Hlavné správy

Výskum ukazuje pozitívny postoj Slovenska k Rusku – EURACTIV.com

Podľa nedávnej štúdie politického think-tanku Globsek 55% Slovákov považuje ruského prezidenta Vladimira Putina za pozitívnych a 47% respondentov tvrdí, že Rusko je najdôležitejším partnerom Slovenska.

Avšak, to Prieskum ukázal Ruská vakcína Sputnik V je medzi slovenskými obyvateľmi stále kontroverzná, pretože v prvých dňoch po podaní vakcíny bolo zaregistrovaných iba 3 000 ľudí.

Paradoxne, v prieskume, kde respondenti mohli označovať obe krajiny ako strategických partnerov, bolo Nemecko vysoké so 64%. Naproti tomu sú Spojené štáty o 17% vyššie ako Rusko a takmer o 12% vyššie ako Čína.

Slovensko sa chváli ako jediná krajina od roku 2017, ktorá zvýšila podporu prozápadnej orientácie, a to aj zo strany Európskej únie a NATO.

Aj keď je Rusko považované za strategického partnera pre takmer polovicu občanov Slovenska, ruská vakcína Sputnik V je prekvapivo nepopulárna a mnoho z nich neočakáva prístup k akejkoľvek inej vakcíne.

Slovensko začne očkovať ľudí ruskou vakcínou Sputnik V, ktorá v Európe ešte nie je formálne schválená, od 7. júna až donedávna. 200-dávková ruská vakcína, ktorá je v súčasnosti na Slovensku k dispozícii, bola dodaná takmer pred tromi mesiacmi začiatkom marca.

Dohodu medzi slovenskou vládou a ruským výrobcom predstavil bývalý premiér Igor Madovich, ktorý po tajných rozhovoroch privítal vakcínu na letisku Kosciuszko. Jeho kroky vyvolali vo vláde krízu, ktorá nakoniec viedla k Madovičovej rezignácii.

Madovič označil paradoxné „malé víťazstvo po trojmesačnej kampani proti Sputniku“ za malý počet ľudí, ktorí chcú zvíťaziť.

READ  Culeba pozýva Slovensko na zvolanie zasadnutia Spoločnej dočasnej komisie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close