Ekonomika

Za šesť mesiacov Ukrajina zvýši dovoz palív 12-krát

Vytvorením priaznivých podmienok pre zintenzívnenie dovozu palív ich Ukrajina za posledných šesť mesiacov dokázala zvýšiť 12-krát.

Povedala to prvá podpredsedníčka ukrajinskej vlády Julia SvyrydenkoInformuje o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na tlačovú službu ministerstva.

„Po ruskom útoku na ukrajinskú palivovú infraštruktúru sme veľmi závislí od dovozu ropy. Preto vláda vytvorila podmienky na zintenzívnenie dovozu pohonných hmôt. Prednosť dostali motorové vozidlá privážajúce ropné produkty na Ukrajinu, uľahčilo sa tankovanie na hraniciach. Odškodnenie za straty spôsobené vojenskými operáciami bola zaručená železnica a bolo zavedené poistenie pre cisternové nákladné autá a zahraničné lode prevážajúce palivo Už na začiatku vojny v plnom rozsahu boli zrušené spotrebné dane na ropné produkty, pričom DPH bola znížená z 20 na 7 %.

čítaj viac: Zásobníky plynu v EÚ sú už naplnené na 80 % – van der Leyen

Ministerstvo poznamenáva, že Ukrajina doviezla v marci 58 800 ton paliva, v máji 380 800 ton a v auguste 709 500 ton.

V marci sme denne doviezli v priemere 827 ton benzínu a 1 400 ton motorovej nafty, v auguste to bolo 4 200 ton a 16 900 ton motorovej nafty. Na trhu je vidieť, že zásoby ropných produktov sa postupne hromadia. Preto dnes nie je veľký dopyt po pohonných hmotách, na čerpacích staniciach nie sú rady, ceny nerastú rýchlo.Podľa prognóz spotreby zo septembra-decembra Ukrajina potrebuje 500-550-tisíc. „Mesačne dovážame tony pohonných hmôt, čo nám umožňuje plne pokryť potreby ozbrojených síl, pohotovostných a komunálnych služieb, poľnohospodárov a verejnej dopravy,“ povedal Svyrydenko.

Úradník trval na reštrukturalizácii dovozu paliva na západ po ruskej invázii.

„Dnes dostávame 95 % benzínu a 72 % motorovej nafty z krajín EÚ. Lídromi dodávok sú Rumunsko, Litva, Slovensko, Grécko, Bulharsko a Poľsko. Preto sa nám podarilo radikálne zmeniť vektor ropy . Aby sme ich dostali v dostatočnom množstve, aby sme pokryli naše potreby. dovoz,“ povedal Sviridenko.

READ  ECB opätovne potvrdzuje plány na zvýšenie sadzieb, aj keď sa recesia prehlbuje

Jedným z dôsledkov ruskej okupácie je podľa správy palivová kríza. Pred vojnou bola značná časť potrieb krajiny na benzín a naftu dodávaná z Ruska a Bieloruska. Do roku 2021 pochádzalo 62 % nafty a 50 % benzínu z týchto dvoch krajín. Ďalších 10 % bolo dovezených z Litvy a prepravených po mori. Teraz sú tieto spôsoby stratené kvôli nepriateľstvu.

Okrem toho bolo v dôsledku ruských útokov zničených alebo poškodených viac ako 20 ropných skladov a najväčšia rafinéria Kremenču na Ukrajine.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close