Veda

Vzorky asteroidov unikajúce zo zaseknutej kozmickej lode NASA

A NASA kozmická loď je toľko prepchatý asteroid V piatok to povedali vedci, podľa ktorých sa tento týždeň zachytili trosky, že sú zaseknuté a vo vesmíre sa vznášajú vzácne častice.

Vedci oznámili túto správu tri dni po tom, čo sa kozmická loď s názvom Osiris-Rex nakrátko dotkla asteroidu Bennu, čo je prvý pokus NASA o takúto misiu.

Vedúci vedec misie Dante Lauretta z Arizonskej univerzity uviedol, že utorňajšia operácia vzdialená 200 miliónov kilometrov zhromaždila oveľa viac materiálu, ako sa očakávalo, na návrat na Zem – v stovkách gramov. Nádoba so vzorkou na konci ramena robota prenikla tak hlboko do asteroidu a s takou silou, že sa do nej vsali skaly a okolo okraja veka sa zaklinili.

Na tejto snímke urobenej z videa zverejneného NASA sa kozmická loď Osiris-Rex dotkla povrchu asteroidu Bennu v utorok 20. októbra 2020. (NASA cez AP)

Vedci odhadujú, že vzorkovač vtlačil až 19 palcov (48 centimetrov) do drsného, ​​drobivého, čierneho terénu.

“Sme takmer obeťou nášho vlastného úspechu,” povedala Lauretta na narýchlo usporiadanej tlačovej konferencii.

Lauretta uviedla, že neexistuje nič, čo by riadiaci letov mohli urobiť, aby odstránili prekážky a zabránili úniku ďalších kúskov Bennu, okrem toho, aby čo najskôr dostali vzorky do svojej spätnej kapsuly.

Letový tím sa teda usilovne snažil vložiť nádobu so vzorkou do kapsuly už v utorok – oveľa skôr, ako sa pôvodne plánovalo – na dlhú cestu domov.

SPACECRAFT NASA OSIRIS-REX VYDÁVA HISTORICKÉ DOTYKY NA ASTEROIDU BENNU

“Čas je nevyhnutný,” uviedol Thomas Zurbuchen, vedúci vedeckých misií NASA.

Toto je prvá misia NASA na návrat asteroidov. Bennu bol vybraný preto, lebo sa predpokladá, že jeho materiál bohatý na uhlík drží uchované stavebné prvky našej slnečnej sústavy. Získanie kúskov z tejto vesmírnej časovej kapsuly by vedcom mohlo pomôcť lepšie pochopiť, ako sa planéty formovali pred miliardami rokov a ako vznikol život na Zemi.

READ  Dezinfikujte povrchy, aby ste zabránili chorobám. Pre časté predvádzanie odporúča CDC

Vedci boli vo štvrtok ohromení – a potom zdesení -, keď videli obrázky pochádzajúce z Osiris-Rex po jeho divoko úspešnom dotyku a dotyku v Bennu o dva dni skôr.

Bolo vidno, že okolo kozmickej lode víril oblak častíc asteroidov víriacich okolo kozmickej lode, keď ustupovala od Bennu. Situácia sa podľa Lauretty stabilizovala, akonáhle bolo rameno robota zaistené na svojom mieste. Ale nebolo možné presne vedieť, koľko sa toho už stratilo.

SÚpravy ELON MUSK 4-ROČNÁ ČASOVÁ ČASŤ PRE POSLANIE SPACEX MARS, HOVORÍ, ŽE JE TO „BOJOVÁ ŠANCA“

Požiadavkou misie plus 800 miliónov dolárov bolo priviesť späť minimálne 2 unce (60 gramov).

Bez ohľadu na to, čo je na palube, Osiris-Rex ešte v marci opustí okolie asteroidu – to je najskorší možný odchod vzhľadom na relatívnu polohu Zeme a Bennu. Vzorky sa dostanú späť až v roku 2023, sedem rokov potom, čo sa kozmická loď vzniesla z mysu Canaveral.

Osiris-Rex sa bude od Bennu stále vzďaľovať a už ho nebude obiehať, pretože čaká na svoj plánovaný odchod.

Z dôvodu náhleho vývoja udalostí vedci nebudú vedieť, koľko kapsúl so vzorkou pojme, kým sa opäť nevráti na Zem. Pôvodne plánovali roztočiť kozmickú loď na meranie obsahu, ale tento manéver bol zrušený, pretože by mohol rozliať ešte viac trosiek.

“Myslím, že si budeme musieť počkať, kým sa dostaneme domov, aby sme presne vedeli, koľko toho máme,” povedala novinárom Lauretta. “Ako si dokážete predstaviť, je to ťažké.” … Ale dobrou správou je, že vidíme veľa materiálu. “

KLIKNUTÍM SEM ZÍSKATE APLIKÁCIU FOX NEWS

Japonsko medzitým čaká na svoju druhú várku vzoriek odobratých z iného asteroidu, ktorá by mala prísť ešte v decembri.

READ  Opýtajte sa Amy: Pár chce, aby boli dôkazy očkované ostatným

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close