Veda

Vtedy, baby galaxie. Ďalej super-mega galaktická kopa?

Podobne ako basketbaloví skauti, ktorí hľadajú šikovného, ​​super vysokého tínedžera, astronómovia pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba nedávno oznámili, že na začiatku vekov identifikovali malý, podmanivý zhluk malých galaxií. Vedci tvrdia, že tieto galaxie sa mohli vyvinúť do jednej z najväčších zhlukov hmotnosti vo vesmíre, na masívny zhluk tisícok galaxií a biliónov hviezd.

Sedem galaxií, ktoré identifikovali, pochádza z obdobia pred 13 miliardami rokov, presne 650 miliónov rokov po Veľkom tresku.

„Naozaj to mohol byť v tom čase najmasívnejší systém v celom vesmíre,“ povedal Takahiro Morishita, astronóm z Infrared Processing and Analysis Center Kalifornského technologického inštitútu. Opísali protokopu ako najvzdialenejšiu a teda najskoršiu pozorovanú entitu. Doktor Morishita bol hlavným autorom správy o objave, ktorá bola zverejnená Pondelok v The Astrophysical Journal Letters,

Správa vedcov je výsledkom väčšieho úsilia známeho ako prieskum zosilnený šošovkou Grisma z vesmíru, ktorý vykonal Tommaso Treu, astronóm z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, s cieľom zozbierať prvé vedecké výsledky z Webbovho teleskopu.

Teleskop bol vypustený na obežnú dráhu okolo Slnka na Vianoce v roku 2021. So svojím infračerveným detektorom a rýchlo sa rozširujúcim primárnym zrkadlom širokým 21 stôp je ideálny na skúmanie prvých rokov vesmíru. Ako sa vesmír rozpína, galaxie, ktoré sú tak vzdialené v priestore a čase, sa vzďaľujú od Zeme tak rýchlo, že väčšina ich viditeľného svetla a informácií o nich sa šíri v neviditeľných infračervených vlnových dĺžkach, ako je výška tónu.

Vo svojom prvom roku už Webb objavil jasné galaxie a masívne čierne diery, ktoré vznikli len niekoľko stoviek miliónov rokov po Veľkom tresku.

Najnovšie novorodenecké galaxie boli v posledných rokoch detekované Hubbleovým vesmírnym teleskopom ako červené svetelné body, ktoré sú v takom veľkom priestore viditeľné len preto, že boli natiahnuté gravitáciou Pandorinej kopy, ktorá skresľovala priestor, ktorý súhvezdie obsahovalo kopu galaxií. . Sochár.

READ  Brilantný výskum ukazuje, ako cvičenie posilňuje zdravie mozgu chemickými signálmi

Spektroskopické merania teleskopom Webb potvrdili, že existuje sedem bodových galaxií a že všetky sú od Zeme rovnako vzdialené. Zaberajú oblasť vesmíru s priemerom 400 000 svetelných rokov, čo je asi jedna šestina vzdialenosti odtiaľto k najbližšej sesternici galaxie Mliečna dráha, veľkej špirálovej galaxii Andromeda.

„Takže naše úsilie sledovať predtým známy potenciálny proto-klaster sa po takmer 10 rokoch vyplatilo!“ Doktor. napísal Morishita.

Podľa výpočtov založených na prevládajúcich modeloch vesmíru gravitácia nakoniec stiahne tieto galaxie do masívneho zhluku obsahujúceho najmenej bilión hviezd. „Tieto vzdialené galaxie môžeme vidieť ako malé kvapky vody v rôznych riekach a môžeme vidieť, že nakoniec sa všetky stanú súčasťou veľkej, mocnej rieky,“ povedala Benedetta Vulcani z Národného inštitútu astrofyziky v Taliansku a Dr. členom. výskumná skupina.

Spektroskopické údaje umožnili Dr. Morishitovi a jeho kolegom určiť, že hviezdy obývajúce niektoré z týchto embryonálnych galaxií boli prekvapivo zrelé a obsahovali veľké množstvo prvkov, ako je kyslík a železo, ktoré by boli vytvorené v generáciách jadrových pecí. falošný. skorších hviezd. Iné z malých galaxií boli staršie. Teoreticky by úplne prvé hviezdy vo vesmíre boli vyrobené z čistého vodíka a hélia, prvých prvkov, ktoré vznikli z Veľkého tresku.

Niektoré z týchto galaxií tvorili hviezdy úžasnou rýchlosťou, 10-krát rýchlejšie ako Mliečna dráha, ktorá je 10 až 100-krát väčšia. Iní v mladej skupine produkovali sotva jednu hviezdu ročne, povedal Dr. Morishita, „čo je zaujímavá rozmanitosť v skupine galaxií v tomto ranom veku.“

To všetko prispieva k podozreniu medzi kozmológmi, že raný vesmír produkoval hviezdy, galaxie a čierne diery oveľa rýchlejšie, ako predpovedá štandardná teória. V e-maile doktor Morishita povedal, že v kozmológii ešte nebola žiadna „kríza“.

„Jednoduché vysvetlenie,“ napísal, „je, že naše predchádzajúce chápanie tvorby hviezd a produkcie prachu v ranom vesmíre, čo sú zložité javy, bolo neúplné.“

READ  COVID-19 v USA: Keďže subvariant Ba.2 rastie, odborníci sa obzerajú v iných krajinách, aby predpovedali jeho vplyv

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close