Veda

Výskum môže vysvetliť, prečo ľudia vo veku 70 rokov môžu náhle zoslabnúť. Starnutie

Dôležitá teória starnutia, ktorá vysvetľuje, prečo ľudia môžu náhle zoslabnúť, keď dosiahnu 70 rokov, zvýšila vyhliadky na ústup starnutia a nové spôsoby liečby chorôb.

Vedci z Cambridge objavili proces, ktorý spôsobuje „katastrofické“ zmeny v zložení krvi vo vyššom veku, čím sa zvyšuje riziko rakoviny krvi a anémie a znižuje sa účinnosť bielych krviniek v boji proti infekcii.

Vedci sa domnievajú, že podobné zmeny sa vyskytujú v orgánoch v celom tele, od kože až po mozog, čo môže podčiarknuť, prečo ľudia s väčšou pravdepodobnosťou zaznamenajú rýchlejší pokles vo veku 70 a 80 rokov. Zostanú zdraví už desiatky rokov predtým.

„Na tejto práci je vzrušujúce, že v práci môže existovať spoločný súbor procesov,“ povedal Dr Peter Campbell, hlavný autor štúdie a vedúci programu Cancer, Aging and Somatic Mutation Program na Sanger Institute v Cambridge. „V konečnom dôsledku bude cieľom spomaliť alebo narušiť proces starnutia, ale aspoň vidíme možnosť použiť ho na meranie biologického veku.“

Starnutie je zložitý proces, no mnohí vedci majú podozrenie, že postupné hromadenie mutácií v bunkách postupne znižuje schopnosť tela správne fungovať. Najnovší výskum naznačuje, že myslenie je nepresné, alebo prinajlepšom neúplné, a namiesto toho zvaľuje vinu na „sebecké“ bunky, ktoré zvyšujú dominanciu v starobe.

V spolupráci s vedcami z inštitútu Wellcome-MRC Cambridge Stem Cell Institute Campbell a jeho kolegovia študovali krvné bunky vo vekovom rozmedzí od novorodencov až po ľudí vo veku 70 až 80 rokov. Zistili, že dospelí do 65 rokov mali v kostnej dreni široké spektrum červených a bielych krviniek produkovaných rôznorodou populáciou 20 000 až 200 000 rôznych typov kmeňových buniek.

Vo veku nad 65 rokov bol obraz radikálne odlišný. Približne polovica ich krviniek pochádza z 10 alebo 20 rôznych kmeňových buniek, čo dramaticky znižuje rozmanitosť krviniek človeka s následkami na jeho zdravie.

READ  Tu je návod, ako by prieskumníci Marsu mohli najlepšie zbierať elektrinu na červenej planéte

vpísať denníkový charakterV tomto článku vedci vysvetľujú, že kmeňové bunky podieľajúce sa na tvorbe krvi majú tendenciu časom zhromažďovať mutácie, ale väčšina týchto zmien je neškodná. Problémy však nastanú, keď vzácne „vodičové“ mutácie spôsobia, že kmeňové bunky rýchlo rastú, pričom ako kompromis často vznikajú krvinky nižšej kvality. Keď je človek vo veku 30 a 40 rokov, rastová výhoda abnormálnych kmeňových buniek má malý rozdiel, ale rýchlo rastúce bunky vo veku 70 rokov a viac dominujú v produkcii krviniek.

„Exponenciálny rast vysvetľuje, prečo dochádza k takej náhlej zmene slabosti po dosiahnutí veku 70 rokov, čo je efekt starnutia,“ povedal Campbell. Rýchlo rastúce krvné kmeňové bunky sú spojené s rakovinou krvi a anémiou, ale tiež spôsobujú, že ľudia sú menej odolní voči infekciám a liečebným postupom, ako je chemoterapia.

„Čo vieme o iných orgánových systémoch je, že mnohé z rovnakých pozorovaní platia,“ povedal Campbell. Vedci sa teraz chcú pozrieť na rovnaký proces v koži, aby pochopili, prečo starnutie spôsobuje vrásky a spomaľuje hojenie rán.

Prihláste sa na odber prvého vydania, nášho bezplatného denného bulletinu – každý pracovný deň o 7:00 BST

Doktorka Alyssa Laurentiová, odborná asistentka na Wellcome-MRC Cambridge Stem Cell Institute a spoločná vedúca výskumníčka na štúdii, uviedla, že chronický zápal, fajčenie, infekcia a chemoterapia môžu produkovať kmeňové bunky s mutáciami spôsobujúcimi rakovinu.

„Predpokladáme, že tieto faktory tiež spôsobujú pokles diverzity krvných kmeňových buniek spojený so starnutím,“ povedala. „Je možné, že existujú aj faktory, ktoré môžu tento proces spomaliť. Teraz máme vzrušujúcu úlohu zistiť, ako tieto novoobjavené mutácie ovplyvňujú funkciu krvi u starších ľudí, takže sa môžeme naučiť, že takto je možné znížiť riziko ochorenia a podporiť zdravé starnutie.“ „

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close