Veda

Výskumníci z UC Santa Cruz zistili, že čierna diera sa vyvinie hviezdou

Najviac horúce predmety Vesmír sa stal ešte lákavejším a tajomnejším.

Medzinárodný tím vedený výskumníkmi v Kalifornská univerzita, Santa CruzInštitút Nielsa Bohra na Kodanskej univerzite a Štátnej univerzite vo Washingtone pozoroval čiernu dieru, ktorá požierala osamelú hviezdu, „roztrhala“ ju a vytvorila zreteľnú, jasnú žiaru UC Santa Cruz 10. nov. Nové vydanie Povedal.

Divoký sviatok alebo „prílivová udalosť“ bola zachytená v trpasličej galaxii vzdialenej 850 miliónov svetelných rokov. mladý experiment so supernovou (YSE), prieskum, ktorý sleduje kozmické výbuchy a „astrofyzikálne prechodné javy“: extrémne, katastrofické udalosti v temných zákutiach vesmíru.

V tlačovej správe to univerzitní pracovníci jednoducho rozobrali a vysvetlili, že „stredne hmotná čierna diera číhajúca v trpasličej galaxii sa astronómom odhalila, keď pohltila zlovestnú hviezdu, ktorá zablúdila príliš blízko“. Čierne diery je tak ťažké odhaliť, teleskopy, ktoré zachytávajú röntgenové lúče alebo svetlo, ich ani nedokážu zachytiť, podla nasa, Hoci, Snímky zhotovené prvýkrát v roku 2019 ukazuje, že sa javia ako tmavé objekty obklopené horúcou, svietiacou hmotou.„Nazývame éru nebeskej kinematografie,“ povedal Enrico Ramirez-Ruiz, profesor UC Santa Cruz, ktorý študuje „vesmír násilia“ v telefonáte do SFGate. Zatiaľ čo YSE pomohla zachytiť stovky, ak nie tisíce supernov, povedal, že naraziť na stredne veľkú čiernu dieru tráviacu hviezdu bolo príjemným prekvapením.

„V skutočnosti sme nenašli veľa týchto čiernych dier s malou hmotnosťou, týchto nepolapiteľných čiernych dier strednej hmotnosti,“ povedal.

„Bolo to niečo, čo sme nečakali,“ zasmial sa Ramirez-Ruiz.

Stvárnenie nešťastnej hviezdy, ktorá sa potáca do dráhy čiernej diery.

Kalifornská univerzita v Santa Cruz / Lick Observatory

Dodal, že tieto „vzrušujúce a nezvyčajné“ udalosti narušenia sú zriedkavé. Aby vedci videli len jednu galaxiu za rok, museli by preskúmať 100 000 galaxií. Ich objavenie je však dôležité, pretože by mohli objasniť niektoré z najnaliehavejších otázok astronómie – konkrétne to, ako vznikajú supermasívne čierne diery v centrách veľkých galaxií, povedal Ramirez-Ruiz. Dokonca aj naša vlastná galaxia Mliečna dráha má vo svojom jadre jedného z týchto monštier NASA,

Rok 2022 bol pre čierne diery skutočne rokom.

V júni vedci z UC Berkeley zhromaždili možné dôkazy o „voľne plávajúcich“ čiernych dierach podobných duchom drift vo vesmíre. Tieto objekty, ktoré sa považujú za „jeden z najfascinujúcejších javov v astrofyzike“, chytili za srdce výskumníkov v celej Kalifornii.

Ramírez-Ruiz hovorí, že YSE bude pokračovať v monitorovaní galaxií kvôli ďalším kozmickým udalostiam.

READ  Nevýhodou vzdania sa masky: Prechladnutie, návrat chrípky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close