Veda

Vyššie riziko mŕtvice spojené s duševným zdravím

  • Ľudia s ťažkými depresívnymi príznakmi sa „vzdali zlepšenia života“
  • Výskumníci sa domnievajú, že skríning génu poruchy nálady môže zabrániť mŕtvici

Dve štúdie zistili, že depresia a iné problémy duševného zdravia môžu pacientov vystaviť zvýšenému riziku mŕtvice.

V prvom prípade sa zistilo, že najväčšie riziko mŕtvice majú tí, ktorí hlásili najhoršie depresívne symptómy – priznali, že sa „vzdali zlepšenia života“.

Výskum publikovaný v časopise Neurology zistil, že rok predtým, ako utrpeli mozgovú príhodu, mali pacienti, ktorí prežili, o 46 percent vyššiu pravdepodobnosť zlej nálady v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá mozgovú príhodu neutrpela. Štúdia tiež naznačila, že ľudia s depresiou sa ťažšie zotavujú po mŕtvici.

Druhá štúdia skúmala záznamy ľudí s génmi, ktoré súviseli s depresiou, bipolárnou poruchou a sezónnou afektívnou poruchou, a zistila, že tí s najvyšším genetickým rizikom mali väčšiu pravdepodobnosť mŕtvice.

Vedci z univerzity v Lunde, ktorí stoja za analýzou, uviedli, že ich údaje ukázali, že tieto problémy duševného zdravia vedú k mŕtvici, nie naopak. Navrhli, že ak by ľudia podstúpili skríning na gén poruchy nálady, mohli by im poradiť, ako lepšie zvládať ďalšie faktory, o ktorých je známe, že zvyšujú riziko mŕtvice.

Ľudia s depresiou a duševnými chorobami sú vystavení vyššiemu riziku mŕtvice
Depresia je jedným z najčastejších problémov duševného zdravia, ktorý postihuje jedného zo šiestich dospelých v Spojenom kráľovstve

V Spojenom kráľovstve má približne 100 000 ľudí každý rok mozgovú príhodu – jednu každých päť minút – a 1,3 milióna ľudí po mŕtvici prežije.

Problém nastáva, keď sa preruší prívod krvi do mozgu, čo spôsobí odumieranie mozgových buniek. Poškodenie môže spôsobiť dlhodobú invaliditu a ovplyvniť spôsob, akým ľudia myslia a cítia. Najčastejšou príčinou je krvná zrazenina v tepnách zásobujúcich mozog. Je to spôsobené kardiovaskulárnym ochorením, keď sa krvné cievy časom zúžia alebo upchajú tukovými nánosmi nazývanými plaky – proces známy ako ateroskleróza.

Aj keď to môže byť spôsobené vekom, medzi ďalšie rizikové faktory patrí fajčenie, vysoký krvný tlak, obezita, vysoká hladina cholesterolu a cukrovka.

Depresia je jedným z najčastejších problémov duševného zdravia, ktorý postihuje jedného zo šiestich dospelých v Spojenom kráľovstve.

Je tiež známe, že ľudia s poruchami nálady majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení, ale táto súvislosť nie je úplne pochopená.

Neurologička zo Santa Monice, doktorka Sandra Narayanan, však navrhla: „Príznaky depresie môžu byť spojené so zvýšeným stresom, ktorý môže nezávisle zvýšiť zápal. [the] Riziko srdcových chorôb a chorobnosti.

READ  Riešenie záhady autopivovarského syndrómu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close