Svet

Xi, Putin sa snažia napadnúť globálny poriadok na regionálnom summite – The World

svet


Vladimir Putin a Si Ťin-pching sa snažili zhromaždiť ázijských lídrov za nový „medzinárodný poriadok“.

Samarkand (AFP) – Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa počas piatkového stretnutia na summite zameranom na spochybnenie západného vplyvu snažili zhromaždiť ázijských lídrov pre nový „medzinárodný poriadok“.

Čoskoro sa však objavili trhliny v jednote summitu, pričom indický premiér Putinovi povedal, že „nie je čas“ na konflikt na Ukrajine.

K napätiu sa pridalo aj to, že armády oboch krajín – Kirgizska a Tadžikistanu – sa zapojili do divokej cezhraničnej potýčky, kým sa ich vodcovia zúčastnili.

Washington uviedol, že Putinove komentáre na summite o Číne a Indii, ktoré sa zaoberali „obavami“ z Ukrajiny, zvýšili tlak na ukončenie ruskej vojenskej ofenzívy.

Na stretnutí Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v bývalom sovietskom Uzbekistane sa Putin a Si Ťin-pching stretli s lídrami členských krajín SCO Indie, Pakistanu a štyroch stredoázijských krajín, ako aj s lídrami Iránu a Turecka.

Putin a Si Ťin-pching viedli vo štvrtok osobné rozhovory po prvej zahraničnej ceste čínskeho lídra od februára, keď Rusko vyslalo vojakov na Ukrajinu a v prvých dňoch pandémie koronavírusu.

Kremeľ prezentoval summit ako alternatívu k „západocentrickým inštitúciám“ v čase rastúceho tlaku na Moskvu kvôli Ukrajine a rastúceho hnevu v Pekingu kvôli americkej podpore Taiwanu.

Si Ťin-pching povedal zhromaždeným lídrom, že je čas pretvoriť medzinárodný systém a „upustiť od hier s nulovým súčtom a politiky volebných obvodov“.

READ  Fukušima vypúšťa rádioaktívnu vodu do oceánu. Rybári sa boja o svoje živobytie

Mali by „spolu spolupracovať na podpore rozvoja medzinárodného poriadku rozumnejším a racionálnejším smerom“, povedal Si Ťin-pching na spoločnom zasadnutí.

– Nové centrá moci –

Putin ocenil rastúci vplyv krajín mimo Západu, ktorý označil za „nástroje protekcionizmu, nezákonných sankcií a ekonomických vlastných záujmov“.

„Rastúca úloha nových vzájomne spolupracujúcich mocenských centier… je stále jasnejšia,“ povedal Putin.

Summit bol Putinovou prvou veľkou medzinárodnou cestou, odkedy Moskva vo februári vyslala vojakov na Ukrajinu, čo vyvolalo konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce mŕtvych a zasiahol Rusko vlnou ekonomických sankcií.

Pre ruského lídra nie je všetko v poriadku.

Indický premiér Narendra Modi na ich rozhovoroch povedal Putinovi: „Vaša Excelencia, viem, že dnes nie je čas na vojnu.“

Putin povedal Modimu, že si je vedomý „obav“ Indie z konfliktu, pričom zopakoval jazyk, ktorý predtým v ten deň používal so Si Ťin-pchingom.

„Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme to čo najskôr ukončili,“ vyhlásil Putin a obvinil Kyjev z odmietnutia rozhovorov.

„Myslím, že z Číny a Indie počujete obavy z celého sveta z dôsledkov ruskej agresie na Ukrajinu,“ povedal vo Washingtone americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken.

„Myslím si, že to zvyšuje tlak na Rusko, aby ukončilo okupáciu.“

– Putin na Ukrajine sa neponáhľa –

Putin však neskôr povedal, že Rusko sa s ukončením vojenskej operácie neponáhľa.

„Naše útočné operácie v Donbase sa nezastavili. Idú pomalším tempom… Ruská armáda obsadzuje nové a nové územia,“ povedal Putin na tlačovej konferencii na konci summitu.

„Neponáhľame sa… žiadna zmena.“

ŠOS – ktorá zahŕňa Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan – vznikla v roku 2001 ako politická, ekonomická a bezpečnostná organizácia, ktorá má súperiť so západnými inštitúciami.

READ  Ukrajinský prezident Zelenskyj podporuje demonštrantov v Gruzínsku v boji za „demokratické víťazstvo“ - Transcontinental Times

Skupina nie je úplne jednotná. Lídri Kirgizska a Tadžikistanu boli nútení stretnúť sa na summite po tom, čo im smrteľné strety pozdĺž ich sporných hraníc nariadili stiahnuť svoje sily.

Putin aj Si Ťin-pching sa stretli aj s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý zhromaždeným lídrom povedal, že sa vynakladá úsilie na čo najrýchlejšie „diplomatické ukončenie konfliktu na Ukrajine“.

Putin povedal Erdoganovi, ktorý bol kľúčovým sprostredkovateľom v obmedzených obchodoch medzi Ruskom a Ukrajinou, že Moskva má záujem vybudovať užšie vzťahy s Tureckom a je pripravená „výrazne zvýšiť“ všetok export do krajiny.

Pre Putina bol summit pokusom ukázať, že nie je úplne izolovaný na svetovej scéne v čase, keď jeho sily na Ukrajine čelia veľkým neúspechom na bojisku.

Pre Si Ťin-pchinga to bola šanca posilniť svoje uznanie ako globálneho politika pred kľúčovým zjazdom vládnucej komunistickej strany v októbri, kde sa všeobecne očakáva, že sa bude usilovať o bezprecedentné tretie funkčné obdobie vo funkcii prezidenta.

‚ ; var i = Math.floor(r_text.length * Math.random()); document.write(r_text[i]);

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close