Veda

Vysoký cholesterol a COVID-19: Aké je to spojenie?

Zdá sa, že mnoho zdravotných stavov súvisí alebo ovplyvňuje COVID-19 a cholesterol nie je výnimkou.

Tento článok poskytne viac podrobností o tomto spojení medzi cholesterolom a COVID-19 a o tom, ako môže hladina cholesterolu človeka ovplyvniť riziko závažných ochorení a komplikácií COVID-19.

Cholesterol je voskovitá a tukom podobná látka vo vašom tele. Je to dôležité pre veci, ako je budovanie bunkových membrán a tvorba určitých hormónov a vitamínov.

Odborníci pozorovali zmeny v hladinách cholesterolu u ľudí s COVID-19. Konkrétne, hladina LDL-C, HDL-C a celkového cholesterolu klesá, keď má človek COVID-19.

podľa a výskumné články z roku 2022, rôzne iné vírusové, bakteriálne a parazitárne infekcie môžu viesť k podobným zisteniam. Niektoré príklady iných vírusov, ktoré môžu viesť k zmeneným hladinám cholesterolu, zahŕňajú:

Odborníci v súčasnosti nevedia, ako COVID-19 znižuje hladinu cholesterolu. Celkovo sa odborníci zhodujú, že zápal sa počas infekcie zvyšuje. vplyv na rôzne trasy Cholesterol je spojený s tvorbou, transportom a metabolizmom v tele.

Pri COVID-19 môže rozsah poklesu hladiny cholesterolu súvisieť so závažnosťou ochorenia. a Prehľad výskumu 2022 zistili, že po hospitalizácii mali ľudia s ťažkým COVID-19 hladiny:

  • celkový cholesterol
  • LDL-C
  • HDL-C

Podľa výskumníkovHDL-C má protizápalové a antitrombotické vlastnosti. Preto je možné, že prudký pokles HDL-C počas COVID-19 môže zvýšiť riziko problémov v dôsledku vyššej hladiny zápalu a krvných zrazenín.

Hoci cholesterol má v tele dôležité funkcie, jeho nadmerné množstvo môže byť škodlivé. Keď máte príliš veľa cholesterolu v krvi, zvyčajne máte vysoký cholesterol.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odhaduje, že približne 38 % dospelých Spojené štáty americké majú vysoký cholesterol. Preto sa možno pýtate, či vysoký cholesterol zvyšuje riziko, že dostanete COVID-19.

V súčasnosti nie je vysoký cholesterol na CDC zoznam podmienok Čo zvyšuje riziko COVID-19. Avšak niekoľko stavov, ktoré často sprevádzajú vysoký cholesterol, zahŕňa:

READ  Wisconsinská GOP potrebuje schválenie protokolu UW Systems

Vysoký cholesterol môže zvýšiť riziko, že dostanete COVID-19

a štúdia 2021 zistili, že vyšší index telesnej hmotnosti a cholesterol sú spojené s prípadmi a úmrtiami na COVID-19.

Výskumníci naznačili, že toto zistenie môže byť jedným z dôvodov, prečo regióny sveta s vyšším výskytom obezity a vysokého cholesterolu zaznamenali viac prípadov a úmrtí na COVID-19.

ďalší štúdia 2021 Použité údaje z UK Biobank na zistenie vplyvu cholesterolu na vnímavosť COVID-19. Po svojej analýze vedci zistili, že vysoký celkový cholesterol zvyšuje náchylnosť na COVID-19.

Ako vysoký cholesterol zvyšuje vaše riziko?

Cholesterol je prítomný v membránach buniek v tele. Preto je možné, že vysoký cholesterol zvyšuje náchylnosť na COVID-19 podporovaním vstupu vírusu do hostiteľských buniek.

a štúdia 2021 skúmal túto myšlienku. V laboratóriu odborníci naplnili bunkové membrány nadbytočným cholesterolom pochádzajúcim z krvi. Odborníci vystavili bunkové membrány testovaciemu vírusu s spike proteínom SARS-CoV-2, vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19. Vedci zistili, že infekcia bola vyššia v bunkách nabitých cholesterolom.

