Zábava

Z bostonského podzemného filmového festivalu: Nočná siréna je príbehom začlenenia, komunity a ženskosti | umenie

Film The Nightsiren, ktorý mal premiéru minulý týždeň 22. marca, šokoval divákov na filmovom festivale v Bostone a prilepil ich na miesta. „The Nightsiren“ sleduje mladú ženu Charlotte (Natalia Germani), ktorá sa vracia do miestnej dediny, aby odhalila pravdu o tom, čo sa stalo s jej rodinou po tom, čo ako mladá žena utiekla. Prostredníctvom silného zmyslu pre vizuálny kontext zaujíma film moderný postoj k témam spoločnosti a ženskosti.

Čečenská filmová režisérka Tereza Navotová otvára film znepokojujúcou prázdnou čiernou obrazovkou intenzívneho hromu a kriku. Okamžite sa film rozchádza s normálnosťami štruktúry a otvára sa šokujúcim vyvrcholením, ktoré hlavnú postavu tohto príbehu prenasleduje po celý zvyšok filmu. V tejto scéne Charlotte uteká na neďaleký útes s výhľadom na les obklopujúci jej dedinu chvíľu predtým, ako je napadnutý jej dom a jej matka. Jej mladšia sestra ju však bez vedomia prenasleduje, a keď si to všimne, náhodne sa zrazí z útesu k blížiacej sa smrti.

Potom nasledujú ostro otvorené, nádherné scenérie prírody – ako šantivé ovečky a polia posiate kvetmi – ktoré zapĺňajú obrazovku silne kontrastnými obrazmi. Toto juxtapozícia nepredstavuje len zmenu v čase, keďže film je teraz zasadený do súčasnosti, ale aj zmenu tónu s udalosťami horšími, než keď film začal. Táto nádej je však okamžite zničená, keď sa publiku predstaví verzia Charlotte, ktorá je teraz už dospelá, a ktorá neurobí nič v jej prospech, keď sa vracia do svojej dediny. Skúsenosť, ktorú sa raz vrátila domov s prísľubom dedičstva, ktoré nikde nenájde, pretože ju nechce vidieť ako obyčajného outsidera, Charlotte rýchlo izoluje. Tieto osamelé, tmavé scény osvetlené sviečkami kontrastujú s optimistickou zeleňou minulosti, čo ukazuje, že atmosférou tejto dediny stále preniká veľmi výrazná negatívna energia.

Po tom, čo sa utvrdia Charlottiny osobné boje, sa divákom v druhej epizóde predstavia ďalšie postavy; Film je celkovo rozdelený do siedmich kapitol. Tu začína byť tematické posolstvo filmu zreteľnejšie, keď sa diváci učia nenávidieť všetkých mužov, ktorí tvoria dedinu, keďže ich možno charakterizovať ako chamtivých, bezohľadných a hlúpych. Téma ženskosti a puto, ktoré vytvára, sa len posilňuje, keď sa rozvíja vzťah Charlotte s Mirou (Eva Morse) – jedinou osobou v dedine, ktorá kedy prejavila svoju láskavosť. Nakoniec, kvôli sérii zvláštnych udalostí, dedinu uvrhne do paniky a oni najprv ukážu prstom na niečo, čo je pre nich cudzie: na poslednú príchod, Charlotte. V spoločnosti, ktorá nerobí nič iné, len vytvára výhovorky pre brutálne činy chamtivých mužov, Charlotte naďalej dostáva lásku a podporu zo svojich zápasov iba od Miry.

V konečnom dôsledku film zaujíma pevný postoj – podporovaný experimentálnymi a nádhernými scénami plnými prírody – v prospech puta, ktoré ženskosť vytvára pre jednotlivcov, ktorí čelia nepriazni osudu. Vizuálnu silu nachádza vytváraním obrazov (krásy alebo strachu a temnoty), ktoré po filme dobre utkvejú v mysli diváka, pretože obrazy, ktoré zobrazuje, sú neustále veľmi odlišné. To obracia rodové normy na hlavu ako klasické reprezentácie zla, pričom čarodejnice, ktoré kradnú deti, sú zvyčajne reprezentované ako ženy, ktoré sa tvária ako odvážni záchrancovia. Ukazuje, že aj keď všetky ostatné reprezentácie komunity zlyhajú, spoločný boj ľudí so spoločnou identitou môže pomôcť poskytnúť pocit spolupatričnosti.

Spisovateľa Xandera D. Pattona možno kontaktovať na [email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close