Ekonomika

VW Golf Variant: Nové kombi dýcha Octavii na krk. Kufor má 611 litrov – Novinky – Auto

Volkswagen nedal Octavii Combi dlhý náskok. Po verziách hatchback a GTI, GTD a GTE predstavuje praktický Golf Variant. Zároveň sa pred dvoma rokmi šepkalo, že bude kombi „prepúšťané“, podobne ako v prípade 3-dverového Golfu. Nestalo sa. Naopak, novinka má predĺžený rázvor a kufor takmer ako Octavia.

Nový Golf Variant má športovejší strih ako kedykoľvek predtým. V porovnaní s predchodcom je dlhší a nižší.

Autor: Volkswagen

Zatiaľ čo Volkswagen Golf debutoval minulý rok v podobe hatchbacku, sesterská Škoda Octavia sa najskôr predstavila ako praktické kombi. Teraz sú však súperi skupiny vyrovnaní. Zrodila sa Octavia liftback a teraz nový Golf Variant. Vyzerá to lepšie ako kedykoľvek predtým. Zdá sa, že vo Wolfsburgu už jednoducho nemajú chuť sledovať, ako české bestsellery kradnú svojich zákazníkov. Volkswagen ešte pred časom zvažoval vyradenie Variantu z ponuky, pretože hlavný predaj Golfu sa na rozdiel od Octavie týka hlavne krátkej verzie. Dnes je všetko inak. Golf Variant sa môže pochváliť oveľa emotívnejším dizajnom. Je to vidieť najmä na strmo sa zvažujúcom zadnom stĺpiku, ktorý nemá v histórii piatich generácií variantov nijakú históriu.

Prvýkrát vo verzii Variant ...

Prvýkrát sa predĺžil rázvor vo verzii Variant. Oproti hatchbacku pridal až 66 mm. To platí aj pre vonkajšiu verziu Alltrack.
Autor: Volkswagen

A nielen to. Golf Variant prichádza prvýkrát od svojho uvedenia v roku 1993 s dlhším rázvorom v porovnaní s hatchbackom. Novinka má nápravy od seba vzdialené 2 686 mm, čo je o 66 viac ako bežný Golf. Je to tiež o 51 mm viac, ak porovnáme nový Variant s predchádzajúcim. Zmenili sa aj proporcie. Po celej dĺžke (4 633 mm) pribudlo až 171 mm, naopak, karoséria je o 14 milimetrov nižšia pri 1 455 mm. Variant tak vyzerá o niečo dynamickejšie. Zmena formátu priniesla úžitok najmä posádke, ktorá má o 48 mm viac priestoru pre nohy, čo je cítiť najmä na zadných sedadlách. No ani kufor nezostal nepovšimnutý.

Pod zadným vekom, ktoré sa dá elektricky otvárať pomocou nožného senzora, je to už 611 litrov, o šesť viac a zároveň iba o 29 menej v porovnaní s Octaviou. Náskok českého kombi už preto nie je taký dramatický. Po plochom sklopení zadných operadiel ponúkne Golf Variant 1 642 litrov, čo je medzigeneračné vylepšenie o 22 litrov. Ak porovnáme Variant s hatchbackom, zákazníci dostanú navrch celých 231 litrov. Kabína je inak totožná s klasickým Golfom. To znamená, že majitelia dostanú v zásade virtuálny prístrojový panel Digital Cockpit a najmenej 8,25-palcovú obrazovku infotainmentu Composition.

Interiér preberá Variant od Short Golf ....

Interiér preberá Variant od Short Golfu. Posádke však poskytne až o 48 mm viac miesta na nohy.
Autor: Volkswagen

Séria obsahuje aj automatickú klimatizáciu, bezkľúčové odomykanie a štartovanie či systém vzájomnej komunikácie Car2X. Asistenčné systémy predstavuje Lane Assist udržiavanie v jazdnom pruhu, autonómne brzdy s detekciou chodcov a cyklistov a automatické prepínanie svetiel. Ponuku motorov Volkswagen zatiaľ nešpecifikuje. V každom prípade má novinka dostať mierne hybridné benzínové jednotky 1,0 eTSI a 1,5 eTSI. V takom prípade vždy so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Spoločnosť im bude vyrábať naftové verzie s motorom 2,0 TDI, ktorý je vybavený dvojitým selektívnym katalytickým znižovaním emisií NOx „dvojitým dávkovaním“.

Kufor má už 611 litrov na ...

Kufor má už 611 litrov na batožinu. Po sklopení operadiel sa celkový objem zvýši na 1 642 litrov. Náskok Octavie Combi už nebude taký výrazný. Autor: Volkswagen

Spolu s Golfom Variant debutuje aj vonkajšia verzia Alltrack so zvýšeným podvozkom a plastovou ochranou spodných častí karosérie. Čo je dôležité, „terénny“ Golf Variant môže brať do úvahy pohon 4Motion, ktorý sa bude sériovo dodávať. Prekvapí vás aj použitím niektorých športových prvkov, napríklad iba mierne upraveného predného nárazníka z Golfu GTI, vrátane denných svetiel! Novinka sa dostane na trh tento mesiac, minimálne v Nemecku, kde automobilka spustila objednávky. Pripomeňme, že Volkswagen predal od roku 1993 viac ako tri milióny kusov modelu Golf Variant. Prvýkrát sa predstavil spolu s treťou generáciou tejto európskej ikony.

READ  „Vychádza“ poľská delegácia z konzervatívcov EÚ? - EURACTIV.com

Porovnanie rozmerov

Model Golfový hatchback Golfový variant Škoda Octavia Combi
Dĺžka (mm) 4 248 4 633 4 689
Šírka (mm) 1 789 1 789 1 829
Výška (mm) 1 492 1 455 1 468
Rázvor kolies (mm) 2 620 2 686 2 686
Objem kufra (l) 380/1 237 611/1 642 640/1 700

VW Golf Variant - 2020

VW Golf Variant - 2020

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close