šport

Yellenová tvrdí, že Kongres nemá žiadnu dobrú alternatívu k zvýšeniu dlhového stropu

(Bloomberg) – Ministerka financií Janet Yellenová povedala, že „jednoducho neexistujú žiadne dobré spôsoby“ na vyriešenie slepej uličky dlhového stropu vo Washingtone okrem zvýšenia stropu, a varovala, že uplatnenie 14. dodatku by mohlo vyvolať ústavnú krízu.

Najčítanejšie od Bloombergu

Bez toho, aby Kongres zvýšil dlhový strop, „by sme sa nemali dostať do bodu, keď budeme musieť uvažovať o tom, či prezident môže pokračovať vo vydávaní dlhu,“ povedala Yellen v nedeľu v relácii ABC „This Week“.

„Bola by to ústavná kríza,“ povedal.

Ústavní vedci a ekonómovia sa rozchádzajú v názore, či administratíva naďalej vydáva dlhy, pričom citujú ustanovenie ústavy USA, ktoré hovorí, že platnosť verejných dlhov „nesmie byť spochybňovaná“.

Yellenová odmietla niekoľko otázok o tom, či Biden využije túto možnosť, pričom sa opakovane vracala k svojmu naliehaniu, aby Kongres zvýšil strop.

„Rád by som povedal, že je to úlohou Kongresu, aby to urobil,“ povedal. „Ak to neurobia, budeme čeliť ekonomickej a finančnej katastrofe, ktorú si zapríčiníme sami, a prezident Biden a ministerstvo financií USA nebudú môcť urobiť nič, aby tejto katastrofe zabránili.“

Prezident Joe Biden sa má v utorok stretnúť s predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym a ďalšími predstaviteľmi Kongresu, aby prediskutovali dlhový strop.

Biden a kongresoví republikáni sa zdráhali zvýšiť limit na pôžičky vo výške 31,4 bilióna dolárov, pričom lídri GOP požadujú prísľuby budúcich škrtov vo výdavkoch pred schválením vyššieho stropu. Zatiaľ čo rokovania o rozpočte boli vedené oddelene, Biden trval na „čistom“ zvýšení.

„Nechcem zvažovať núdzové možnosti,“ povedala v nedeľu Yellenová. „Čo ak Kongres nedokáže splniť svoju zodpovednosť – neexistujú žiadne dobré možnosti?“

Poslanec Patrick McHenry, republikán zo Severnej Karolíny, ktorý predsedá Výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov, navrhol, aby sa dohodla na zvýšení krátkodobého dlhového stropu ako jedna z možností, v reakcii na komentáre riaditeľky pre rozpočet Bieleho domu Shalandy Youngovej vo štvrtok.

READ  Ukážka svetov IIHF: Kanada vs. Kazachstan

„Všetko je v tejto chvíli na stole,“ povedal McHenry v nedeľu „Face the Nation“ CBS. „Hlavná vec, ktorá musí byť v tejto rovnici, je riešiť našu finančnú rodinu, krátkodobú aj dlhodobú.“

„Neexistujú žiadne červené čiary okrem toho, že musíme osloviť náš finančný dom,“ povedal.

Federálna vláda dosiahla svoj zákonný limit na pôžičky v januári a ministerstvo financií používa špeciálne účtovné opatrenia na sprístupnenie peňazí. Yellenová minulý týždeň v Kongrese povedala, že tieto opatrenia skončia 1. júna.

Republikáni sa snažili zvýšiť vplyv na Bidena tesným schválením plánu, ktorý požaduje zvýšenie dlhového stropu o 1,5 bilióna dolárov výmenou za škrty v rozpočte o 4,8 bilióna dolárov. Takmer všetci republikáni v Senáte v liste zverejnenom v sobotu uviedli, že sú proti povoleniu hlasovania o legislatíve s „čistým“ zvýšením dlhového stropu.

Biden v piatok povedal, že ešte nie je pripravený odvolať sa na 14. dodatok, aby zabránil prekročeniu dlhového stropu, ale nevylúčil možné exekutívne kroky.

„Ešte tam nie som,“ odpovedal Biden na otázku o tejto možnosti v rozhovore pre MSNBC.

Zdá sa, že spustenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu určite spustí právnu bitku s vysokými stávkami, ktorá by mohla ohroziť trhy. Yellenová túto myšlienku odmietla počas slepej uličky dlhového stropu v roku 2021 a povedala, že by bolo „katastrofálne“, keby to administratíva zvážila.

V nedeľu sa opakovane pokúšal presunúť zodpovednosť na Kongres.

„Je neprijateľné, aby Kongres hrozil ekonomickou katastrofou pre americké domácnosti a globálny finančný systém za cenu zvýšenia dlhového stropu a dosiahnutia dohody o rozpočtových prioritách,“ povedala Yellenová.

— Jennifer A. S pomocou Dlouhého.

(Aktualizované komentáre predsedu Výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov v stĺpci 10.)

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close