iným právnym aktom.

Tento návrh bol pripravený pred atentátom na učiteľa Patyho, čo však urýchlilo jeho zaradenie do agendy Senátu.

Francúzska prokuratúra prípad vyšetruje ako vraždu teroristického združenia. Svedkovia vypovedali, že mladík kričal „Alah akbar!“ Po útoku na stredoškolského učiteľa v Conflans-Sainte-Honorine.

Následne páchateľ ušiel z miesta činu. Polícia sa ho pokúsila zadržať v neďalekom meste Éragny. Mladík bol vyzbrojený nožom a strelnou zbraňou, odolával a bol agresívny. Policajti ho zastrelili.

Útočník zasadil učiteľovi veľa rán nožom do hlavy, ruky a brucha. Nakoniec oddelil hlavu od tela.

Prokurátor Jean-François Ricard na sobotňajšej tlačovej konferencii uviedol, že krátko po vražde sa na sociálnej sieti Twitter objavila správa o trestnom čine.

K strašidelnej fotografii obete bol pripojený text, že útok bol spáchaný v mene Alaha. Ďalej páchateľ identifikoval svoju obeť podľa jej mena. Vyšetrovanie ukázalo, že účet na Twitteri skutočne patril útočníkovi.

Táto fotografia už nejaký čas koluje po sociálnych sieťach. Marlene Schiappa, ktorá je na ministerstve vnútra zodpovedná za občianstvo a súvisiace práva, preto v utorok zvolala stretnutie so zástupcami spoločností Facebook, Twitter a Google.

READ  Pápež: „Stretnúť trpiacich ľudí v Iraku“ Zaútočil na americkú základňu

Francúzska polícia identifikovala obeť ako 47-ročného učiteľa dejepisu a zemepisu Samuela Patyho. Učiteľ dostal vyhrážky po otvorení diskusie so svojou triedou o karikatúrach islamského proroka Mohameda asi pred desiatimi dňami na seminári o slobode prejavu.

Rodič jedného zo študentov podal v tejto súvislosti sťažnosť na učiteľku, muž podozrivý z útoku v škole však nemal dieťa. Polícia v súvislosti so skutkom zadržala deväť osôb vrátane príbuzných útočníka.

Agentúra AFP informovala, že polícia vydala zatykač na nevlastnú sestru spomínaného rodiča, ktorá sa svojho času pripojila k džihádistickej skupine Islamský štát v Sýrii.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close