Veda

Vtáčia chrípka nájdená u delfínov na Floride a sviňuchy vo Švédsku

Floridský delfín, mladý samec, bol nájdený v kanáli v okrese Dixie v marci, kde si obyvatelia tejto oblasti všimli, že zviera bolo uväznené medzi mólom a hromadou morskej steny, povedal Dr. Michael Walsh, veterinár z University of Florida College of Veterinary Medicine, ktorá vedie univerzitný program na záchranu morských živočíchov.

Povedal, že v čase príchodu záchranárov bol delfín mŕtvy. Tím, ktorý pravidelne vykonáva pitvu, zbiera rôzne vzorky od delfínov a uchováva ich, kým ich nemožno podrobnejšie analyzovať.

V tom čase vedci nemali dôvod domnievať sa, že vtáčia chrípka sa dostala do delfínov a neboli v nejakom zvláštnom návale, hovorí Dr. Walsh, ktorý spolupracoval s veterinárnym špecialistom Dr. Robert Osiboff a Andrew Ellison, veterinárny virológ, obaja z University of Florida College of Veterinary Medicine.

Keď sa výsledky vrátili toto leto, odhalili známky zápalu v mozgu delfína a okolitého tkaniva, povedal doktor Walsh. Vedci už predtým zdokumentovali opuch mozgu v súpravách líšok infikovaných vírusom, ktoré môžu spôsobiť neurologické symptómy u vtákov a cicavcov.

Následné laboratórne testy odhalili Eurázijský H5N1 v mozgu a pľúcach delfína. „Mozgové tkanivo vykazovalo skutočne vysokú úroveň vírusu,“ povedal doktor Walsh.

Či vírus prispel k smrti delfína, nie je známe, rovnako ako sa ním zviera nakazilo. ale Nie je ťažké si predstaviť, že mladý delfín skúma Dr. Walsh, chorý vták blízko pobrežia, povedal: „Tieto zvieratá sú vždy zvedavé na svoje prostredie a veci si overujú. Takže ak nájde chorého, umierajúceho alebo mŕtveho vtáka, bude o tom vedieť.“ veľmi zvedavý. Vie to ústami.“

READ  Zmeškaný „snehový mesiac“? Tu, kedy a kde to vidieť tento víkend znova - nbc chicago

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close