Ekonomika

Vzťahy USA so Slovenskom – Ministerstvo zahraničných vecí USA

Najnovšie informácie o Ukrajine nájdete na stránke Spojené s Ukrajinou.

Viac informácií o Slovensku je dostupných na stránke Slovensko a v iných štátnych publikáciách a zdrojoch uvedených na konci tohto informačného listu.

Americko-slovenské vzťahy

Spojené štáty americké nadviazali diplomatické vzťahy so Slovenskom v roku 1993 a poskytli podporu pri obnove zdravej demokracie a trhovej ekonomiky. Spojené štáty americké a Slovensko majú silné diplomatické väzby a spolupracujú vo vojenskej oblasti a oblasti presadzovania práva. Slovensko je od vstupu do aliancie v roku 2004 členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Obe krajiny zdieľajú spoločný záväzok voči slobode a ľudským právam. Slovensko sa podelilo o svoje skúsenosti z prechodu k demokracii s rozvíjajúcimi sa demokraciami po celom svete a je vzorom pre ostatné krajiny na ceste k Atlantickej aliancii.

Americká pomoc Slovensku

Cieľom bezpečnostnej pomoci USA Slovensku je podpora modernizačného úsilia Slovenska a príspevku k operáciám NATO a Organizácie Spojených národov (OSN) a regionálnej stabilite. Pomoc USA poskytla podporu pre rozvoj profesionálnych ozbrojených síl Slovenska a prehĺbila spoluprácu so silami USA a NATO. Americká pomoc sa snaží pomôcť Slovensku upevniť svoje zisky a udržať si pozitívny a stabilizujúci vplyv na jeho rozvoj u susedov, regionálne a globálne.

Bilaterálne ekonomické vzťahy

Slovensko je členom Európskej únie (EÚ) a jeho hlavnými obchodnými partnermi sú európske krajiny. Hospodársky vzťah USA s EÚ je najväčší a najkomplexnejší na svete a USA a EÚ sa naďalej snažia vytvárať nové príležitosti pre transatlantický obchod.

Vývoz USA na Slovensko zahŕňa energetické zariadenia, zdravotnícke zariadenia a spotrebný materiál, elektrické a elektronické stroje a komponenty, automobilové diely a komponenty, chemické výrobky a plasty. Americkému dovozu zo Slovenska dominujú športové úžitkové vozidlá Volkswagen a Audi slovenskej výroby. Spojené štáty a Slovensko majú bilaterálnu investičnú zmluvu. Slovensko sa zúčastňuje na programe bezvízového styku, ktorý umožňuje občanom zúčastnených krajín navštíviť Spojené štáty bez získania víz na pobyty do 90 dní na určité obchodné alebo turistické účely.

READ  ECB by mohla vydať negatívne stanovisko k dani pre španielske banky, hovorí de Goss

Členstvo Slovenska v medzinárodných organizáciách

Je členom mnohých medzinárodných organizácií ako OSN, NATO, Rada euroatlantického partnerstva, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Medzinárodný menový fond, Svetová banka a Slovensko. a Spojenými štátmi. Svetová obchodná organizácia. Slovensko je tiež pozorovateľom Organizácie amerických štátov.

Dvojstranné zastúpenie

Hlavní konzulárni úradníci sú uvedení v zozname hlavných úradníkov ministerstva.

Slovensko si udržiava a veľvyslanectvo 3523 Medzinárodný súdny dvor v Spojených štátoch, NW, Washington, DC, 20008; Telefón (202) 237-1054.

Viac informácií o Slovensku je k dispozícii na ministerstve zahraničných vecí a iných zdrojoch, z ktorých niektoré sú uvedené tu:

Stránka CIA World Factbook Slovakia
Americké veľvyslanectvo
História amerických vzťahov so Slovenskom
Štatistika zahraničného obchodu US Census Bureau
Stránka medzinárodných kancelárií Export.gov
Knižnica kongresovej folkloristiky (pozri Československo (bývalé))
Cestovné informácie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close