Svet

Za lídra novej vládnucej strany bol zvolený taiwanský viceprezident William Lai, ktorý pripravil pôdu pre prezidentské voľby

Tchaj-pej – Taiwanský viceprezident William Lai bol v nedeľu (15. januára) zvolený za nového lídra vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP), čím sa pripravila pôda pre jeho kandidatúru na prezidenta začiatkom budúceho roka.

Lai je jediným kandidátom, ktorý sa ujme vedenia DPP. Prezidentka Tsai Ing-wen odstúpila z funkcie šéfky strany v novembri po porážke DPP v miestnych voľbách.

Lai priamo nepovedal, či chce kandidovať za prezidenta, no teraz je lídrom DPP. Tsai nemôže znovu kandidovať na prezidenta z dôvodu ústavných obmedzení funkčného obdobia.

Úradujúci generálny tajomník TPP Sidney Lin povedal novinárom v Tchaj-peji, že Lai vyhral voľby. Formálne sa ujme vedenia v stredu.

Lai sa vo vyhlásení zaviazal znovu získať dôveru verejnosti v stranu a „rozhodne brániť Taiwan a podporovať taiwanskú demokraciu, mier a prosperitu v zložitom a meniacom sa medzinárodnom prostredí“.

Ley už predtým nahneval Peking, ktorý považuje Taiwan skôr za nečestnú provinciu než za krajinu, svojou vytrvalou podporou suverenity a samostatnej identity ostrova.

Lai, bývalý premiér a starosta južného mesta Tainan, je Saiovým podpredsedom od roku 2020 po drvivom volebnom víťazstve DPP.

V minulom roku preberal čoraz medzinárodnejšiu rolu, keď v januári minulého roka krátko hovoril s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou v Hondurase, jednej zo 14 krajín, ktoré udržiavajú formálne diplomatické vzťahy s Taiwanom.

V roku 2018, keď bol Lai ešte predsedom vlády, povedal parlamentu, že je „pracovníkom nezávislosti Taiwanu“ a jeho stanovisko je, že Taiwan je suverénna a nezávislá krajina.

Vplyvný čínsky bulvárny denník Global Times v tom čase uviedol, že Čína by naňho mala vydať medzinárodný zatykač, aby ho stíhal podľa tamojšieho zákona proti odtrhnutiu z roku 2005.

DPP vyhral prezidentské a parlamentné voľby v roku 2020, keď sľúbil, že bude brániť Taiwan pred Čínou a nepodľahne hrozbám Pekingu.

READ  Najnovšie správy o Trumpovi: Porota vyšetrujúca podvod v Trumpovej organizácii dráždi rok 2024 oznámením zhromaždenia v Iowe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close