Veda

Vypnutie koronavírusov potlačilo iné vírusy, ale dôjde k odrazu

Tieto ďalšie vírusy – vrátane chrípky A, chrípky B, parainfluenzy, norovírusu, respiračného syncyciálneho vírusu (RSV), ľudského metafomovírusu – sa zdajú byť na úrovni alebo blízko úrovní predtým nameraných. To isté platí pre respiračné baktérie, ktoré spôsobujú čierny kašeľ, známe ako čierny kašeľ a zápal pľúc.

„Toto je šialenstvo,“ uviedla Lynette Bremer, ktorá vedie tím pre dohľad nad domácou chrípkou v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb. “Toto je moja 30. chrípková sezóna.” Nikdy by som nečakal, že budem chrípkovú aktivitu vidieť menej. „

V roku 2019, počas tretieho decembrového týždňa, pred koronovírusmi v Spojených štátoch, sieť klinických laboratórií CDC uviedla, že 16,2 percent z 29 578 testovaných vzoriek bolo pozitívnych na chrípku A. V rovnakom týždni roku 2020 bola sadzba 0,3. Je to percento.

Online Mapa CDC poskytuje pozoruhodné vizuálne dôkazy o účinkoch chrípkovej aktivity. V roku 2020, na týždeň končiaci 19. decembra, je mapa Spojených štátov morom zelenej farby, ktorá zobrazuje „minimálnu“ úroveň v každom štáte. V rovnakom týždni roku 2019 bola väčšina štátov červená („vysoká“) alebo tmavomodrá („veľmi vysoká“).

Podobne sa výrazne znížil aj ďalší vírus, enterovírus D68 – spojený s paralýzou podobnou obrne pozorovanou u väčšiny detí. Ešte v auguste úradníci CDC varovali lekárov a rodičov, aby hľadali prípady ochorenia podobného obrne, ktoré sa nazýva akútna ochabnutá myelitída. Záchvaty tohto ochorenia vyvrcholili v nepárnom cykle každý druhý rok po dobu šiestich rokov, keď v roku 2014 bolo v USA 120 prípadov, v roku 2016 153 a v roku 2018 240 prípadov. Ale v roku 2020 CDC Potvrdené Iba 29 prípadov.

„Nemali sme žiadnu pozitívnu vzorku [enterovirus] D68 … na našom pracovisku v Colorade od júla a moji kolegovia po celej krajine toho videli veľmi málo, “uviedol Kevin Messaker, lekár pre infekčné choroby u detí v Detskej nemocnici v Colorade v Aurore.“ Ale nevideli sme významnú chrípku alebo RSV. Všetky detské infekcie, ktoré postihujú hospitalizované deti – chrípka, skupina, bronchiolitída – nevidíme. “

Pretože sa nové koronavírusy v USA šíria ďalej, odborníci predpokladajú, že vírus sa stane endemickým, a to trvalo v existujúcich populáciách. (Washington Post)

Pretože absencia týchto ďalších vírusov je počas epidémie vítaná, epidemiológovia tvrdia, že po prípadnom poklese prípadov koronovírusu vidia potenciálne nebezpečné následky – a Odskok, ktorý môže byť katastroficky veľký, vedie k uvoľneniu sociálnej patológie a zhoršeniu imunity voči iným patogénom.

„Najlepšie prirovnanie je požiar,“ uviedol Brian Grenfell, epidemiológ a populačný biológ v Princetone. “Aby sa oheň rozšíril, potrebuje zbytočné drevo.” Aby sa epidémia rozšírila, potrebujú ľudí, ktorí predtým neboli infikovaní. Pokiaľ teda ľudia nebudú tento rok infikovaní týmito vírusmi, bude to v určitom okamihu neskôr. „

READ  'Alkohol tester' COVID-19 'detekuje chorobu behom niekoľkých sekúnd - NBC 5 Dallas-Fort Worth

Možnosť odrazu nie je iba teoretická: deje sa to už v Austrálii. úradná správa je ukázané Historicky nízka úroveň chorôb podobných chrípke u detí a dospelých začína v máji, zvyčajne sa na tejto pologuli začína chrípkové obdobie. Ako prudký pokles prípadov boli v krajine uložené prísne odstavovacie opatrenia. Ale v posledných mesiacoch sa koronovírus takmer skončil a krajina tieto obmedzenia zrušila, čím sa do decembra zvýšil počet prípadov chrípky u detí vo veku od 5 rokov do šesťnásobku, keď sa tieto prípady zvyčajne vyskytli Sú najmenej.

