Hlavné správy

Východné štáty NATO chcú lepšiu ochranu pred alianciou

Bukurešť, Rumunsko – Deväť krajín NATO vo východnej časti aliancie rokovalo v piatok v Rumunsku pred veľkým summitom NATO koncom tohto mesiaca, pričom niektorí lídri naliehali na NATO, aby zvýšilo bezpečnosť vzhľadom na dlhotrvajúcu vojnu Ruska proti Ukrajine.

Piatkový samit v Bukurešti poskytol východným členom NATO platformu na diskusiu o regionálnych bezpečnostných otázkach a na vybudovanie jednotného hlasu v rámci 30-člennej bezpečnostnej aliancie. Zúčastnilo sa Rumunsko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Česká republika, Slovensko, Estónsko, Lotyšsko a Litva.

„Musíme sa uistiť, že NATO je pripravené efektívne reagovať a zmerať hrozby, ktorým čelí,“ povedal novinárom po piatkovom stretnutí rumunský prezident Glas Ihanis. „Aliancia môže chrániť každý centimeter svojho územia.“

„Rozhodnutím, o ktoré sa budeme usilovať, je integrovaná prítomnosť NATO na východe, jednotná a súdržná, silná, spoľahlivá a stabilná, najmä v Čiernom mori – veľmi zraniteľnom voči hrozbám Ruska,“ dodal Iohanis.

Tri členské štáty NATO – Bulharsko, Rumunsko a Turecko – sa nachádzajú na čiernomorskej hranici, ktorá sa stala veľkým bojiskom na Ukrajine.

NATO sa chystá na konci júna v Madride usporiadať summit „strategickej koncepcie“, aby znovu potvrdil svoje hodnoty a poslanie a načrtol budúce ciele.

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok povedal, že „verí, že prítomnosť USA sa v našej časti Európy zvýši“ a chce, aby sa počet vojakov NATO zvýšil v každej východnej krajine.

„Chceme rozšíriť predsunutú predsunutú prítomnosť, ktorú dnes máme vo východnej časti NATO,“ povedal.

Duda povedal, že v brigádnej skupine je 3000 vojakov, čo by znamenalo „významné a viditeľné posilnenie“.

Po ruskej invázii na Ukrajinu NATO posilnilo svoju prítomnosť na východe pridaním štyroch medzinárodných vojnových tímov do Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska. To zvyšuje celkový počet bojových jednotiek šírených od Čierneho mora na juhu po Baltské more na severe na osem.

READ  Varujú MSF: S vakcínou nie je čo vyhrať! Nikto by nemal zarábať peniaze na pandémii

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg bol pripravený pripojiť sa k lídrom v Bukurešti a pripojiť sa k fóru prostredníctvom videa po tom, čo trpel singles. Stoltenberg zdôraznil dôležitosť pokračujúcich výdavkov na obranu pre východných lídrov a ocenil, že „mnohí z nich prekračujú alebo prekračujú cieľ 2 % HDP na výdavky na obranu“.

Ayohanis vyjadril podporu „posilňovaniu vzťahov NATO s partnermi v regióne hlboko vystavenom ruskému tlaku a agresii“ a vyjadril podporu „politike otvorených dverí NATO a úsiliu Švédska a Fínska o vstup do NATO.

„Integrácia týchto štátov prispeje k posilneniu bezpečnosti celej aliancie,“ povedal.

Počas studenej vojny bola skupina deviatich východných krajín v Bukurešti, ktorú v roku 2015 spustili Rumunsko a Poľsko, pod kontrolou Moskvy a tri pobaltské štáty boli pripojené k Sovietskemu zväzu. Dnes sú všetci členmi NATO a Európskej únie.

———

Dumitroch prispel z Bukurešti; McGrath Sikisora, prispel z Rumunska; Prispela Monica Sislowska z Varšavy v Poľsku.

———

Sledujte spravodajstvo AP o vojne na Ukrajine na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close