Veda

Vzostup Delty k masívnemu vyliatiu ľudí, ktorí sa cítia dobre

Ľudia sú testovaní na COVID-19 v čínskom Qingdao.kredit: AFP cez Getty

Ľudia infikovaní delta verziou SARS-CoV-2 majú väčšiu pravdepodobnosť šírenia vírusu skôr, ako sa u nich prejavia symptómy, než ľudia infikovaní staršími verziami, naznačuje podrobná analýza ohniska nákazy v čínskom meste Guangdong.1.

„Je ťažké zastaviť sa,“ hovorí Benjamin Cowling, epidemiológ z Hongkongskej univerzity a spoluautor štúdie, ktorá bola zverejnená na serveri predtlače 13. augusta.

Cowling a jeho kolegovia analyzovali vyčerpávajúce údaje z testovania od 101 ľudí v Guangdongu, ktorí boli infikovaní deltou od mája do júna tohto roku, a údaje z blízkych kontaktov týchto osôb. Zistili, že v priemere ľudia začali vykazovať príznaky 5,8 dňa po infekcii Delta – 1,8 dňa po prvom pozitívnom teste na vírusovú RNA. Trvalo asi dva dni, kým sa jednotlivci zbavili vírusovej RNA, kým nevykazovali žiadne známky COVID-19.

nebezpečné okno

predchádzajúca štúdia2 A nepublikovaná analýza Cowlinga a ďalších odhadovala, že než sa Delta objavila, jednotlivcom infikovaným SARS-CoV-2 trvalo v priemere 6,3 dňa, kým sa u nich vyvinuli symptómy, a 5,5 dňa na pozitívny test na vírusovú RNA. vírusové vylučovanie.

V najnovšej práci vedci tiež zistili, že ľudia nakazení Deltou mali vyššie koncentrácie vírusových častíc, príp vírusová záťaž, v porovnaní s infikovanými pôvodnou verziou SARS-CoV-2 v ich telách. „Vírus sa nejakým spôsobom prejavuje rýchlejšie a hojnejšie,“ hovorí Cowling.

Výsledkom je, že 74% infekcií delta sa vyskytlo počas pred-symptomatickej fázy-vyšší podiel ako v predchádzajúcich variantoch. Táto vysoká miera „pomáha vysvetliť, ako bol tento variant schopný spôsobiť, že sa vírus divokého typu a ďalšie varianty stanú dominantným kmeňom na celom svete,“ hovorí Barnaby Young, lekár pre infekčné choroby v Národnom centre pre infekčné choroby v Singapure. “.

READ  Vedci odhaľujú tajnú úlohu močoviny pri vzniku života

Vedci vypočítali aj „základné plemenné číslo“ delty, príp R.0, čo je priemerný počet ľudí, u ktorých každá infikovaná osoba rozšíri vírus na vnímavú populáciu. Hádal, že Delta má a R.0 zo 6,4, čo je oveľa vyššie ako R.0 Odhaduje sa, že 2–4 pre pôvodnú verziu SARS-CoV-2, hovorí Marm Kilpatrick, výskumník infekčných chorôb na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz. „Delta sa pohybuje o niečo rýchlejšie, ale je oveľa priepustnejšia.“

Malý počet účastníkov štúdie zaznamenal „prelomovú infekciu“ s Deltou po podaní dvoch dávok očkovacej látky COVID-19 s inaktivovaným vírusom. Vakcína však na vrchole infekcie znížila vírusovú záťaž účastníkov.

Očkovaní jedinci mali tiež o 65% nižšiu pravdepodobnosť než neočkovaní jedinci nakaziť niekoho iného, hoci odhad bol založený na veľmi malej veľkosti vzorky. „Tento nedostatok je“ dôležitý a uisťujúci, že vakcíny proti COVID-19 sú účinné a dôležitou súčasťou našej reakcie na pandémiu, ”hovorí Young.

Štúdia ešte nebola recenzovaná.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close