Svet

Yun presadzuje multilaterálne summity s ASEAN-om, USA a Japonskom, aby sa pripojili k G20

Prezident Yoon Suk-yeol (Yonhap)

Prezident Yoon Suk-yeol sa zúčastní na nadchádzajúcich summitoch ASEAN a G20 s cieľom posilniť ekonomické a bezpečnostné väzby s týmto regiónom a predstaviť nové indicko-pacifické a ASEAN stratégie krajiny. Počas šesťdňovej návštevy môže viesť mnohostranné rozhovory s USA a Japonskom, no perspektíva bilaterálnych stretnutí s Japonskom a Čínou sa zdá byť menej pravdepodobná.

Prezident odletí v piatok do Phnom Penh v Kambodži na summit ASEAN a v pondelok na Bali v Indonézii na samit G20. Bude to jeho prvá návšteva juhovýchodnej Ázie po nástupe do funkcie.

Yoon sa v piatok zúčastní na summite ASEAN-u, na ktorom predstaví novú vládnu indicko-pacifickú stratégiu a politiku ASEAN-u, nazvanú Iniciatíva jednoty Kórea-ASEAN.

Neskôr sa nasledujúci deň zúčastní ASEAN Plus Three. Stretnutie je regionálnou spoluprácou, ktorá sa začala v roku 1997 s cieľom kolektívnej reakcie v dôsledku ázijskej finančnej krízy. Pozostáva z desiatich členských štátov ASEAN-u Južná Kórea, Japonsko a Čína.

V nedeľu sa kórejský prezident zúčastní na summite 10 krajín východnej Ázie spolu s Južnou Kóreou, Austráliou, Čínou, Indiou, Japonskom, Novým Zélandom, Ruskom a Spojenými štátmi.

„Summit východnej Ázie je strategickým fórom na diskusiu o hlavných regionálnych a medzinárodných bezpečnostných otázkach na úrovni samitu,“ povedal Kim. „Prezident Yoon vysvetlí náš základný postoj k regionálnym a medzinárodným otázkam a zdôrazní ochotu Kórey aktívne prispievať k slobode, mieru a prosperite.“

Yun potom zamieri na Bali v Indonézii, kde sa bude konať G20, a v pondelok sa zúčastní samitu B20 – podujatia určeného na vyjadrenie názorov medzinárodnej obchodnej komunity – na ktorom sa zúčastnia zástupcovia ekonomických inštitúcií a spoločnosti. Členovia G20. V utorok sa zúčastní na samite G20 a vystúpi na zasadnutiach o potravinách, energetike, bezpečnosti a zdraví.

Keďže na konferencii G20 sa zúčastní aj japonský premiér Fumio Kishida a čínsky prezident Si Ťin-pching, pozornosť sa venuje tomu, či sa budú konať summity Kórea-Japonsko a Kórea-Čína. Prezidentská kancelária však videla malú šancu na bilaterálne rokovania.

READ  Joseph zložil prísahu ako nový vodca Škótska

„Zatiaľ nie je nič rozhodnuté,“ povedal vysoký prezidentský predstaviteľ pod podmienkou anonymity o možnosti kórejsko-japonského summitu.

Pokiaľ ide o možné stretnutie so Si Ťin-pchingom, predstaviteľ povedal, že na summite bude príležitosť stretnúť sa s čínskym prezidentom prirodzene, bez formálnych rozhovorov. „Prezident Ji je veľmi zaneprázdnený, keďže vyhral už tretie funkčné obdobie za sebou.“

Možnosť summitu s americkým prezidentom Joeom Bidenom zostáva otvorená. „Diskutuje sa o bilaterálnych rozhovoroch s prezidentom Bidenom,“ povedal vysoký predstaviteľ, „a diskutuje sa o summite Kórea-USA-Japonsko.“

Pokiaľ ide o obavy zo siedmeho jadrového testu Severnej Kórey počas návštevy prezidenta Yoona, prezidentská kancelária uviedla, že vedúci predstavitelia Spojených štátov, Japonska a Číny na túto záležitosť takmer určite zareagujú.

Všeobecne sa očakávalo, že severokórejský vodca Kim Čong-un otestuje siedmy jadrový test v krajine pred utorkovými parlamentnými voľbami v USA, no neurobil to. Juhokórejskí a americkí predstavitelia pozorne sledujú kroky Severu a rozhodli, že režim môže kedykoľvek vykonať jadrový test.

Yoon sa vráti domov okolo 12:00 v utorok a do Soulu dorazí v stredu ráno. Vo štvrtok by mal usporiadať kórejsko-holandský summit a na druhý deň kórejsko-španielsky summit. Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán sa má s Younom stretnúť vo štvrtok, ale prezidentská kancelária to odmietla potvrdiť.

Od Shin Ji-hye ([email protected])

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close