Veda

WHO žiada bohaté krajiny, aby odložili očkovacie látky proti Covid najmenej do septembra

Záchranár pripravuje dávky vakcíny AstraZeneca pre pacientov na ambulancii COVID-19 v budhistickom chráme na predmestí Smithfieldu v Sydney 4. augusta 2021.

Saeed Khan | AFP | Getty Images

Svetová zdravotnícka organizácia v stredu vyzvala bohaté krajiny, aby zastavili distribúciu posilňovacích injekcií proti COVID-19, pričom poukazuje na rozdiely v očkovaní na celom svete.

Agentúra uviedla, že prestávka by mala trvať najmenej dva mesiace, aby mala svet šancu splniť cieľ generálneho riaditeľa, ktorým je očkovanie 10% populácie každej krajiny do konca septembra.

„Musíme naliehavo zvrátiť väčšinu očkovacích látok smerujúcich do krajín s nízkymi príjmami z väčšiny očkovacích látok do krajín s vysokými príjmami,“ uviedol na tlačovom brífingu generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podľa jeho hlavného poradcu, doktora Brucea Aylwarda, je žiadosť súčasťou Ghebreyesovho plánu očkovať do decembra 40% sveta.

„Celkový obraz je ako politika nepostupovať s posilňovačmi, kým nedostaneme celý svet do bodu, kedy staršia populácia, ľudia s komorbiditami, ľudia, ktorí pracujú v prvej línii, budú do istej miery v bezpečí. S vakcíny, “povedal Aylward na brífingu.

Je dôležité ukončiť očkovanie celej svetovej populácie pandémia koronavírusu, hovoria odborníci. Variant delta, ktorý teraz pustoší USA, prvýkrát zistili vedci v Indii potom, čo sa pôvodnému kmeňu Covid umožnilo šírenie, replikácia a nakoniec mutácia. Výsledkom bola vysoko infekčná forma s väčším potenciálom krádeží vakcín, ktorá začala dominovať väčšine krajín.

Pokiaľ nebude imunizovaná väčšia časť svetovej populácie, objaví sa viac kmeňov, ktoré budú predstavovať väčšie riziko pre všetky krajiny, očkované alebo neočkované.

„Celý svet je uprostred neho a ako sme videli pri vzniku rôznych foriem, nemôžeme sa z neho dostať, kým z neho nevyjde celý svet spoločne a s obrovskými rozdielmi v očkovaní sme len nebude schopný to dosiahnuť, “povedal Aylward.

READ  Náraz asteroidu posunul severný a južný pól Mesiaca o približne 286 míľ za 4,25 miliardy rokov

Ak sa miera očkovania v krajinách s nízkymi sadzbami nezvýši, žiadosť o moratórium sa môže predĺžiť.

„Práve teraz, keď sa pozriete na to, ako sa očkovacie látky používajú na celom svete, miera absorpcie krajinami s vysokými príjmami a krajinami s vyšším stredným príjmom absorbuje väčšinu globálnej ponuky pre krajiny s nízkymi príjmami,“ povedal Aylward.

Tento krok prichádza potom, čo Izrael oznámil krajinu podať posilňovaciu dávku pre svoju staršiu populáciu. Dominikánska republika tiež dáva svojmu obyvateľstvu posilňovaciu dávku, zatiaľ čo susedné Haiti nedávno dostalo prvú dávku očkovacích látok.

Ľudia v USA tiež hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť posilňovacie výstrely.

V utorok to oznámilo ministerstvo verejného zdravotníctva v San Franciscu a všeobecná nemocnica v Zuckerbergu umožnia pacientom ktorí dostali dávku johnson a johnson Očkovacie látky na podanie komplementárnej injekcie vakcíny mRNA.

očkovací obr pfizer USA tvrdili, že ľudia budú potrebovať posilňovaciu dávku, zatiaľ čo Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedli, že údaje nie sú jasné, či je potrebná posilňovacia dávka.

Predstavitelia WHO tiež uviedli, že po decembri očakávajú, že do polovice roku 2022 bude zaočkovaných 70% ľudí na celom svete, „a vtedy sa skutočne môžeme začať zameriavať na to, či to prekročiť.“ Ako veľmi je to potrebné ,“ DR. Na brífingu to povedala Kate O’Brienová, riaditeľka WHO oddelenia imunizácie, vakcín a biologických prípravkov.

Pokiaľ sa tento cieľ nesplní, predstavitelia svetového zdravotníctva očakávajú, že krajiny s vysokou zaočkovanosťou vyhovejú požiadavke na moratórium, a čo je dôležitejšie, vyzývajú na odstránenie nerovnosti medzi vakcínami.

„Potrebujeme stratégiu pre vakcíny a potrebujeme opatrenia v oblasti verejného zdravia a sociálnych vecí na individuálnej úrovni a na úrovni komunity, potrebujeme teraz každého,“ hovorí technická šéfka WHO COVID-19 Maria Van Kerkhove.

READ  Deti zo spoločnosti Santa Cruz môžu dostať vakcínu COVID-19 budúci týždeň

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close