Veda

Vývoj skafandra pre zaostávanie Artemis Moonwalk – vesmírny let teraz

príbeh napísaný pre Správy CBS a používa sa so súhlasom

Vesmírna inžinierka Christine Davisová v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA počas akcie v roku 2019 na sebe mala pozemný prototyp novej jednotky NASA Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU). kredit: NASA/Joel Kowsky

Skafandre ďalšej generácie potrebné pre prvých moonwalkov v programe NASA Artemis nebudú k dispozícii najskôr do roku 2025 a ich vývoj bude stáť viac ako 1 miliardu dolárov, informovala v utorok kancelária generálneho inšpektora agentúry.

Aj keď je cieľom NASA do novembra 2024 získať dva skafandre pripravené na let, známe ako XEMU, „agentúra čelí značným výzvam,“ uviedol OIG, vývoj a dodávka testovacích oblekov. Vesmírna stanica s 20-mesačným oneskorením ukážková verzia a dva mesačné letové obleky.

„Tieto meškania – kvôli nedostatku financií, vplyvom na COVID -19 a technickým problémom – nenechali žiadny časový plán na dodanie dvoch xEMU pripravených na let,“ uvádza sa v závere správy. „Vzhľadom na požiadavky integrácie budú obleky pripravené na let najskôr v apríli 2025.

„Navyše, kým budú k dispozícii dve XEMU pripravené na let, NASA vynaloží viac ako miliardu dolárov na vývoj a montáž svojej ďalšej generácie vesmírnych skafandrov.“

Generálny inšpektor uviedol, že zdržanie skafandra znamená pristátie na Mesiaci v roku 2024, termín stanovený Trumpovou administratívou, „nie je možný“.

Zistenia vychádzajú z predchádzajúcich správ, ktoré identifikovali „významné oneskorenia“ v iných programoch Artemis, vrátane vývoja rakety Space Launch System a kapsuly posádky Orion, potrebnej na štart astronautov na Mesiac.

„Okrem toho oneskorenia súvisiace s vývojom lunárneho pristávacieho modulu … tiež zabránia pristátiu v roku 2024,“ uviedol OIG.

V rámci programu Artemis raketa SLS riadená NASA Boeingom doručí na Mesiac kapsulu Orion vyrobenú spoločnosťou Lockheed Martin, kde sa posádka stretne buď s malou lunárnou vesmírnou stanicou, známou ako Gateway, alebo s novým pristávačom. povrch. od SpaceX.

NASA vydala túto infografiku ilustrujúcu funkciu xEMU. kredit: NASA

Prvá SLS sa montuje alebo „stohuje“ v Kennedyho vesmírnom stredisku a očakáva sa, že pri prvom lete do konca roka vybuchne, bezskrutková kapsula Orion na automatizovanej ceste okolo Mesiaca a späť.

READ  Colorado identifikovalo druhý možný prípad opičích kiahní

Druhý let Artemis, predbežne zameraný na rok 2023, vyšle štyroch astronautov na let okolo Mesiaca pred prvým pokusom o pristátie v misii Artemis 3, pravdepodobne do termínu do roku 2025 alebo neskôr.

Súčasné skafandre NASA alebo Extra Mobility Units – EMU – boli pôvodne navrhnuté v roku 1974 na použitie počas programu kozmických lodí. Oblek bol upravený na použitie mimo Medzinárodnej vesmírnej stanice na začiatku 90. rokov minulého storočia.

Cieľom súčasného úsilia o návrh skafandru XEMU je nahradiť súčasný oblek modelmi novej generácie, ktoré by bolo možné použiť na vesmírnej stanici, na Mesiaci a okolo neho a nakoniec aj na Marse.

Nové obleky disponujú zvýšenou pohyblivosťou, flexibilitou a komunikáciou, budú vhodné pre širšiu populáciu a astronautom umožnia pracovať vo vákuu až deväť hodín. 92 komponentov v XEMU dodáva 27 rôznych dodávateľov.

Od roku 2007, informovala OIG, NASA vynaložila na vývoj skafandrov niečo viac ako 420 miliónov dolárov. Na dokončenie vývoja musí NASA získať oblek na testovanie a certifikáciu a tiež predvádzací model, ktorý je možné vyhodnotiť na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice.

„Do budúcna agentúra plánuje investovať približne 625,2 milióna dolárov viac, čím celkové výdavky na dizajn, testovanie, kvalifikáciu, demo sadu ISS, dva obleky pripravené na let a súvisiacu podporu presiahne 1 miliardu dolárov.
Rozpočtový rok (FY) 2025, “uvádza sa v správe.

OIG predložil štyri odporúčania na zefektívnenie zostávajúceho vývoja, zníženie technických rizík a udržanie projektu v synchronizácii s inými prvkami programu Artemis a Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close