Veda

Webbov teleskop zachytáva farebnú galaxiu s prevozným kolesom vzdialenú 500 miliónov svetelných rokov

PARÍŽ, Francúzsko – Vesmírny teleskop Jamesa Webba preskúmal čas a obrovské množstvo prachu, aby zachytil novú snímku galaxie Cartwheel, ktorá odhaľuje rotujúci farebný prstenec v bezprecedentnej jasnosti, uviedli v utorok NASA a Európska vesmírna agentúra.

Vozidlo sa nachádza asi 500 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Sochár a získalo svoj tvar počas veľkolepej zrážky medzi dvoma galaxiami tvárou v tvár.

NASA a ESA v spoločnom vyhlásení uviedli, že náraz vyslal dva prstence, ktoré sa rozprestierali zo stredu galaxie, „ako vlnky po dohadzovaní kameňom v rybníku“.

Menší biely prstenec sa nachádza bližšie k stredu galaxie, zatiaľ čo vonkajší prstenec so svojimi farebnými škvrnami sa vo vesmíre rozpína ​​už asi 440 miliónov rokov, uvádza sa vo vyhlásení.

Ako sa vonkajší prstenec rozťahuje, mení sa na plyn a vytvára nové hviezdy.

Hubbleov teleskop predtým zachytil zábery vzácnej prstencovej galaxie, o ktorej sa predpokladá, že je to špirálová galaxia podobná našej vlastnej galaxii predtým, ako ju zasiahne malá galaxia votrelca.

Tento obrázok galaxie v tvare prstenca známej ako predné koleso bol prevzatý z Webbovho stredno-infračerveného prístroja (MIRI) (NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team).

Ale teleskop Webb, ktorý bol spustený v decembri 2021 a minulý mesiac odhalil svoje prvé snímky globálnej fanfáry, má oveľa väčší dosah.

Webbova schopnosť detekovať infračervené svetlo mu umožnila vidieť cez „obrovské množstvo horúceho prachu“, ktorý zakrýva pohľad na galaxiu Cartwheel, NASA a ESA.

Povedal, že to odhalilo nové podrobnosti o vzniku hviezd v Mliečnej dráhe, ako aj o správaní sa supermasívnej čiernej diery v jej srdci.

Dokázal tiež odhaliť oblasti bohaté na uhľovodíky a iné chemikálie, ako aj prach podobný prachu na Zemi.

READ  Vedci objavili supravodivý materiál, ktorý by mohol spôsobiť revolúciu v energetike

Za predným kolesom jasne žiaria dve menšie galaxie, pričom za nimi je vidieť viac galaxií.

Pozorovania naznačujú, že galaxia Cartwheel je stále vo „veľmi prchavej fáze“, uviedli vesmírne agentúry.

„Zatiaľ čo Webb nám poskytuje prehľad o súčasnom stave premetového kolesa, poskytuje tiež pohľad na to, čo sa stalo s touto galaxiou v minulosti a ako sa bude vyvíjať v budúcnosti.“

Pridajte sa k nášmu zážitku z izraelského varenia!

Izraelské varenie berie svet útokom. tu je Vaša šanca pripojiť sa…

Komunita Times of Israel s potešením predstavuje našu novú sériu virtuálneho varenia, b’tivoneKde vám svetoznámi šéfkuchári ukážu, ako variť klasickú a modernú izraelskú kuchyňu.

uč sa viac

uč sa viac

Už si členom? Ak chcete zastaviť sledovanie, prihláste sa

ste oddaný čitateľ

Preto sme pred desiatimi rokmi založili The Times of Israel – aby sme náročným čitateľom, ako ste vy, poskytli povinné čítanie o Izraeli a židovskom svete.

Takže teraz máme prosbu. Na rozdiel od iných spravodajských kanálov sme nezaviedli žiadny paywall. Ale keďže žurnalistika, ktorú robíme, je drahá, pozývame čitateľov, pre ktorých sa The Times of Israel stali dôležitými, aby sa k nám pridali a pomohli Times of Israel Community

Už za 6 dolárov mesačne môžete podporiť našu kvalitnú žurnalistiku a zároveň si užívať The Times of Israel bez reklámsimultánny prístup exkluzívny obsah Dostupné iba pre členov komunity Times of Israel.

Ďakujem,
David Horowitz, zakladajúci redaktor denníka The Times of Israel

pridajte sa k našej organizácii

pridajte sa k našej organizácii

Už si členom? Ak chcete zastaviť sledovanie, prihláste sa

READ  Čínski vedci vyvinuli masku na detekciu vírusov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close