Veda

Webbov teleskop urobil ďalší objav na vzdialenej exoplanéte

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír so vzrušujúcimi objavmi, vedeckými pokrokmi a ďalšími novinkami.CNN
,

Vesmírny teleskop Jamesa Webba zachytil podrobný molekulárny a chemický obraz oblohy vzdialenej planéty, prvý skóroval exoplanétovej vedeckej komunite.

WASP-39b, inak známy ako Bocaprins, možno nájsť obiehajúcu okolo hviezdy vzdialenej asi 700 svetelných rokov. Podľa NASA je to exoplanéta – planéta mimo našej slnečnej sústavy – taká masívna ako Saturn, ale oveľa bližšie k svojej hostiteľskej hviezde, pre odhadovanú teplotu 1600 °F (871 °C) vyžarujúcu z jej plynov. Tento „horúci Saturn“ bola jednou z prvých exoplanét objavených Webbovým teleskopom keď prvýkrát začala svoju pravidelnú vedeckú činnosť.

Nové údaje, vrátane kľúčov k fotochémii spôsobenej atómami, molekulami, tvorbou mrakov (ktorá sa zdá byť rozbitá a nie jedinou, jednotnou pokrývkou, ako vedci predtým očakávali) a dokonca aj jej hostiteľskou hviezdou Bokaprin poskytuje úplný rozklad prostredia. .

„Pozorovali sme exoplanétu viacerými prístrojmi, ktoré spolu poskytujú široký pás infračerveného spektra a súbor chemických odtlačkov prstov nedostupných až do (tejto misie),“ povedala astronómka z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz Natalie Batalha, ktorá prispeli a pomohli koordinovať nový výskum, povedal. Vo vydaní NASA. „Takéto údaje menia hru.“

Nové údaje poskytli prvý náznak oxidu siričitého v atmosfére exoplanéty, molekuly produkovanej chemickými reakciami spúšťanými hostiteľskou hviezdou planéty a jej vysokoenergetickým svetlom. Na Zemi sa ochranná ozónová vrstva atmosféry vytvára podobným spôsobom teplom a slnečným žiarením pri fotochemickej reakcii.

Vďaka tesnej blízkosti svojej hostiteľskej hviezdy je Boccaprins ideálnym predmetom na štúdium takýchto spojení hviezd a planét. Planéta je osemkrát bližšie k svojej hostiteľskej hviezde ako Merkúr k nášmu Slnku.

„Toto je prvýkrát, čo sme videli solídne dôkazy fotochémie – chemických reakcií iniciovaných energetickým svetlom hviezd – na exoplanétach,“ povedal Shang-Min Tsai, výskumník z Oxfordskej univerzity v Spojenom kráľovstve vo vyhlásení NASA. . „Vidím to ako skutočne sľubný prístup k ďalšiemu pochopeniu atmosféry exoplanét.“

Ďalšie zlúčeniny zistené v atmosfére Bokaprinu zahŕňajú sodík, draslík a vodnú paru, čo potvrdzuje predchádzajúce pozorovania uskutočnené inými vesmírnymi a pozemnými teleskopmi, vrátane Hubbleovho vesmírneho teleskopu.

Mať taký úplný zoznam chemických prísad v prostredí exoplanéty poskytuje pohľad na to, ako sa táto planéta – a možno aj iné – formovala. Boccaprinov rozmanitý chemický inventár naznačuje, že mnoho menších telies, nazývaných planetesimály, bolo zlúčených, aby vytvorili konečného goliáša planéty približne rovnakej veľkosti ako druhá najväčšia planéta našej slnečnej sústavy.

„Toto je prvá z mnohých exoplanét, ktoré JWST podrobne študuje. … Už teraz dostávame veľmi vzrušujúce výsledky,“ povedal pre CNN Nestor Espinoza, astronóm z Space Telescope Science Institute.

Zistenia sú priaznivé na to, aby naznačili potenciál Webbových nástrojov na sondovanie na exoplanétach. Odhalením podrobného deskriptora prostredia exoplanéty ďalekohľad prekonal očakávania vedcov a podľa NASA sľubuje novú fázu prieskumu najširšej škály exoplanét v Mliečnej dráhe.

„Budeme schopní vidieť celkový obraz atmosféry exoplanét,“ uviedla Laura Flaggová, výskumníčka z Cornell University a členka medzinárodného tímu analyzujúceho dáta z Webba. „Je neuveriteľne vzrušujúce vedieť, že všetko sa prepisuje. Je to jedna z najlepších častí vedca.“

READ  Odpovede o maskách, verziách delta a rozhodujúcich prechodoch

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close