Hlavné správy

Výkon Mochovce 3 vzrástol o 55%: nový atóm

31. marca 2023

Slovenské elektrárne uviedli, že spustenie elektrárne Mochovce 3 teraz zvýšilo svoj výkon na 55 % – s očakávanou záverečnou skúšobnou prevádzkou pri 100 % výkone počas šiestich dní a nocí v máji a júni.

Mochovce (Snímka: Enel)

Nový blok v jadrovej elektrárni Mochovce na Slovensku bol prvýkrát pripojený do siete 31. januára na 20 % nominálneho výkonu.

Odvtedy, ako sa robili testy a pokusy, sa výkon postupne zvyšoval – Slovenský Elektrorň uvádza, že celkovo vyrobil viac ako 150 GWh elektriny a pri súčasnom výkone vyrobí dostatok elektriny na pokrytie troch potrieb. – Štvrť milióna rodín. Záverečná fáza beží nový blok na 100 % výkon počas 144 hodín.

Výstavba prvých dvoch blokov 471 MWe VVER v štvorblokovej elektrárni Mochovce sa začala v roku 1982. Práce na blokoch 3 a 4 sa začali v roku 1986, ale v roku 1992 sa zastavili. Prvé dva reaktory boli dokončené a uvedené do prevádzky v rokoch 1998 a 1999. s plánom dokončiť 3. a 4. blok so začiatkom o desať rokov neskôr. Harmonogram pre 4. blok by mal o jeden alebo dva roky nasledovať po 3. bloku. Každý blok dokáže pri plnom výkone pokryť 13 % spotreby elektriny Slovenska.

Konečný návrh zahŕňa niekoľko vylepšení bezpečnosti a ochrany vrátane ochrany pred leteckým útokom a opatrení na riadenie núdzových situácií na základe poučení z havárie vo Fukušime počas projektu. Komisia jadrového dozoru SR udelila konečné povolenie na prevádzku 3. bloku elektrárne Mochovce v auguste. Životnosť nového modulu je pôvodne plánovaná na 60 rokov.

Slovenské elektrárne, ktoré rovným dielom vlastní taliansky Enel a česká skupina EPH, ktorú založil miliardár Daniel Křetínský, podpísali predĺženie zmluvy o dodávkach a cenách s tamojším ministerstvom hospodárstva a financií. Rok je súčasťou mimoriadnych opatrení zameraných na obmedzenie vplyvu vyšších cien energií.

READ  Štátny tajomník navštívil Slovensko Dr

Pôvodná zmluva mala na rok 2023 a 2024 dodávať 6,15 TWh elektriny za trhovú cenu 61,20 EUR (66,60 USD) za MWh. Teraz bola rozšírená na dodávku 5,5 TWh elektriny pre domácnosti v roku 2025 za cenu 66,70 EUR/MWh v roku 2025, 72,70 EUR v roku 2026 a 79,30 EUR v roku 2027.

Dohoda podlieha schváleniu Európskou komisiou.

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček povedal:Zmluva zabezpečuje elektrinu domácnostiam na dlhé obdobie za predvídateľných a vysoko výhodných podmienok. Vláda sa zároveň v rokoch 2023 až 2027 zaviazala, že nevytvorí ani nepodporí žiadnu iniciatívu smerujúcu k zavedeniu, zvýšeniu alebo sprísneniu akejkoľvek novej dane, odvodu, poplatku, špecifického pre slovenské elektrárne. platba alebo regulácia, čím sa zabezpečí stabilné regulačné prostredie pre slovenské elektrárne.“

Slovensko očakáva, že sa po uvedení dvoch nových blokov v Mochovciach stane čistým exportérom energie.

Preskúmané a napísané World Nuclear NewsRelated Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close