Veda

WHO tvrdí, že prepuknutie opičích kiahní nepovedie k pandémii

LONDÝN 30. mája (Reuters) – Svetová zdravotnícka organizácia neverí, že prepuknutie opičích kiahní mimo Afriky povedie k pandémii, uviedol v pondelok predstaviteľ a dodal, že nie je jasné, či infikovaní ľudia, ktorí nevykazujú príznaky, môžu prenášať chorobu.

V máji bolo hlásených viac ako 300 podozrivých a potvrdených prípadov opičích kiahní – zvyčajne mierneho ochorenia, ktoré sa šíri blízkym kontaktom a môže spôsobiť príznaky podobné chrípke a hnisavé kožné vredy – väčšinou v Európe.

WHO zvažuje, či by sa epidémia mala vyhodnotiť ako „potenciálna núdzová situácia v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu“ alebo PHEIC. Takéto oznámenie, ako v prípade COVID-19 a eboly, by pomohlo urýchliť výskum a financovanie na prevenciu tejto choroby. čítaj viac

Zaregistrujte sa a získajte neobmedzený prístup na Reuters.com

Na otázku, či má toto prepuknutie opičích kiahní potenciál prerásť do epidémie, Rosamund Lewis, technická šéfka pre opičie kiahne z Programu zdravotnej núdze WHO, odpovedala: „Nevieme, ale nemyslíme si to.“

„V súčasnosti sa nebojíme globálnej pandémie,“ povedala.

Keď sa opičie kiahne nakazia, obdobie vyrážok a zaparenín sa považuje za nákazlivé obdobie, ale informácie o tom, či vírus preniesli ľudia, ktorí sa nakazili opičím kiahňam, nie sú podľa neho symptomatické.

„Zatiaľ naozaj nevieme, či dochádza k asymptomatickému prenosu opičích kiahní – minulosť naznačila, že to nie je hlavný znak – ale to ešte treba určiť,“ povedala.

Predpokladá sa, že malá časť infikovaných ľudí zomiera na vírusový kmeň spojený s prepuknutím choroby, ale zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia.

READ  NASA vypustila prvú raketu z Austrálskeho vesmírneho strediska

Väčšina prípadov bola hlásená skôr v Európe než v krajinách strednej a západnej Afriky, kde je vírus endemický a nie je primárne spojený s cestovaním.

Vedci teda skúmajú, čo by mohlo vysvetliť tento nezvyčajný nárast prípadov, zatiaľ čo predstavitelia verejného zdravotníctva majú podozrenie, že existuje určitý stupeň komunitného prenosu.

Niektoré krajiny začali dávať vakcíny blízkym kontaktom s potvrdenými prípadmi. čítaj viac

Zaregistrujte sa a získajte neobmedzený prístup na Reuters.com

Reportáž Natalie Grover v Londýne; Strih Toby Chopra, David Holmes a Alison Williams

Naše štandardy: Riaditelia spoločnosti Thomson Reuters Trust.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close