„Toto je pre nás dôležitá varovná rozprávka,“ uviedol Messacher. „To, že prechádzame zimou a nevidíme veľa RSV alebo chrípky, ešte neznamená, že budeme vonku z lesa.“

Úchvatný obraz poklesu vírusových a bakteriálnych infekcií je možné vidieť v jedinom Graf Vytvorená a udržiavaná spoločnosťou Biofire, ktorá poskytuje klinické skúšky na vírusové a bakteriálne infekcie viac ako 2 500 poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v USA. Graf ukazuje mieru pozitivity pre 13 respiračných vírusov a baktérií za posledné dva roky.

Pred rokom v tomto čase bolo asi 60 percent vzoriek odobratých pacientom s príznakmi podobnými chrípke pozitívnych na patogény. Ale od marca tohto roku, keď koronavírusy indikovali vypnutie a zatvorenie školy, sa percento vzoriek pozitívnych na akýkoľvek iný patogén ponorilo v Grand Canyone, v máji, na zhruba 6 percent. Dokonca aj teraz, v ročnom období, keď obvykle začínajú vrcholiť respiračné infekcie, je iba 18 percent vzoriek pozitívnych na akýkoľvek respiračný vírus alebo baktérie.

Otázkou samozrejme je, či sa SARS-CoV-2, vírus, ktorý spôsobuje Kovid-19, šíri ďalej ako blesk, keď je rozdrvených toľko vírusov. Epidemiológovia tvrdia, že primárna odpoveď sa vracia k metafore „požiaru“. Nikto na Zemi nebol vystavený účinkom SARS-CoV-2 pred tým, ako sa minulý rok objavil v Číne, a tak sme boli všetci úplne náchylní. (Podobne pôvodné obyvateľstvo Severnej a Južnej Ameriky bolo zničené, keď si Európania priniesli nielen kiahne, ale aj kiahne, choleru, chrípku, osýpky a ďalšie patogény, ktorým nikdy neboli vystavené.)

Naproti tomu vírusy, ktoré sa prenášali v priebehu rokov, sú „endemické“ alebo sa vždy vyskytujú na základnej úrovni. Pretože mnohí z nás už boli vystavení, a preto si voči nim vytvorili imunitu, spoločenské poruchy môžu ľahšie prerušiť reťaz prenosu.

READ  NASA poskytne aktualizáciu o perzistencii „prvej“ od pristátia Marsu - program NASA na prieskum Marsu

„Malá sociálna porucha môže výrazne znížiť infekčnosť bežných patogénov,“ uviedla Lindsey Meyers, ktorá pracovala pre Biofire 19 rokov a pred odchodom zo spoločnosti v lete vytvorila svoje online mapy. „Zatiaľ čo pri epidémii patogénu, keď je každý vnímavý, potrebujete veľmi prísnu sociálnu rovnováhu.“

Epidemiológovia používajú výraz „nefarmaceutická intervencia“ na opísanie rozsahu sociálnych zmien, ako je zmena správania., To ľudia používajú na zníženie rizika infekcie. V Papier Grenfell a kolegovia, publikovaní v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, 1. decembra, poznamenali, že také zmeny správania počas pandémie chrípky v roku 1918 môžu znížiť prenos osýpok až o 38 percent.

Zameranie príspevku však bolo na Pravdepodobný výsledok v roku 2021 a následné prepuknutie epidémie koronovírusov a podobné praktiky poskytujú pohodlie. Pomocou matematických modelov sa zamerali na potenciálny vplyv na respiračný syncyciálny vírus alebo RSV., Bežný a veľmi nákazlivý vírus, ktorý infikuje väčšinu detí pred ich druhými narodeninami a vedie v bežných rokoch k viac ako 200 000 hospitalizáciám a 14 000 úmrtiam.

„Záverom je, že keď máme tieto kontroly, existuje nízka miera citlivosti na tieto ďalšie vírusy,“ uviedla Rachel Bakerová, postdoktorandská výskumná pracovníčka na oddelení Grenfell a prvá autorka článku. „Čísla [of infections] Boli veľmi stabilné 30 rokov, ale v roku 2020 zmizli. Musíme vedieť, že v budúcnosti môžu nastať veľké ohniská. „

Sociálne poruchy pravdepodobne nie sú jediným faktorom potláčajúcim endemické patogény. Napríklad Walgreens zaznamenal podľa vedúceho lekárenského reťazca Kevina Bana „bezprecedentný dopyt“ po očkovaní proti chrípke.

