Svet

Vzhľadom na čínske investície Taliban teraz chráni Budhov

Bojovníci, ktorí strážili skalnatý svah, si možno kedysi mysleli, že zničia terakotových Budhov. Keď bol pred dvoma desaťročiami pri moci islamský extrémistický Taliban, vyhodili do vzduchu obrovské sochy Budhu v inej časti krajiny a vyvolali svetové pobúrenie a označili ich za pohanské symboly, ktoré treba očistiť.

Teraz však majú za cieľ zachovať pamiatky medenej bane Mess Aynak. Hakumullah Mubariz, šéf obrany Talibanu na mieste, povedal, že by to bolo rozhodujúce pre otvorenie miliardových čínskych investícií, a pozrel sa na pozostatky kláštora, ktorý postavili budhistickí mnísi z prvého storočia.

„Ochrana je pre nás a Číňanov veľmi dôležitá,“ povedal.

Predtým Mubaríz velil vojnovej jednotke Talibanu v okolitých horách, aby bojovala proti afganským silám podporovaným USA. Keď sa tieto jednotky minulý rok vzdali, jeho muži sa ponáhľali brániť základňu. „Vieme, že to bude pre krajinu dôležité,“ povedal.

Veľkolepý obrat Talibanu ilustruje silnú príťažlivosť nevyužívaného afganského ťažobného sektora. Nasledujúce úrady považovali nerastné zdroje krajiny v hodnote 1 bilióna dolárov za kľúč k prosperujúcej budúcnosti, ale nikto ich nedokázal vytvoriť uprostred pokračujúcej vojny a násilia. Teraz mnohé krajiny vrátane Iránu, Ruska a Turecka chcú investovať do vyplnenia prázdnoty, ktorú zanechal búrlivý ústup USA.

Peking je však veľmi pevný. V Mes Aynak sa stane prvou veľkou silou, ktorá uskutoční rozsiahly projekt v Afganistane kontrolovanom Talibanom, ktorý by mohol prekresliť geopolitickú mapu Ázie.

V roku 2008 podpísal manažment Hamida Karzaia 30-ročnú dohodu s čínskym spoločným podnikom s názvom MCC o ťažbe medi vysokej kvality od spoločnosti Mess Aynak. Štúdie ukazujú, že v tejto lokalite sa nachádza 12 miliónov ton minerálov.

Projekt je však zapletený do logistických a zmluvných problémov a keď čínski zamestnanci v roku 2014 odišli kvôli pretrvávajúcemu násiliu, neprekročili niektoré počiatočné testovacie tyče, kým sa zastavili.

Niekoľko mesiacov po tom, čo Taliban v auguste prevzal kontrolu nad Kábulom a upevnil moc nad krajinou, novovymenovaný minister baní a ropy Shahbudin Dilawar vyzval svojich zamestnancov, aby sa znovu pripojili k čínskym štátnym podnikom.

READ  Februárové daňové varovanie pred SARS

Zia Rashidi, riaditeľka ministerstva zahraničných vecí, uviedla, že konzorcium vytvorili MCC, China Metallurgical Group Corporation a Jiangxi Copper Limited. Vyzval ich, aby sa vrátili do bane bez zmeny podmienok dohody z roku 2008.

Technický tím MCC má doraziť do Kábulu v najbližších týždňoch, aby vyriešil zostávajúce prekážky. Výmena starožitností je dôležitá. MCC sa však snaží prehodnotiť pravidlá, najmä znížením daní a znížením sadzby licenčných poplatkov na polovicu vo výške 19,5 %, teda percenta splatného vláde za predaj jednej tony medi.

„Čínske spoločnosti vnímajú súčasnú situáciu ako svoju vlastnú. Existuje nedostatok medzinárodných konkurentov a existuje veľká podpora zo strany vlády, “povedal Rashidi.

Čínsky veľvyslanec v Afganistane povedal, že rozhovory pokračujú a nič viac.

Získavanie vzácnych nerastov je dôležité, aby si Peking udržal svoj status globálnej výrobnej veľmoci. Súčasne s tým, že Čína prestala uznávať vládu Talibanu, sa odlišuje od medzinárodného spoločenstva tým, že vyzýva na zmrazenie afganských aktív a vykonáva svoju diplomatickú misiu v Kábule.

V prípade Afganistanu by dohoda v Mes Aynak mohla podľa vlády priniesť 250 až 300 miliónov dolárov ročne na štátnych príjmoch, čo je nárast o 17 %, ako aj 800 miliónov dolárov na poplatkoch počas trvania dohody. inštitucionálnych úradníkov. Ide o značné množstvo, keďže Bidenova administratíva zmrazila aktíva v Afganistane a krajina sa zmieta v rozšírenej chudobe, ktorá sa ešte zhoršila nedostatkom financií, keďže medzinárodné organizácie prestali financovať darcov. Niektorí odvtedy začali znova.

V Mess Aynac, 2000-ročné budhistické mesto sedí nemotorne so životaschopným ekonomickým strojom. Búrlivá moderná história Afganistanu viedla k archeológii aj k rozvoju baní.

Miesto objavené francúzskymi geológmi v 60. rokoch 20. storočia siaha až do nášho letopočtu.

