šport

Všeobecní lekári môžu svojich pacientov zaočkovať proti osýpkam. Niektoré budú

Ministerstvo zdravotníctva sa obáva, že zaočkovanosť bude nižšia, ako je potrebné, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

Koncom tohto mesiaca môžu praktickí lekári začať svojim pacientom podávať vakcínu Govit-19.

Na Slovensku sa v súčasnosti očkuje iba na špecializovaných očkovacích miestach v nemocniciach, na poliklinikách a vo veľkokapacitných očkovacích centrách na národnom futbalovom ihrisku v Bratislave. Lekári teraz požadujú, aby pacienti dostali možnosť očkovania. Tvrdia, že to môže zvýšiť výskyt očkovania u starších ľudí.

„Dôvera vo vlastného lekára je vyššia a silnejšia ako v marketingových kampaniach, a to je oveľa vyššia ako v prípade starších ľudí,“ uviedla Udmila Kupinkov, lekárka pre cukrovku a interná špecialistka v severozápadnom slovenskom meste Pecho.

Osoby staršie ako 60 rokov môžu byť očkované astrogénnou vakcínou, ktorá nevyžaduje špeciálne podmienky skladovania a môžu byť podávané praktickými lekármi, čo môže pomôcť zvýšiť mieru očkovania u tých, ktorí sú na kochleárne implantáty najcitlivejší.

Očkovanie starších osôb vakcínou AstraZeneca je bežné v iných európskych krajinách, slovenské ministerstvo zdravotníctva však v súčasnosti o tejto možnosti neuvažuje. Veria kampani zahájenej v pondelok s cieľom zvýšiť mieru očkovania.

Štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ukazujú, že 55 percent ľudí vo veku nad 60 rokov niekedy dostalo najmenej jednu vakcínu Govt. Odborníci tvrdia, že sadzba by mala byť minimálne 80 percent.

Na dosiahnutie stádovej imunity musí byť zaočkovaných 60 percent slovenskej populácie (t. J. 3,3 milióna ľudí). V súčasnosti je sadzba 19 percent. Prezident NCZI Robert Suja nedávno spochybnil, či bude viac ako polovica všetkých ľudí na Slovensku očkovaná nízkou mierou očkovania v online systéme NCZI.

Ľudia chcú úder od svojho praktického lekára

4. mája 2021 o 10:17 | Ján Krembaska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close