Vakcíny, bohužiaľ, pre väčšinu ostatných vírusov nie sú k dispozícii. Ale ďalší silný faktor, nazývaný vírusová interferencia, môže tiež hrať dôležitú úlohu pri obmedzovaní infekcie. V článku publikovanom 1. októbra v Lancet Microbe Ellen Foxman z Yale University Nahlásené Rinovírusová infekcia predtým, ako významne zníži pravdepodobnosť kontrakcie chrípky A. Zistil preto, že infekcia vírusom spôsobuje, že imunitný systém tela uvoľňuje interferón, ktorý blokuje replikáciu všetkých vírusov.

„Interferónová reakcia je jednou z najlepších obranných metód tela pred respiračnými vírusmi,“ uviedol Foxman. “Len čo je vyvolaný vírusom, iný vírus, ktorý sa objaví a snaží sa rásť v dýchacích cestách, nemôže.”

Reakcia tela na SARS-CoV-2 môže inými slovami inhibovať šírenie ďalších vírusov. Jeho reakcia na iné patogény môže vyvolať podobnú obranu: Foxman poukazuje na dočasné prerušenie šírenia chrípky počas pandémie vírusu 1918, ako aj počas pandémie prasacej chrípky H1N1 z roku 2009, pravdepodobne vírusu rinovírusu. Z dôvodu rušenia.

READ  Okres Dallas dodáva takmer 5 200 prípadov zo stavu nevybavených vecí; 825. smrť - NBC 5 Dallas-Fort Worth

Vírusová interferencia môže tiež pomôcť vysvetliť hlbšiu záhadu o koronovíruse: prečo na ňu tak málo detí vážne ochorie. Ako sa stáva, jedným z mála endemických vírusov, ktoré ešte stále cirkulujú, je rhinovírus, ktorý ho obvykle spôsobuje Bežné nachladnutie. A podľa Meyersa „rhinovírus cirkuluje iba v detskej populácii. Bol vymazaný do dospelosti.“ “

Je zrejmé, že nikto nenaznačuje, že by sa ľudia mali úmyselne infikovať rinovírusmi, aby sa chránili pred SARS-COV-2.

„Neobhajujem, aby sa ľudia čímkoľvek infikovali,“ povedal Foxman rázne.

Ale keď je teraz epidémia konečne pod kontrolou valcovanými vakcínami, bolo by bezpečné pre väčšinu ľudí odraziť sa od pleťových masiek a vrátiť sa do „normálneho“ života?

„Je reálna možnosť, že zaznamenáme čoraz väčšie ohniská endemických infekcií,“ uviedol Ben Lopman, epidemiológ na Rollinskej škole verejného zdravia na Emory University. „Ak nebudú ľudia v tomto roku infikovaní, existuje skutočné riziko veľkých ohnísk, keď sa vrátime k normálu, kvôli opatreniam prijatým na zastavenie Kovidu-19.“

Lopman uviedol, že okrem väčšieho počtu endomických infekcií, ako je bežné, môžu byť niektoré z týchto infekcií aj závažnejšie ako zvyčajne, opäť kvôli oslabeniu imunity.

Napriek tomu zdôraznil: „Je určite dobré, že zastavujeme tieto ďalšie infekcie práve teraz, keď sú naše nemocnice plné pacientov s Kovid-19. Dozvedáme sa však, že účinky epidémie sú zložité . Sú dlhotrvajúce. A my zistíme, že postupujú iba z choroby, ktorá spôsobuje SARS-CoV-2. “

Predikcia budúceho dopadu epidémie raz za storočie je samozrejme neistá okupácia.

„Je to niečo, čo sa za nášho života nestalo,“ povedal Mesquer, pediater z Colorada. „Vieme, že počet detí a dospelých náchylných na enterovírus D-68, chrípku, parenfluenziu, RSV bude vysoký. Čo presne sa však stane, nevieme. „

Foxman vyjadril podobnú nechuť k pevnej predpovedi.

„Pokles respiračných vírusov bol skutočne atraktívny,“ uviedla. “Je to úžasné. Takýto prirodzený experiment sme ešte nikdy neurobili. Aké budú krátkodobé a dlhodobé výsledky.”

Jedinou vecou je istota, povedal. „Nakoniec sa tieto vírusy vrátia. Vždy si nájdu cestu. „

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close