Svet

Za útokmi Nord Stream stoja proukrajinské skupiny | Správy o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

Denník New York Times uvádza, že nové spravodajské informácie preskúmané americkými predstaviteľmi poukazujú na útoky odporcov Vladimira Putina na plynovody.

Nové spravodajské informácie, ktoré preskúmali úradníci v Spojených štátoch, naznačujú, že proukrajinská skupina zaútočila na plynovody Nord Stream v septembri minulého roka, informoval New York Times.

Americkí predstavitelia uviedli, že nemajú žiadne dôkazy o tom, že by sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij alebo ukrajinskí vládni predstavitelia podieľali na bombovom útoku na plynovod, informovali v utorok Times.

K výbuchom potrubí spájajúcich Rusko a Nemecko došlo 26. septembra vo výhradných ekonomických zónach Švédska a Dánska. Obe krajiny dospeli k záveru, že bombové útoky boli úmyselné, ale neuviedli, kto je zodpovedný.

USA a NATO označili útoky na plynovod za „akt sabotáže“, kým Moskva obvinila Západ. Ani jedna strana neponúkla dôkazy.

Nové spravodajské informácie preskúmané americkými predstaviteľmi naznačujú, že páchatelia za sabotážou boli „odporcovia ruského prezidenta Vladimira Putina“, informoval Times, ale nešpecifikoval členov skupiny ani to, kto operáciu zorganizoval a zaplatil. Vyžadujú sa kvalifikovaní potápači a odborníci na muníciu.

Americkí predstavitelia citovaní Times verili, že zainteresovaní boli ukrajinskí alebo ruskí štátni príslušníci a nikto nebol Američan alebo Brit.

The Times uviedli, že predstavitelia sa líšili v tom, akú váhu pripisujú novým informáciám, ale povedali, že spravodajské služby vzbudili nádej, že americké spravodajské agentúry a ich spojenci v Európe dokážu odhaliť viac informácií. Zločinci.

„Úplne bez zapojenia“

Dánsko, Nemecko a Švédsko, ktoré vedú vyšetrovanie útoku, minulý mesiac uviedli, že ich vyšetrovanie ešte nie je ukončené.

USA a Spojené kráľovstvo v utorok uviedli, že čakajú na tieto zistenia.

„Mali by sme dovoliť, aby sa tieto vyšetrovania uzavreli a potom uvidíme, aké následné opatrenia môžu alebo nemusia byť vhodné,“ povedal hovorca Bieleho domu John Kirby.

READ  Starnúci pápež priznáva, že musí spomaliť alebo skončiť

Nemecko v utorok uviedlo, že vzalo na vedomie správu denníka Times, ale jeho vlastné vyšetrovanie zatiaľ neprinieslo výsledky. Zelenskyj hlavný poradca Mychajlo Podoljak medzitým povedal, že Kyjev sa „absolútne nezúčastňuje“ na bombových útokoch a nemá žiadne informácie o tom, čo sa stalo.

Akýkoľvek náznak priamej alebo nepriamej ukrajinskej účasti by mohol destabilizovať krehký vzťah medzi Ukrajinou a Nemeckom, uviedli Times.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a švédsky premiér Ulf Kristerson počas tlačovej konferencie v Štokholme odmietli správu komentovať.

„Vo Švédsku prebieha predbežné vyšetrovanie, takže tieto správy nechcem komentovať,“ povedal Kristerson novinárom v utorok neskoro večer.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že utorňajšie správy z médií podčiarkli potrebu odpovedí na otázky Moskvy. Tých, ktorí stoja za mediálnymi únikmi, obvinil, že chcú odvrátiť pozornosť verejnosti a vyhnúť sa riadnemu vyšetrovaniu.

Rusko minulý mesiac predložilo Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie, ktorá v prípade prijatia požiada generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa o začatie medzinárodného nezávislého vyšetrovania toho, kto je za útok zodpovedný.

Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poljanskij v utorok uviedol, že podľa správ z médií bol ruský krok na pôde Bezpečnostnej rady „veľmi načasovaný“ a pre tlačovú agentúru Reuters povedal, že „o rezolúcii sa rozhodne bude hlasovať do konca marca“.

Loď použitá na sabotáž bola identifikovaná

Nemecká televízia ARD a noviny Zeit v utorok bez uvedenia zdrojov informovali, že nemecké úrady boli schopné identifikovať loď použitú pri sabotážnej operácii, uvádza New York Times.

Nemecké médiá informovali, že skupina piatich mužov a ženy si prenajala loď od poľskej spoločnosti, ktorú vlastnia ukrajinskí štátni príslušníci, pomocou falošných pasov. Povedali, že nie je jasné, do ktorej krajiny obvinený patrí.

READ  "Dodávateľ Hitlerovej vojny." Podľa štúdie zohral Continental dôležitú úlohu v nacistických strojoch

Podľa ARD a Zeit našli vyšetrovatelia stopy výbušnín na lodi, ktorú skupina vzala 6. septembra z nemeckého Rostocku. Uviedli tiež, že spravodajské informácie naznačujú, že za útokom by mohla byť proukrajinská skupina, ale nemecké úrady zatiaľ nenašli žiadne dôkazy.

Vzhľadom na absenciu konkrétneho podozrivého predstavitelia medzinárodných spravodajských služieb podľa nemeckých médií nevylúčili možnosť operácie pod falošnou vlajkou, ktorá by spájala útok s Ukrajinou.

Skúsený americký investigatívny novinár Seymour Hersh vo februári prezradil, že za bombardovaním ropovodov Nord Stream stoja Spojené štáty a že im Nórsko pomohlo.

Biely dom s odvolaním sa na nemenovaný zdroj odsúdil Hershovo vyhlásenie ako „úplnú fikciu“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close