Navrhli, že keďže vírus účinnejšie infikuje bunky s vysokým cholesterolom, môže to byť ďalší dôvod, prečo môže byť COVID-19 závažnejší u starších dospelých v dôsledku základných zdravotných stavov, ako je vysoký cholesterol. Výskyt tohto ochorenia môže byť pravdepodobnejší.

Vysoký HDL-C môže chrániť pred COVID-19

a Štúdia 2022 Tiež sa zameral na vplyv hladín cholesterolu na riziko vzniku COVID-19. Vedci zistili, že vyššie hladiny HDL-C boli spojené s nižším rizikom ochorenia COVID-19.

Odborníci odporúčajú HDL-C. zistili najnižšiu úroveň rizika u ľudí s vyššou úrovňou A Nízka hladina LDL-C.

Na rozdiel od iných diskutovaných štúdií, iné typy cholesterolu, ako je celkový cholesterol a LDL-C, neboli nezávisle spojené s rizikom rozvoja COVID-19.

Long COVID je súbor symptómov, ktoré môžu trvať týždne, mesiace alebo dokonca roky po tom, čo máte COVID-19. Ľudia s COVID po dlhú dobu môžu pociťovať rôzne príznaky. Niektoré príklady:

READ  Čo potrebujete vedieť, aby ste boli v bezpečí: Kozy a sóda: NPR

COVID-19 môže zmeniť hladinu cholesterolu. Menia sa však hladiny cholesterolu u niektorých ľudí aj po tom, čo sa zotavili z COVID-19?

a štúdia 2021 Sledovaní ľudia, ktorí prišli do nemocnice pre COVID-19 po 3 až 6 mesiacoch. Došlo k významnému zlepšeniu hladín LDL-C aj HDL-C pri kontrolnom stretnutí v porovnaní s ich hladinami pri prijatí.

Vysoký cholesterol môže v skutočnosti zvýšiť riziko chronického ochorenia COVID, ako aj predĺžených symptómov iných chorôb, ktoré nie sú COVID. aspoň je to podľa jedného Štúdia 2022,

Štúdia zahŕňala ľudí so širokým spektrom závažnosti COVID-19, od asymptomatických jedincov až po ľudí s predĺženým COVID-19. Patrili sem aj ľudia, ktorí mali negatívny test na COVID-19, ale mali príznaky podobné COVID po dlhú dobu.

Vedci skúmali rôzne krvné biomarkery. Nezdravé hladiny lipidov, vrátane cholesterolu, sú spojené s dlhším trvaním symptómov u ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19 a iné podobné ochorenia.

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 môžu byť skvelými nástrojmi pri prevencii závažných ochorení a úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Vzhľadom na informácie o COVID-19 a cholesterole vás však možno zaujíma, či vakcína proti COVID-19 môže ovplyvniť aj hladinu cholesterolu.

v súčasnosti majú jednu kazuistika z roku 2021 Zmenené hladiny lipidov po očkovaní. V ňom človek zaznamenal vysoké hladiny triglyceridov po podaní druhej dávky vakcíny Pfizer-BioNTech.

Háčik je však v tom, že táto osoba mala základné ochorenie nazývané familiárna hypercholesterolémia, pri ktorej hladiny LDL-C výrazne stúpajú.

V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že vakcína proti COVID-19 ovplyvňuje hladinu cholesterolu v bežnej populácii.

COVID-19 môže spôsobiť pokles hladiny cholesterolu. Rozsah tohto poklesu pridáva na závažnosti ochorenia. U väčšiny ľudí hladina cholesterolu po zotavení opäť stúpa.

Vysoký cholesterol vás môže vystaviť zvýšenému riziku, že dostanete COVID-19 a že budete mať COVID po dlhú dobu. Zvážte preto prijatie opatrení na prevenciu chorôb, ako je napríklad informovanie o vašich vakcínach proti COVID-19.

READ  Príznaky COVID-19: Tento príznak COVID je skorým príznakom infekcie

Vysoký cholesterol môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, ktoré môžu mať vážne následky, ako je srdcový infarkt a mŕtvica. Ak máte vysoký cholesterol, pracujte so svojím lekárom, aby ste ho zvládli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close