Hlavné správy

Vývoj protidrogových zákonov na Slovensku

Opakujte páchateľov

V prípade, že je človek pristihnutý s marihuanou po prvýkrát, hrozí mu trest odňatia slobody až na tri roky, ak si ho bude užívať sám. V takom prípade môže sudca rozhodnúť o uložení podmienečného trestu alebo o uložení pokuty alebo sociálnej služby.

Trest závisí aj od zadržaného množstva marihuany. Polícia určuje, koľko z jednotlivej dávky sa predá zo zaisteného množstva. Ak suma presiahne 2 660 eur, trest je vyšší, hrozí mu až päťročné väzenie. Osobe, ktorá kanabis vyrába, dováža, vyváža, nakupuje alebo predáva, hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

Doba väzenia sa výrazne zvyšuje, ak je človek opakovane prichytený s kanabisom. V takom prípade môžu súdy uložiť trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

Na porovnanie, Juraj Hosu, odsúdený za vraždu Henryho Agorda z Filipín v meste Bratislava v roku 2018, si za tento zločin odpykáva deväťročný trest.

Slovenský zákon nerozlišuje medzi marihuanou a inými nezákonnými drogami – tvrdými a mäkkými. Pri opakujúcich sa priestupkoch zákon nerozlišuje medzi používateľom a predajcom.

Analýza Podľa výskumnej jednotky ministerstva spravodlivosti slovenské súdy v rokoch 2018 až 2020 uložili podmienečné tresty za nezákonné držanie marihuany v 56,7 percenta prípadov. Ďalších 8,4 percenta prípadov sa skončilo väzením. Súd taktiež uložil pokutu v 15,8 percenta prípadov a stratu majetku v 8,1 percenta prípadov. Z 892 obvinených bolo oslobodené iba 1 percento.

Priemerná dĺžka nepodmienečného väzenia za tri sledované roky bola 10,5 mesiaca. Typická pokuta za nútené práce je 100 hodín. Priemerná hodnota pokuty dosiahla 625 eur správa Povedal.

Najväčšiu skupinu páchateľov tvorili 25-roční (44,3 percenta), 36-50 percent 38,6 percenta, 51-60-roční 11,5 percenta a 60-roční 1 percento. 95,7 percenta obvinených boli muži.

Výskum ministerstva spravodlivosti zistil, že slovenské právo je v EÚ prísnejšie vzhľadom na dĺžku sankcií za činnosti súvisiace s nezákonnými drogami.

READ  Slatko Talik odhaľuje zmeny v Chorvátsku od 11 proti Slovensku

„Súčasný systém vedie ku kriminalizácii užívateľov drog a adekvátne nerieši dôvody, ktoré vedú k ich užívaniu. Tiež neodráža primárny účel uprednostnenia obchodovania s drogami pred trestaním užívateľov drog,“ uvádza sa v analýze.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close