READ  Mutovaný koronavírus bol zistený v iných krajinách a účinnosť vakcíny môže byť znížená

Po sovietskej invázii koncom 70. rokov 20. storočia Rusi kopali bane na prieskum ložísk medi; Jaskynné diery sú stále viditeľné. Tie boli neskôr použité ako úkryt al-Kájdy a v roku 2001 Spojené štáty najmenej jeden zbombardovali.

Neskôr z miesta lupiči ukradli množstvo starožitností. Archeológovia, ktorí prišli v roku 2004, však časť náleziska vykopali a našli pozostatky rozsiahleho komplexu vrátane štyroch kláštorov, starých medených dielní a pevnosti. Ukázalo sa, že táto oblasť bola významnou budhistickou osadou a križovatkou pre obchodníkov zo západu, cestujúcich z diaľky a dokonca aj pre Čínu.

K šoku technikov mimo Talibanu na jeho vlastnom ministerstve je Dilawar odhodlaný toto miesto zachrániť a povedal riaditeľovi MCC v Pekingu, že ide o dôležitú súčasť histórie Afganistanu, uviedli dvaja predstavitelia na virtuálnom stretnutí.

Odmietol plány na povrchovú ťažbu, ktorá by lokalitu úplne zničila. Alternatívna možnosť podzemnej ťažby prostredníctvom MCC bola odhadnutá ako najdrahšia. Ministerstvo kultúry dostalo za úlohu predložiť plán premeny týchto pamiatok na Kábulské múzeum.

„Niektoré (artefakty) sme už presunuli do hlavného mesta a pracujeme na nahradení zvyšku, aby sa mohla začať ťažba,“ povedal Dilawar pre agentúru AP.

Zatiaľ čo ministerstvo je presvedčené, že je možné dosiahnuť dohodu, predstavitelia MCC sú opatrní a pragmatickí.

Medzinárodné sankcie im síce bránia v rokovaní s Talibanom, no nezaregistrovali sa v agentúre AP s odvolaním sa na citlivosť rokovaní.

Vyjadrili obavy z možnosti ďalších zmluvných záväzkov, vrátane výstavby železničnej trate na pakistanskú hranicu v Darkhame, uhoľnej elektrárne a sociálnych zariadení, ako sú nemocnice a školy.

Ďalšou otázkou je, ako odškodniť obyvateľov troch dedín neďaleko Mess Ainak, ktorý bol zničený pred desiatimi rokmi.

Mulla Mera John, 70-ročný miestny starší, povedal, že po vysťahovaní zo svojej dediny Wali Baba stále čaká na finančné prostriedky sľúbené predstaviteľmi ministerstva.

Napriek tomu dúfa, že baňa sa čoskoro spustí. Dedinčania získajú 3 000 až 4 000 priamych pracovných miest a 35 000 nepriamych pracovných miest. Muži z jeho dediny sú na prvom mieste v zozname prijímateľov.

READ  Trump odovzdal svoj hlas v prezidentských voľbách v roku 2020

V zložitých sálach ministerstva sa zoraďujú nádejní investori, ktorí pripravujú podklady pre uplatnenie nevyužitých nerastných surovín Afganistanu vrátane veľkých ložísk železa, drahých kameňov a – možno – lítia.

Na dvere Rashidiho kancelárie v týchto dňoch klopú Rusi, Iránci, Turci a samozrejme Číňania.

„Každý sa ponáhľa s investovaním,“ povedal. Čínsky záujem je podľa neho „mimoriadny“. Rashidi sa obrátil na čínsku CNPCI, aby prehodnotila ropnú dohodu s cieľom preskúmať bloky v Amu Darya pri hraniciach s Turkménskom, ktorá bola pozastavená v roku 2018.

Miestni investori získali desiatky zákaziek malého rozsahu, mnohé z nich v spoločných podnikoch s medzinárodnými spoločnosťami, najmä čínskymi a iránskymi spoločnosťami.

Podľa dokumentov, ktoré videla agentúra AP, ministerské príjmy raketovo vzrástli zo 110 miliónov Afgancov (1,2 milióna USD) v roku predtým, ako Taliban prevzal kontrolu nad Afgancami na 6 miliárd USD (67 miliónov USD) za šesť mesiacov od nástupu Talibanu k moci. Keď však Taliban spojil svoju neformálnu daňovú ekonomiku s vládou, zdalo sa, že veľa z toho pramení z drastickejšieho zdaňovania. S výnimkou uhlia nie je jasné, či sa skutočná ťažobná produkcia zvýšila.

Paradoxne, Taliban blokuje prácu v Mess Aynak už viac ako desať rokov.

Predstaviteľ MCC pripomenul, že cesta vedúca k bani bola posiata IED zameranými na afganské sily a spojencov NATO. Čínskych ženistov na mieste strážil celý afganský prápor. Mubariz, teraz šéf bezpečnosti, povedal, že si pamätá, že ich videl z hôr, kde plánoval útoky.

Keď predstaviteľ MCC povedal svojim talibanským hostiteľom, že obnovili bezpečnosť, aby mohli pokračovať v práci, žartom odpovedal: „Netrafili ste nás?“

Muži sa tiež smiali so samopalmi pripútanými na krk.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close