Ekonomika

Vyhliadky na rast a infláciu EÚ zhoršuje energetická kríza

Keďže energetická kríza vyvolaná ruskou inváziou na Ukrajinu zostruje svoje čísla v ekonomike EÚ, Brusel je pripravený ďalej znižovať svoju prognózu rastu a zvyšovať výhľad inflácie.

Podľa prognózy Európskej komisie zverejnenej v pondelok sa predpokladá, že Európska únia aj eurozóna tento rok expandujú o 2,7 percenta, čo je menej ako predchádzajúci odhad 4 percent. Rast v roku 2023 bude 2,3 percenta.

Očakáva sa, že inflácia v Európskej únii a eurozóne v tomto roku vzrastie nad 6 percent, pričom niektoré krajiny strednej a východnej Európy pravdepodobne zaznamenajú v roku 2022 dvojciferné zvýšenie cien.

Inflácia v eurozóne v roku 2023 klesne na 2,7 percenta. Toto číslo je však vyššie ako cieľ Európskej centrálnej banky vo výške 2 percent, čo len podčiarkuje rafinovaný akt vyváženia, ktorému politici čelia vzhľadom na pomalý rast a rastúce ceny.

Minulý týždeň predsedníčka Federálneho rezervného systému Christine Lagardeová naznačila svoju podporu zvýšeniu kľúčových úrokových sadzieb v júli, čo viedlo k prvému zvýšeniu za viac ako desať rokov. Komisia už skôr predpovedala, že inflácia nedosiahne cieľ ECB na budúci rok.

Náklady na energiu vzrástli a dôvera prudko klesla v dôsledku invázie na Ukrajinu.

Členské štáty EÚ uvalili päť kôl sankcií a teraz sa snažia dokončiť balík zameraný na ropný sektor. Tieto opatrenia však ešte neboli uznané, keďže Rusko sa silne spoliehalo na ropu aj napriek odporu členských štátov EÚ – najmä Maďarska.

Predstavitelia komisie rokujú s Budapešťou a Českou republikou a Slovenskom o špeciálnych pravidlách, ktoré pomôžu zbaviť Rusko jeho moci.

Keďže európska ekonomika tento rok pokračuje v expanzii, Komisia zdôraznila, že určitý rast sa spomalil na štatistický stimul pochádzajúci z tempa, ktorým bola štruktúrovaná minulý rok. Medzitým sa objavujú hrozby pre rast.

READ  bne IntelliNews - bne IntelliNews VÝHĽAD 2021 - Register

Návrh analýzy komisie hovorí, že ak dôjde k priamemu obmedzeniu dodávok plynu z Ruska, ekonomika utrpí ešte väčšie škody spolu s vyššími cenami energií.

V tomto scenári sa tohtoročný rast zníži o 2,5 percentuálneho bodu na 0,2 percentuálneho bodu, zatiaľ čo prognóza rastu na rok 2023 sa zníži o jeden percentuálny bod. Inflácia bude v roku 2022 o 3 percentuálne body vyššia ako základná prognóza a v roku 2023 o jeden bod vyššia.

Niektorí ekonómovia chcú, aby Európska komisia na budúci rok oznámila ďalšie pozastavenie pre svoje deficitné a úverové pravidlá.

Ceny energií vzrástli v apríli medziročne o 38 percent eurozónyRodiny trpia vyššími nákladmi na jedlo, a to až o viac ako 6 percent za rovnaké obdobie.

Priemyselnú výrobu stále brzdia prerušenia dodávateľského reťazca. Tvrdá výluka čínskej vlády 19 ďalej poškodzuje globálny obchod, zatiaľ čo vízia USA je čoraz neistejšia.

Napriek nepriaznivým vyhliadkam komisia stále očakáva pokles nezamestnanosti po povstaní vyvolanom vládou 19. Miera nezamestnanosti v eurozóne podľa návrhu prognóz klesne v roku 2022 na 7,3 percenta zo 7,7 percenta v minulom roku a na 7 percent v roku 2023.

Očakáva sa, že saldo rozpočtu sa bude postupne zlepšovať. Očakáva sa, že celkový schodok v rozpočte eurozóny klesne z minuloročných 5,1 percenta HDP na 3,7 percenta v tomto roku a 2,5 percenta v roku 2023.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close