Hlavné správy

Yves Kinestay, francúzsky profesor, ktorý najazdil 1200 míľ, aby poskytol svoj domov ukrajinským utečencom

Ukrajinskí utečenci sedia v karavane so 70-ročným profesorom Yvesom Ginestem

Vyšné Nemecké, Slovensko:

Keď Rusko minulý týždeň napadlo Ukrajinu, francúzsky profesor Yves Gineste sa nerozmýšľal – vydal sa na štvordňový výlet na východný okraj Slovenska, aby svoj Perpignan ponúkol utečencom.

S kartónom „One Family, Travel and Home Free in France“ sa prihlásil do charitatívnej organizácie vo Wisnie Nemkei na slovensko-ukrajinskej hranici.

O niekoľko hodín neskôr pomohol 26-ročnej Nastii Kislyovej spolu s kamarátkou, ktorá cestovala so svojou dcérou a nevestou, naložiť ich veci do jej dodávky Camper asi 2000 km (1200 míľ) juhozápadne od juhozápadného Francúzska.

Keď sa ho pýtali na inváziu, „Nemohol som tomu uveriť,“ povedal agentúre Reuters 70-ročný profesor lekárskeho výskumu, ktorý pracuje šesť mesiacov v roku na Kjótskej univerzite a zvyčajne si prenajíma dom v Perbignone.

„Rozhodol som sa ísť okamžite… toto je núdzová situácia. V prípade núdze musíme konať a rešpektovať naše hodnoty. A moja hodnota je, že sme bratia.“

Organizácia Spojených národov vo štvrtok uviedla, že od ruskej okupácie z 24. februára utieklo z Ukrajiny viac ako milión ľudí a začali ostreľovať Kyjev a ďalšie mestá.

Kislyova povedal, že jeho skupina čakala v stredu na železničnej stanici v Kyjeve viac ako osem hodín, kým vyčerpaná a ťažko emocionálne nastúpila do preplneného vlaku smerujúceho k uzbeckým hraniciam na slovenských hraniciach.

„Po odchode z Kyjeva sme počuli zvuk granátov a bolo nám povedané, aby sme stiahli závesy, aby nebolo vidieť svetelný vlak,“ povedal.

Povedal, že odišiel od rodičov, jeho otec bol vo vojenskom veku a jeho matka pracovala ako zdravotná sestra vo vojenskej nemocnici a že jeho skupina má známeho v Španielsku, kde by sa mohli pokúsiť presťahovať z Francúzska.

READ  Local Roundup: Absolventi Veer a Sting vyhrali olympijskú kvalifikáciu v top 10

No ako neangličtinárka bojovala so slzami, keď hovorila o šanciach získať prácu a vrátiť sa domov.

(Okrem názvu tento príbeh neupravoval personál NDTV a publikoval ho syndikát.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close