Technológie

Vybrať si Xbox Series X, alebo Xbox Series S konzolu?

Keďže obe Xbox konzoly máme plne ohlásené, môžeme si ich detailnejšie porovnať. Microsoft totiž hneď na začiatku generácie vydáva dve verzie konzol a to Xbox Series S a Xbox Series X.

V skratke porovnaní vyzerá nasledovne:

Xbox Series S – 299 eur (vyjde 10. novembra)

– 8 jadrový procesor 3.6 GHz
– 4 Tflops grafika (pre 1440p rozlíšenie)
– bez mechaniky (hry kupujete digitálny)
– 10GB pamäte
– 512 GB SSD disk (2,5 GB / s)

Vybrať si Xbox Series X, alebo Xbox Series S konzolu?

Xbox Series X – 499 eur (vyjde 10. novembra)

– 8 jadrový procesor 3.8 GHz
– 12.15 Tflops grafika (pre plné 4K rozlíšenie)
– sa 4K Bluray mechanikou (pôjdu aj diskové hry z obchodov a Bluray filmy)
– 16GB pamäte
– 1 TB SSD disk (2,5 GB / s)

Vybrať si Xbox Series X, alebo Xbox Series S konzolu?

doplnky:

– dokupiteľný externé 1TB SSD (zatiaľ nemáme potvrdenú cenu, zrejme okolo 200 eur)

Čo ponúkne Xbox Series S?

Teda, ak vám doteraz stačila Xbox One S konzola, pokojne môžete pokračovať v Xbox Series S, hlavne ak ste už teraz hrali digitálne a nekupovali krabicové verzie hier (a nebude vám chýbať mechanika). Hry tu nepôjdu v 4K, ale okolo 1440p (s AI upscalingom na 4K), ale stále bude mať konzola možnosť raytracing ai 120fps podporu. Plus počítajte s 512GB diskom, ktorý môžete relatívne rýchlo zapratať, ale ak nehráte viac ako 4-5 hier naraz, nebudete s tým mať problém.


Čo ponúkne Xbox Series X?

Oproti tomu Xbox Series X bude teraz najrýchlejší konzola tejto generácie, ponúkne 12 Tflops výkonu a teda pre 4K / 60fps rozlíšenie, vďaka 16GB pamäte umožní dostať aj lepšie textúry ako Xbox Series S. Zároveň má 1TB SSD disk, na ktorý sa zmestí viac hier a môžete používať aj Bluray diskové verzie hier, ak ešte preferujete tento štýl nákupu titulov. Samozrejme, to všetko dostanete za vyššiu cenu.

READ  Classic Resident Evil sa stretáva s Alanom Wakeom v novej hororovej hre na Steame

externé disky

Ak by vám bolo málo 512GB alebo 1TB vnútorného SSD disku, bude dostupný aj externý SSD, ktorý si môžete dokúpiť a získate na ňom rovnakú rýchlosť (2.5GB / s) Hry tak pôjdu rovnako, ako keby boli na internom disku.

Tieto SSD disky budú dať dokúpiť, ale nebudú lacné. Odhaduje sa okolo 200 eur za 1TB verziu disku.

Lacnejšie riešenie bude použiť klasický USB HDD disk pre zálohovanie. Tam si môžete hry odložiť a potom znovu obnoviť, aby ste ich nemuseli znova sťahovať z internetu. Neviete z neho priamo hrať nextgen hry, ale viete z neho hrať hry zo spätnej kompatibility, tie totiž nepotrebujú rýchly SSD disk (ale pomôže to rýchlosti, ak je tam nainštalujete).

Spätná kompatibilita

Väčšina hier z Xbox One generácia by mala byť spätne kompatibilné na Xbox Series X / S konzolách, plus už podporované spätne kompatibilný hry z Xbox a Xbox360. Pritom hry budú vylepšené s lepším filtrovaním textúr, niektoré hry budú mať zdvojnásobený framerate, všetky dostanú automatické HDR, toto na oboch konzolách. Xbox Series S však bude mať spätnú kompatibilitu bez 4K Xbox One X vylepšenia, Xbox Series X bude mať aj 4K vylepšenia.

Plus hry, ktoré dostanú nextgen update, môžu využiť aj širšie možnosti novej generácie. Napríklad Gears 5 dostane 120fps podporu, vylepšená bude Forza Horizon 4.

Spätná kompatibilita zariadení

Zároveň spätná kompatibilita platí aj pre ovládače a budete môcť použiť všetky Xbox One gamepady, volanty alebo fightsticky na ovládanie hier na Xbox Series X / S. Nemusíte si tak dokupovať ďalšie ovládač, ak už máte teraz Xbox One gamepad.

funkcie

Aké funkcie novej konzoly ponúknu? Hlavne všetky moderné a to raytracing pre kvalitné nasvietenie a odrazy, ale aj Variable Rate Shading a Variable Refresh Shading, ktoré urýchľujú grafiku, samozrejme bude plná podpora Direct X 12 Ultimate a aj novinky ako Mesh Shading, ktorý sa ešte do hier len dostane, ale aj Machine learning, vďaka ktorému bude môcť Xbox konzola upscale obraz podobne ako DLSS od nVidie (hlavne Xbox Series S to môže dobre využiť). Nakoniec pribudne aj podpora Dolby Vision, teda kvalitnejšieho HDR pre hry a chýbať nebude 3D zvuk Dolby Atmos.

READ  Siemens podpísal 30-miliónový kontrakt na dodávku zariadení pre slovenskú nemocnicu

Zaujímavosťou v konzolách bude Quick Resume funkcia, ktorá vám umožní prepínať sa medzi viacerými hrami bez toho ste z nich vyskočili von. Hry sa vždy zapauzuje a za pár sekúnd sa prepnete do inej rozohranej hry.

Vybrať si Xbox Series X, alebo Xbox Series S konzolu?

Game Pass / Game Pass Ultimate – EA Play

Veľmi dôležitou súčasťou konzol je Game Pass, ktorý je parádny ponukou pre hráčov, pretože za mesačný poplatok ponúka Microsoft stovky hier, ktoré sa postupne obmieňajú.

Pritom na konzole je v ponuke ako základný Game Pass len s hrami, ako aj rozšírený Game Pass Ultimate, ktorý sa teraz veľmi oplatí, pretože ponúka ako Xbox Live Gold, teda poplatky za multiplayer na konzolách, tak aj Game Pass, ale aj Game Pass pre PC s viac ako sto hrami. K tomu neskôr na jeseň príde i EA Play pre konzolu a PC s takmer stovkou hier od EA. Nakoniec, teraz 15. septembra sa spúšťa xCloud služba, ktorá bude rovnako predplatená v Ultimate a umožní hrať cez stovku hier na mobile cez streaming.

Microsoft tak hlavne z Game Pass Ultimate robí stále zaujímavejšie ponuku a to za 13 eur mesačne.

Takže ktorú vybrať?

Ak ste menej nenáročný hráč, tak vám iste bude stačiť Xbox Series S, ak ste náročnejší, tak Xbox Series X. K obom je ideálny predplatiť Game Pass Ultimate, pre veľkú zásobu hier na konzolu a tiež na PC a mobil.

Konzoly vychádzajú 10. novembra

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close