Svet

Vyše tisíc nových prípadov: Nové vakcíny vyzerajú sľubne, očkovanie by však nemalo byť povinné

Včera boli pridané nové prípady COVID-19. Zdá sa, že vývoj bezpečnej vakcíny už prebieha, ale mali by sme byť stále opatrní, aby sme sa chránili pred infekciou koronavírusmi.

V pondelok (16. novembra) pribudlo na Slovensko toto:

– 1 326 infikovaných novým koronavírusom

– bolo vykonaných 7 837 testov

– 31 ďalších úmrtí

Na Slovensku bolo za posledný deň formou testov RT-PCR testovaných 1 326 pozitívnych ľudí a bolo ukončených 7 837 vyšetrení.

Najpozitívnejšie testy boli v Trenčianskom kraji (245), nasledovali Žilinský kraj (227), Prešovský (226), Trnavský (187), Nitriansky (139), Košický (114), Banskobystrický (106) a Bratislavský (82 ). Je medzi nimi 595 mužov a 731 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 829 pacientov, z ktorých 1 546 pacientov toto ochorenie potvrdilo. Na JIS je 100 pacientov, 116 ľudí potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Potvrdené úmrtia na pľúcnu formu COVID-19 sa zvýšili na 557. Bolo hlásených 31 ďalších prípadov.

Celkový počet ukončených laboratórnych testov PCR na Slovensku je zatiaľ 976 202, pričom pozitívnych bolo testovaných 88 602 osôb.

Nádej na úspešnú vakcínu rastie

Klinické štúdie s ďalšou potenciálnou vakcínou proti novému koronavírusu preukázali neočakávane dobré výsledky. Americká farmaceutická spoločnosť Moderna oznámila, že jej experimentálna vakcína je účinná na viac ako 90 percent. Trhy reagovali na správu posilnením.

Podľa spoločnosti Moderna výsledky neskorej fázy klinických štúdií ukázali, že jej vakcína môže zabrániť COVID-19, a je účinná na 94,5 percenta. Minulý pondelok (9. novembra) americký koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech uviedli, že ich vakcína je 90% účinná.

Americké akciové futures po správe vzrástli, futures na Dow Jones vzrástli o 500 bodov alebo o 1,7%. Európske trhy boli takisto popoludní v pozitívnej zóne. Kľúčový nemecký index Dax o 13.26 SEČ vzrástol o 1,16%, hlavný francúzsky index CAC 40 bol 2,28%, taliansky FTSE MIB 2,27%, španielsky IBEX 35 3,78% a modré indexové čipy z eurozóny EuroStoxx o 1,64%.

Sestra ukazuje ampulku s prvou dávkou vakcíny Covid-19, ktorú mal zaočkovať pohotovostný lekár Cemova Guna 9. októbra 2020.

READ  Najťažšie chvíle ťažko chorej Pariškovej: Povedala svojmu synovi o rakovine ... Prekvapivá reakcia prostredníka Gabriela!

Zdroj: TASR / AP Photo / Emrah Gurel

V Spojených štátoch by mohli byť v decembri schválené dve pohotovostné vakcíny, do konca roka bude k dispozícii 60 miliónov dávok. Budúci rok by mala americká vláda mať k dispozícii viac ako 1 miliardu dávok vakcín len od spoločností Pfizer a Moderna.

„Budeme mať vakcínu, ktorá dokáže zastaviť COVID-19,“ povedal prezident Moderny Stephen Hoge.

Očkovanie by nemalo byť povinné

Slovenská vláda nikdy vážne neuvažovala nad prípravou povinného očkovania proti novému koronavírusu. Na sociálnej sieti to zdôraznil predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Podľa neho je dôležité ľuďom poctivo vysvetliť výhody očkovania.

„Iba čestnými argumentmi pochopíme, že rozhodnutie o očkovaní nie je len rozhodnutím mladého slobodného človeka, ale aj ochranou zdravia a života jeho matky, otca, starých rodičov alebo oboznámením sa s rakovinou, obezitou, cukrovkou alebo imunitným systémom. poruchy, “uviedol.

Predpokladá, že mnohí sa rozhodnú neočkovať. Dodal, že je to slobodná voľba ľudí. Bude to však považovať za dôkaz toho, že títo ľudia neboli presvedčení o dôležitosti očkovania.

Napriek očkovaniu sa neuvoľňujme a chráňme sa

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok privítala správy o vakcínach COVID-19, vyjadrila však vážne znepokojenie nad prudkým nárastom infekcií v mnohých krajinách.

Generálny tajomník WHO Tedros Adhan Ghebreyesus na virtuálnom brífingu zdôraznil, že „teraz nie je čas“ spomaliť. Zopakoval, že koronavírus SARS-CoV-2 je nebezpečný a „môže infikovať akýkoľvek systém v tele“. „Krajiny, ktoré umožňujú nekontrolovateľnú cirkuláciu vírusu, sa hrajú s ohňom,“ uviedol. Opatrenia a závoj majú svoj dôvod:

Tedros reagoval na správy z pondelka, podľa ktorých klinické štúdie ďalšej potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu preukázali neočakávane dobré výsledky. Americká farmaceutická spoločnosť Moderna oznámila, že jej experimentálna vakcína je účinná na viac ako 90 percent.

READ  Úplne nová doba: Táto kráska mieri aj do Bieleho domu, ľudia ju milujú

Na pondelňajšom zasadnutí výkonnej rady WHO Tedros pripomenul že vakcína doplní, ale nenahradí ďalšie nástroje, ktoré má ľudstvo k dispozícii v boji proti COVID-19. Spočiatku budú dávky vakcín obmedzené, takže pri očkovaní budú mať prednosť zdravotnícki pracovníci, starší ľudia a osoby v riziku.

„Dúfame, že to zníži počet úmrtí a umožní systému zdravotnej starostlivosti odolávať kríze,“ zdôraznil generálny riaditeľ WHO.

Poznamenal však, že očkovanie „ponechá vírusu stále veľa priestoru“, preto vyzval, aby nevyžadoval preventívne opatrenia na kontrolu šírenia COVID-19, ako sú testovanie, karanténa, kontaktné sledovanie a podobne.

Na prelome leta a jesene sa pandémia obnovila v mnohých krajinách po celej Európe a prinútila orgány, aby podnikli ďalšie kroky a pokúsili sa ju dostať pod kontrolu. Situácia v mnohých štátoch USA je opäť zložitá.

Mnoho ľudí je stále presvedčených, že zakrývať si ústa a nos nie je potrebné, v spoločnosti je stále veľa ľudí, ktorí veria na podvody a nepravdy. Koronavírus sa šíri po kvapkách a môžeme ich vylúčiť iba zakrytím nosa a úst, udržiavaním odstupu. Pozri ako to funguje:

Masky ventilov umožňujú prúdenie nefiltrovaného vzduchu, čo bráni snahám zastaviť šírenie COVIDU, tvrdí štúdia

Ako sa koronavírus šíri vzduchom, keď pacient dýcha? Video ilustrácie poskytujú …

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close